Wiatr z północy

Prószyński i S-ka
2012-05-08
2012-05-08
Magdalena Moltzan-Małkowska
Palestyna konflikty walka literatura palestyńska

Bolesne losy Palestyny

Pierwsza moja książka o tej tematyce... i napewno nie ostatnia!

Pierwsza moja książka o tej tematyce... i napewno nie ostatnia!

Zastrzezenie :autorka podaje,ze imie Jolanta ,zydowki pochodzacej z Polski, i pisze,ze po polsku znaczy "violet " tj. liowy kolor (czytalam z jezyku szwedzkim
Wymysl autorki.Nigdy nie slyszalam,by imie Jolanta onaczalo,jakis kolor.

Wymysl autorki.Nigdy nie slyszalam,by imie Jolanta onaczalo,jakis kolor.

Przepiękna książka.

Przepiękna książka.

Mimo że wiele czytam o Bliskim Wschodzie ta historia zaskoczyła mnie odmiennościa ukazanych zdarzeń. Choć pierwsze 50 stron to banal, to na szczęście pozostała część książki prezentuje świetny poziom.

Jedna z lepszych książek poświęconych tematyce uchodźstwa. Pokazuje nie tylko jednostkowe historię ale też jak wygląda to na przestrzeni pokoleń.

Niezwykle poruszyła mnie ta historia.Jest bolesna i jakoś trudno mi znaleźć tu coś optymistycznego.Podczas czytania trudno aż uwierzyć ,że naród,który sam cierpiał prześladowania od 1948 roku staje się agresorem.Sceny,które się tu pojawiają (makabryczne)przypomniały mi sceny podczas oglądania filmu "Wołyń".Konflikt izraelsko-palestyński pokazany został od strony uchodźców.To saga wielopokoleniowa o losach palestyńskiej rodziny.To wszystko-przemoc,walka bratobójcza -to było w czasach właściwie "pokoju" nawet i w 2002 roku.Niestety ciągle aktualne są słowa "ludzie ludziom zgotowali ten los",które do tej pory przypisywałam czasom okrutnej II wojny światowej.Widać nigdy ludzie nie nauczą się wyciągać wniosków,uczyć się na tych "bardzo złych przykładach".Trochę jestem rozbita po przeczytaniu do końca książki.Oprócz tego ,że jest to dla mnie niezrozumiałe to także napawa smutkiem i obawą co do przyszłości.Jako optymistka oczekuję jednak na jakieś "światełko w tunelu".

W pierwszej części książki – kończącej się na roku masakry w Sabrze i Szatili (1982) – autorka z powściągliwością opisuje tragiczne losy fikcyjnej rodziny Abulheja, a wraz z nią całego narodu palestyńskiego. Czytelnicy śledzą historie kolejnych członków rodu uwikłanego w okrutny, krwawy konflikt, rozpoczęty wraz z terrorystycznymi atakami izraelskimi tuż po II Wojnie Światowej i z powstaniem, w roku 1948, państwa Izrael.

Opisując wypędzenie rodowitych mieszkańców niewielkiej arabskiej wioski z wybudowanych przez pradziadów domów i osadzenie ich w „tymczasowym” obozie dla uchodźców w Dżeninie, Abulhawa rozważnie dawkuje emocje, opisy zbrodni i bólu, skupiając się głównie na ukazaniu miłości, zaskoczenia i tęsknoty. Pomimo odczuwalnego dla czytelników cierpienia autorki, narracja powieści pozwala na jasny i krytyczny odbiór opisywanych faktów i postaw bohaterów, na uważne śledzenie ich historii i na krytyczną ocenę ich czynów.

(...)

Jak już wspomniałem – pierwsza, wyważona część powieści, napisana jest z dużą dozą opanowania i samokontroli – oddając w powściągliwy, aczkolwiek niepozbawiony emocji, sposób, przeżycia Palestyńczyków w ciężkich latach powojennych, aż do roku 1982. Gdyby autorka zachowała taki styl do końca utworu, książkę „Wiatr z północy” śmiało można by uznać za przykład wielkiej, pięknej literatury wspomnieniowej.

Niestety – wraz z nadejściem roku 1982, atakiem Izraela na Liban i masakrą uchodźców (w większości ludzi starszych, kobiet i dzieci) w Sabrze i Szatili, Abulhawa popada w histerię, epatuje czytelników niekontrolowanym nawałem obrazów makabry, śmierci i bólu, krzyczy i płacze, pokazuje nam zakrwawione zwłoki dzieci, ciężarne kobiety z rozprutymi brzuchami, porozrzucane dookoła części ciała.

(...)

Ogromna szkoda, że powieść, która mogłaby być wielkim dziełem – powściągliwym, acz celnym, oskarżeniem izraelskich zbrodni – przerodziła się w histeryczny szantaż emocjonalny. Warto ją jednak czytać pomimo tych zdecydowanych wad, chociażby dla poznania historii Palestyny, Palestyńczyków i Izraela – historii, która ma decydujący wpływ na dzisiejszą sytuację na Bliskim Wschodzie (i nie tylko).

Więcej o książce na blogu Poczytane.pl: http://poczytane.pl/wiatr-z-polnocy-susan-abulhawa/

Historia rozgrywająca się w Palestynie opowiadająca o Palestyńskiej rodzinie Abulhejas zostaje przesiedlona do obozu uchodźców w Dżeninie.
Musieli opuścić ukochany swój gaj oliwny z,którego zostali wygnani,pozostawieni w fatalnych warunkach starają się przetrwać.
Walczą oni o przetrwanie,czują tęsknotę za rodzinnym krajem,przeżywają stratę swoich najbliższych,rozłąkę i jeszcze jest bratobójcza walka jednak los nie będzie dla nich łaskawy.
Miałam łzy w oczach czytając tą książkę,wstrząsnęła mną i zasmuciła pełna bólu,smutku,strachu,a także o uczuciu i miłości.
Świetna,znakomita książka chwytająca za serce zaskoczona jestem książką,wywarła na mnie dobre wrażenia.

Dobrze że jest ktoś, kto podejmuję tematykę "konfliktu" izraelsko-palestyńskiego. Druga powieść p. Abulhawy bardziej mi się podobała - autorka zdecydowanie się "wyrobiła" - ale i ta jest ciekawa, wciągająca. Jeden z głównych wątków - palestyńskie dziecko wychowywane w żydowskiej rodzinie - zainspirowany podobno autentyczną historią. Trudna, ale dobra lektura.

• Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Wiatr z północy