Czarodziej

literatura piękna
2016-06-15
Nabokov
nabokov lolita czarodziej

Każde spotkanie z Vladimirem Nabokovem to ogromna przyjemność czytelnicza. Niezależnie od tematów, jakie w swojej prozie poruszał rosyjsko-amerykański autor (niejednokrotnie bulwersujących opinię publiczną), obcowanie z jego prozą daje poczucie kontaktu z twórczością najwyższej próby.

Dzieje się tak również w przypadku „Czarodzieja”, dłuższego opowiadania uznawanego...

"Czarodziej” Vladimira Nabokova to par „Lolita” to pierwsza myśl, to pierwsze wizja. Opowieść napisana w 1939 roku latami przechowywana (sam Nabokow uważał, że zniszczył rękopis, gdyż nie był z niego zadowolony) i wydana dopiero w 1986 roku (po śmierci).
Utwór porusza temat pedofilii i zawiera ten sam (bardzo podobny) schemat co „Lolita” - samotny starszy mężczyzna...

Styl Nabokova jest unikatowy - przemyślany, złożony, a jednocześnie łatwo "przyswajalny". Obcowanie z taką literatura to prawdziwa przyjemność.
Oczywiście przez wzgląd na podejmowaną tematykę "Czarodzieja" polecam raczej osobom o otwartych umysłach i sporej wyobraźni.

Styl Nabokova zawsze zaskakuje mnie swoją błyskotliwością. Mogłabym podkreślać co drugie zdanie, tak piękne są jego metafory, a spostrzeżenia - przenikliwe.

Jednocześnie wydaje mi się, że to czytelniczo trudniejsze wyzwanie niż napisana w tym samym duchu późniejsza "Lolita". Narracja w "Czarodzieju" jest znacznie bardziej obrazowa, skupiona na fizyczności, w o wiele...

Jeśli miałabym wskazać tylko jedną książkę, którą mogłabym zabrać na bezludną wyspę, byłaby to z pewnością ,,Lolita" Vladimira Nabokova. Mój zachwyt nad tym dziełem był ogromny i momentami sama nie mogłam się sobie nadziwić, że tak bardzo emocjonalnie do niego podeszłam. Dzisiaj już wiem, że była to miłość od pierwszej kartki.
Nic dziwnego więc, że w tym roku sięgnęłam po...

tak jak "Lolita" połączyła we mnie skrajne emocje, tak mimo stylu jakim pisze Nabokov - tutaj czułam chęć szybkiego skończenia lektury.
to szkicowe opowiadanie mogłoby spokojnie być dodatkiem do "Lolity", a niekoniecznie być osobną książką gdzie jest około 30 stron wyjaśnień.

doceniam pisanie autora, bo naprawdę z nim można wynieść się ponad poziom. niestety tutaj nim się...

Przeczytałem przed Lolitą wychwalaną i uznaną jako klasyka. Dlaczego, ano dlatego, że Czarodziej był pierwowzorem. Na szczęście poprawionym i szerzej opisanym.

Moim zdaniem to lepsza "Lolita". Opowieść jest krótka, treściwa i napisana wspaniałym poetyckim stylem. Czasem wydaje mi się, że najchętniej czytałabym Nabokova, znając już wszystkie wydarzenia przedstawione w jego opowiadaniach, by delektować się samym językiem i sposobem opisu.

Poczekaj na zimę.Taką białą, prawdziwą. Nie tylko kalendarzową, bo możesz się przeliczyć.
Wybierz późno nocną porę i pusty parking przy markecie. Wsiadając do auta dobrze przypatrz się okolicy, za chwilę nic już nie będzie takie same.
Zapnij pasy a potem już tylko dodaj sporo gazu i zaciągnij ręczny, skręcając kierownicą do oporu. Weź głęboki oddech i jedź jak...

Nieważne o jakich głupotach Nabokov by nie pisał; wszytko opisane jest tak pięknie, ja to kupuję.

Dyskusje

• Literatura rosyjska