Błękit między niebem a wodą

Wydawnictwo: Świat Książki
The Blue Between Sky and Water
literatura piękna
Ag2S

Przepiękna, nasycona emocjami opowieść o silnych, niedoskonałych kobietach; o emigracji, rozdzieleniu i cierpieniu; o odrodzeniu, rodzinie, wytrwałości i miłości. Jest rok 1947. W spokojnej palestyńskiej wiosce otoczonej gajami oliwnymi mieszka rodzina Baraka. Najstarsza córka, Nazmija, opiekuje się owdowiałą matką, która ma skłonność do błąkania się po okolicy i do dziwnych zachowań. Brat,...

Jest rok 1947. W spokojnej palestyńskiej wiosce otoczonej gajami oliwnymi mieszka rodzina Baraka. Najstarsza córka, Nazmija, opiekuje się owdowiałą matką, która ma skłonność do błąkania się po okolicy i do dziwnych zachowań. Brat, Mamduh, dogląda pszczół, a najmłodsza siostra, Mariam, dziewczyna o uderzająco pięknych różnobarwnych oczach, spędza całe dnie, rozmawiając z wymyślonym przyjacielem i pisząc.

Kiedy w pobliżu wioski zbierają się wojska izraelskie, mieszkańcy nawet nie podejrzewają, jakie piekło ich czeka. Wkrótce domy stają w płomieniach i rodzina Baraka musi wyruszyć w długą drogę do Gazy. Ta wędrówka wystawi ją na najcięższą próbę.

Sześćdziesiąt lat później wnuczka Mamduha, Nur, mieszka w Ameryce. Zakochuje się w żonatym mężczyźnie, lekarzu pracującym w Palestynie, i wyjeżdża za nim do strefy Gazy. Tam poznaje Alwan, matkę Chalida – chłopca uwięzionego w swoim ciele, pogrążonego w głębokim błękicie snu, z którego nie może się obudzić. To dzięki Alwan Nur odkryje więzy pokrewieństwa, które przezwyciężają odległość, a nawet śmierć.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...»

Katarzyna Bartnicka | 2019-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2019

Błękit między niebem a wodą, to niezwykła emocjonalna, bez zbędnego sentymentalizmu powieść, napisana pięknym, lirycznym językiem (ukłony dla tłumaczki), książka która mówi o sprawach ważnych i bardzo ważnych. Narratorem tej powieści jest chłopiec Chalid, który zawieszony w błękicie między niebem, a wodą pomaga śledzić nam losy swojej rodziny. Najpierw szczęśliwe życie w niewielkiej palestyńskiej wiosce Bajt Daras, a potem na skutek zamieszek wojennych i politycznych zależności w konflikcie izraelskim, gdzie rodzina została zepchnięta do tak zwanej Strefy Gazy i utraciła wszystko. Chalid nienarodzony chłopiec jest świadkiem dramatycznych wydarzeń, ale też miłości. Ta książka jest nie tylko świadectwem historii jaka wydarzyła się na bliskim wschodzie, ale przede wszystkim jest opowieścią o przywiązaniu do rodziców, braci, sióstr, kochanków, przywiązaniu silniejszym niż śmierć. Autorce udało stworzyć powieść, która jednocześnie jest dla nich hołdem, a sprytne manipulowanie pomiędzy...

Liliana | 2018-09-10
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Już dawno żadna książka nie wciągnęła mnie tak bardzo, jak ta. Może to kwestia tego, jak prosto i lekko jest napisana? Może nieco magiczna atmosfera zawieszenia między snem, a rzeczywistością... Na pewno bardzo zręcznie miesza się tu lekkość stylu i trudne tematy. Wpływ konfliktu izraelsko-palestyńskiego na życie zwykłych ludzi, problemy dzieci w rodzinach zastępczych, wpływ traumy z dzieciństwa na całe życie - wszystko to pojawia się w historii jednej rodziny. Historii, która skupia się wokół kobiet :) Dzięki temu można trochę "podejrzeć" życie palestyńskich kobiet, o którym większość z nas niewiele wie :)
Moim zdaniem bardzo fajnie napisana książka. Dzieje się w niej wiele, a jednocześnie wcale nie tak wiele. Są momenty, gdzie buduje się napięcie, ale chwilę później jest to zrównoważone scenami, które relaksują. Piękna.

Ewa Stępień | 2018-06-04
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Skutki konfliktu izraelsko-palestyńskiego na przykładzie rodziny mieszkającej w Strefie Gazy. W książce opisane są autentyczne wydarzenia, jak śmierć amerykańskiej aktywistki broniącej własnym ciałem palestyńskich domów przed buldożerami. Nie jest to książka polityczna, jednak ukazuje bezduszność izraelskich żołnierzy i bezprawie izraelskiego rządu oraz rządów wspierających syjonistów. Jest wzmianka o Hamasie, palestyńskich bojownikach, tunelach, ale przede wszystkim przedstawione jest życie zwykłych ludzi w tych strasznie trudnych warunkach, w tym niesprawiedliwym czasie. Jednak są jednostki, które wychodzą poza ten czas, które zamykają się w wiecznej teraźniejszości, jednostki wyjątkowe, chore?, szczęśliwe?. Jednostki łączące pokolenia, matka Mariam, Mariam, Chalid... Miejscami magiczna, miejscami przygnębiająca, miejscami napawająca nadzieją, ale niestety bez rewelacji...

Dorota_Ewa Dyś | 2017-04-20
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Książka jest trudna na swój własny sposób - porusza kwestie, o których nadal społeczeństwo woli milczeć, przekazane w sposób na pozór prosty.

Z każdą przeczytaną stroną dostrzega się jednak głębsze dno i dalszy plan, opisany momentami w sposób sennego marzenia, w którym prawda przeplata się z fikcją, świat żywych ze światem po drugiej stronie kresu życia.

Ciężko wydać mi jednoznaczną ocenę dla tego utworu, ponieważ pozostawia on tyle przestrzeni dla przemyśleń, że każdy powinien wyrobić sobie o nim własną opinię.

Ynka | 2017-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Podeszłam do tej książki bardzo emocjonalnie, ponieważ - właściwie z bliżej nieokreślonych powodów - ta tematyka porusza mnie od czasów kiedy byłam nastolatką. Nigdy nie mogłam zrozumieć jak jakikolwiek naród (a tym bardziej naród tak tragicznie doświadczony przez Holokaust) może zawłaszczyć ziemie innego narodu, wypędzając z domów mężczyzn, kobiety i dzieci... a po lekturze "Błękitu..." nie rozumiem tego jeszcze bardziej.
Przejmująca, poruszająca opowieść... mimo wszystko okraszona pewną dozą optymizmu i humoru. O zwyczajnych, normalnych ludziach w nienormalnym miejscu i czasie. Polecam, choć nie jest to "lekka" lektura.

Anna | 2016-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2016

To taka trochę dziwna książka, zawieszona gdzieś na pograniczu magii i snu, między światem realnym i tym, który dzieje się w naszej wyobraźni, sercu i duszy.

To historia trzech pokoleń palestyńskich kobiet, a zaczyna się ona w roku 1947, kiedy izraelskie wojska zaczęły wysiedlać tamtejsze rodziny do strefy Gazy, tworząc swoiste getto dla tysięcy rodowitych mieszkańców. Na tle tych wydarzeń toczy się życie rodziny Baraka, rodziny, której śmierć nie oszczędziła, która straciła najpierw ojca, a potem Mariam - najmłodszą z sióstr, która mimo doznanych doświadczeń i strat, trzyma się blisko, która wierzy w dobroć i wsparcie Allaha.
Po 60 latach od tych wydarzeń do Gazy przybywa Nur - amerykańska psycholog, wspomagać tamtejsze dzieci. Nie przypuszcza, że los pozwoli jej trafić do własnej, palestyńskiej rodziny, której nigdy nie widziała, ale za którą podświadomie tęskniła. To tu dopiero odnajduje Nur spokój, miłość, zrozumienie, czułość i prawdziwą rodzinę, której po śmierci ojca i...

Coquetería | 2016-11-18
Przeczytana: 12 listopada 2016

"Błękit między niebem a wodą" to książka, która okazała się być tak dobra, jak bardzo się tego nie spodziewałam. Historia rodziny, którą mamy okazję obserwować, tak naprawdę skupia się wyłącznie na kobietach. Kobiety te, pomimo dzielących je pokoleń, łączy jedno: miłość do rodziny. Ich siła oraz umiejętność radzenia sobie z ogromem tragedii sprawiają, że potrafią przyjmować ciosy od życia ze stoickim spokojem. Z drugiej strony są sensualne, kobiece. Bije od nich jasna aura, niesamowite ciepło. Ich portret stanowi dla mnie kręgosłup całej historii.
Na tle rozgrywającej się w Palestynie wojny, obserwujemy również jej mieszkańców - zwykłych ludzi, którzy stojąc ramię w ramię tworzą mur, zdawałoby się, nie do przebicia dla wroga.
Wszystkie to spaja ze sobą tytułowy, mistyczny błękit. Bardzo subtelnie przypominając o swoim istnieniu, jednocześnie będąc mocno zakorzenionym, prowadzi całą historię od początku do końca.

Fantasy-Bestiarium | 2016-09-13

"Błękit między niebem a wodą" jest powieścią autorstwa Susan Abulhawa, opowiadająca o silnych kobietach, które posiadają ogromną siłę przetrwania lecz nie pozbawione są wad. Prawdziwa historia przenika czytelnika na wskroś i daje wiele do myślenia podczas czytania, brutalna rzeczywistość miesza się na kartach książki z magicznym klimatem. Autorka opisuje prawdziwe życie kobiet, losy emigracji, rozłąki i woli przeżycia. Przepiękna opowieść, która pozostaje w myślach czytelnika na długo po odłożeniu lektury.

Przenosimy się w burzliwy okres 1947 roku, trwa wojna pomiędzy Palestyną, a wojskami izraelskimi. Poznajemy rodzinę Baraka, która stara się związać koniec z końcem i przeżyć po mimo wielu trudów codziennego życia. Pewnego dnia wojska izraelskie atakują ich wioskę, paląc domy i rozpętując istne piekło. Rodzina Baraka zmuszona jest do ucieczki, postanawiając udać się do Gazy, w nadziei na lepsze i spokojniejsze życie. Czy więzy pokrewieństwa przezwyciężą trudy wojny? Gdzie śmierć...

allison | 2016-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2016

„Błękit między niebem a wodą” to piękna i wzruszająca saga, w której realizm przeplata się magią, a brutalne wydarzenia sąsiadują z liryzmem. Na okładkowej recenzji czytamy, że to „nasycona emocjami opowieść o silnych, niedoskonałych kobietach” – i to na pewno bardzo trafny opis.
Kobiety są tu głównymi bohaterkami. To niezwykle silne postacie, które można nazwać heroinami, mimo iż nie są wyidealizowane – autorka opisuje ich słabości, rozczarowania, błędy i dotkliwe, nieraz tragiczne doświadczenia, które kładą się cieniem na całym życiu.
To właśnie kobiety z rodziny Baraka dźwigają brzemię wojny, jaka pod koniec lat 40. minionego wieku rozgorzała między Palestyną i Izraelem i właściwie trwa do dziś. Strefa Gazy, która mogłaby być pięknym, atrakcyjnym miejscem przyciągającym turystów z całego świata, wciąż należy do najniebezpieczniejszych i najbardziej zapalnych miejsc, w dodatku zrujnowanych i oszpeconych przez liczne ataki i zamachy.

Akcja powieści obejmuje kilkadziesiąt lat,...

slowo_daje | 2016-06-22

Przepiękna, wzruszająca powieść.