Wiatr z północy

Link do recenzji

5747 652 406

Przepiękna książka.

Przepiękna książka.

Mimo że wiele czytam o Bliskim Wschodzie ta historia zaskoczyła mnie odmiennościa ukazanych zdarzeń. Choć pierwsze 50 stron to banal, to na szczęście pozostała część książki prezentuje świetny poziom.

Jedna z lepszych książek poświęconych tematyce uchodźstwa. Pokazuje nie tylko jednostkowe historię ale też jak wygląda to na przestrzeni pokoleń.

Na półkach: , , , , ,

Niezwykle poruszyła mnie ta historia.Jest bolesna i jakoś trudno mi znaleźć tu coś optymistycznego.Podczas czytania trudno aż uwierzyć ,że naród,który sam cierpiał prześladowania od 1948 roku staje się agresorem.Sceny,które się tu pojawiają (makabryczne)przypomniały mi sceny podczas oglądania filmu "Wołyń".Konflikt izraelsko-palestyński pokazany został od strony uchodźców.To saga wielopokoleniowa o losach palestyńskiej rodziny.To wszystko-przemoc,walka bratobójcza -to było w czasach właściwie "pokoju" nawet i w 2002 roku.Niestety ciągle aktualne są słowa "ludzie ludziom zgotowali ten los",które do tej pory przypisywałam czasom okrutnej II wojny światowej.Widać nigdy ludzie nie nauczą się wyciągać wniosków,uczyć się na tych "bardzo złych przykładach".Trochę jestem rozbita po przeczytaniu do końca książki.Oprócz tego ,że jest to dla mnie niezrozumiałe to także napawa smutkiem i obawą co do przyszłości.Jako optymistka oczekuję jednak na jakieś "światełko w tunelu".

W pierwszej części książki – kończącej się na roku masakry w Sabrze i Szatili (1982) – autorka z powściągliwością opisuje tragiczne losy fikcyjnej rodziny Abulheja, a wraz z nią całego narodu palestyńskiego. Czytelnicy śledzą historie kolejnych członków rodu uwikłanego w okrutny, krwawy konflikt, rozpoczęty wraz z terrorystycznymi atakami izraelskimi tuż po II Wojnie Światowej i z powstaniem, w roku 1948, państwa Izrael.

Opisując wypędzenie rodowitych mieszkańców niewielkiej arabskiej wioski z wybudowanych przez pradziadów domów i osadzenie ich w „tymczasowym” obozie dla uchodźców w Dżeninie, Abulhawa rozważnie dawkuje emocje, opisy zbrodni i bólu, skupiając się głównie na ukazaniu miłości, zaskoczenia i tęsknoty. Pomimo odczuwalnego dla czytelników cierpienia autorki, narracja powieści pozwala na jasny i krytyczny odbiór opisywanych faktów i postaw bohaterów, na uważne śledzenie ich historii i na krytyczną ocenę ich czynów.

(...)

Jak już wspomniałem – pierwsza, wyważona część powieści, napisana jest z dużą dozą opanowania i samokontroli – oddając w powściągliwy, aczkolwiek niepozbawiony emocji, sposób, przeżycia Palestyńczyków w ciężkich latach powojennych, aż do roku 1982. Gdyby autorka zachowała taki styl do końca utworu, książkę „Wiatr z północy” śmiało można by uznać za przykład wielkiej, pięknej literatury wspomnieniowej.

Niestety – wraz z nadejściem roku 1982, atakiem Izraela na Liban i masakrą uchodźców (w większości ludzi starszych, kobiet i dzieci) w Sabrze i Szatili, Abulhawa popada w histerię, epatuje czytelników niekontrolowanym nawałem obrazów makabry, śmierci i bólu, krzyczy i płacze, pokazuje nam zakrwawione zwłoki dzieci, ciężarne kobiety z rozprutymi brzuchami, porozrzucane dookoła części ciała.

(...)

Ogromna szkoda, że powieść, która mogłaby być wielkim dziełem – powściągliwym, acz celnym, oskarżeniem izraelskich zbrodni – przerodziła się w histeryczny szantaż emocjonalny. Warto ją jednak czytać pomimo tych zdecydowanych wad, chociażby dla poznania historii Palestyny, Palestyńczyków i Izraela – historii, która ma decydujący wpływ na dzisiejszą sytuację na Bliskim Wschodzie (i nie tylko).

Więcej o książce na blogu Poczytane.pl: http://poczytane.pl/wiatr-z-polnocy-susan-abulhawa/

Na półkach: , , , , ,

Historia rozgrywająca się w Palestynie opowiadająca o Palestyńskiej rodzinie Abulhejas zostaje przesiedlona do obozu uchodźców w Dżeninie.
Musieli opuścić ukochany swój gaj oliwny z,którego zostali wygnani,pozostawieni w fatalnych warunkach starają się przetrwać.
Walczą oni o przetrwanie,czują tęsknotę za rodzinnym krajem,przeżywają stratę swoich najbliższych,rozłąkę i jeszcze jest bratobójcza walka jednak los nie będzie dla nich łaskawy.
Miałam łzy w oczach czytając tą książkę,wstrząsnęła mną i zasmuciła pełna bólu,smutku,strachu,a także o uczuciu i miłości.
Świetna,znakomita książka chwytająca za serce zaskoczona jestem książką,wywarła na mnie dobre wrażenia.

Dobrze że jest ktoś, kto podejmuję tematykę "konfliktu" izraelsko-palestyńskiego. Druga powieść p. Abulhawy bardziej mi się podobała - autorka zdecydowanie się "wyrobiła" - ale i ta jest ciekawa, wciągająca. Jeden z głównych wątków - palestyńskie dziecko wychowywane w żydowskiej rodzinie - zainspirowany podobno autentyczną historią. Trudna, ale dobra lektura.

Na półkach: , , , , , , , ,

Historia budząca skrajne emocje.
Mnie zachwyciła.

Historia budząca skrajne emocje.
Mnie zachwyciła.

Na półkach: , , , ,

Książka przeraźliwie smutna i przygnębiająca... Po przeczytaniu byłam rozbita psychicznie...
Opisana została historia rodziny palestyńskiej na tle wydarzeń związanych z powstaniem Izraela - to dla Europejczyków jest nie do pojęcia co w tamtej części świata się dzieje do dziś... Pobuszowałam trochę po wikipedii, ale dalej nie rozumiem co spowodowało że ONZ porządziło się czyjąś własnością i wydało taką decyzję w 1948r. jaką wydało... Że 2000 lat temu na tych terenach mieszkali izraelici...???, zadośćuczynienie za holokaust...???
Dla zainteresowanych tematem polecam też "Drzewo migdałowe"...
POLECAM, POLECAM, POLECAM!!!

Na półkach: , , , ,

Niezwykle trudno jest mi uspokoić własne myśli, ubrać je w słowa. To bardzo mocna lektura, wywołująca intensywne uczucia, zmuszająca do poszerzenia wiedzy. Ta powieść to kolejny głos w sprawie konfliktu izraelsko- palestyńskiego, będącego tłem, ale również głównym sprawcą historii palestyńskiej rodziny, uwikłanej w dramatyczne wydarzenia od czasu powstania państwa Izrael do początków XXI wieku. Ten głos jest jednostronny, pokazuje jedynie tragedię narodu palestyńskiego, wysiedlanego ze swoich ziem, upokarzanego, zniewolonego, mordowanego, traktowanego w nieludzki sposób. Przyznaję, że obrazy opisane przez autorkę są bardzo bolesne i poruszające, nie mogą pozostawić nikogo obojętnym. Szkoda, że brakuje w tej książce bardziej ludzkiego obrazu Izraela. Widać tylko ogromną nienawiść do Izraelczyków, ale niestety Izrael jest tutaj bezosobowy – pojawia się zaledwie kilku żołnierzy izraelskich i Ari, jedyna pozytywna postać Żyda-antysemity, przyjaciela z lat dziecinnych Hasana, ojca bohaterki.

Wstrząsnęła mną ta książka i mocno wzruszyła, chociaż zdaję sobie sprawę z niepełnego i subiektywnego spojrzenia na konflikt. Książkę warto przeczytać, również po to, żeby zrozumieć, że prawda ma dwa oblicza i nic nie jest jednoznaczne. Każda strona konfliktu ma swoje racje i nikt nie jest tutaj bez winy.

„Dwudziestego marca zamachowiec samobójca zabił siedmiu Izraelczyków w Galilei w odwecie za zabicie trzydziestu jeden Palestyńczyków dwunastego marca, będące zemstą za zabicie jedenastu Izraelczyków jedenastego marca w rewanżu za zamordowanie czterdziestu Palestyńczyków ósmego, i tak dalej.”

Narracja dość ciekawa, zmieniająca się z historii pisanej w trzeciej osobie na formę pamiętnika. Niestety, górnolotny, kwiecisty i zanadto wyszukany styl niejeden raz mnie raził i trochę przeszkadzał.

Dodaj cytat z książki Wiatr z północy