Filozofia na wynos

Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
9788379821990
filozofia, przyjaźń
Brokuły

Czy znajomość historii filozofii może uratować młodego surfera z Kalifornii przed utonięciem? A może wystarczy przyjaźń z nastoletnią Marysią z Polski? Jak pracował Leonardo da Vinci? Jak zginął Giordano Bruno? Czy Kartezjusz lubił psy? Która królowa zamiast władzy wybrała filozofię? Co Schopenhauer myślał o Heglu? Najnowsza powieść Manueli Gretkowskiej pozwala młodemu czytelnikowi przeżyć...

Najnowsza powieść Manueli Gretkowskiej pozwala młodemu czytelnikowi przeżyć fascynującą przygodę, pełną podróży w czasie i przestrzeni, a przy okazji poznać historię filozofii.
Książkę, jak zawsze z przymrużeniem oka, komentarzami graficznymi opatrzył Henryk Sawka.

źródło opisu: http://sklep.nck.pl/pl/p/Filozofia-na-wynos/694

źródło okładki: http://sklep.nck.pl/pl/p/Filozofia-na-wynos/694

Dominika | 2016-12-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 24 grudnia 2016

Pełną recenzję znajdziecie na https://niekulturalnakulturalnie.wordpress.com/2016/12/30/filozofia-na-wynos-manuela-gretkowska/

Swoją najnowszą książkę autorka traktuje z przymrożeniem oka, przemycając wiedzę i lekką dawkę humoru. Jest to świetne podejście, biorąc pod uwagę fakt, że pozycja kierowana jest do czytelnika nastoletniego, którego traktaty filozoficzne rzadko kiedy interesują. A wszystko z odrobiną elementów fantastycznych. Długo zwlekałam z napisaniem recenzji tej książki, głównie dlatego że musiałam przemyśleć, co tak naprawdę o niej sądzę. Pierwszą rzeczą, która zwróciła moją uwagę, był bardzo prosty język – całkiem inny od tego, czego się spodziewałam. Szybko jednak zrozumiałam, skąd taka decyzja autorki. Skoro temat jest dość oporny, styl ratuje sytuację i sprawia, że tekst jest dużo bardziej przystępny dla odbiorcy. Dzięki temu lektura szła bardzo płynnie i gładko, i nawet nie wiem, jak to możliwe, że tak szybko się skończyła.

Z jednej strony jest to spora...

Czytaj_na_walizkach | 2016-10-13

Podróżujemy przez wieki z dwójką bohaterów – Marysią i Robertem, którzy poznają filozofię i filozofów na własnej skórze. Odwiedzamy czasy Leonardo da Vinci, Machiavellego, Kartezjusza, Kanta, czy Hegla. Trudne twierdzenia, skomplikowane teorie dotyczące życia, ludzkiego myślenia, rzeczywistości, czasu czy przestrzeni są nam podane w zgrabnych opowieściach, które pokazują, że filozofie da się zrozumieć.
Dałam się uwieść tej książce, wciągnęły mnie losy Marysi i Roberta, zaciekawiła filozofia Hegla, wstrząsnęły czasy, w których za twierdzenie, że Ziemia kręci się wokół Słońca trafiano na stos.

Manuela Gretkowska w książce Filozofia na wynos zrobiła coś niezwykłego, ożywiła filozofię i przykuła czytelnika na bardzo długo do kart powieści. Książka jest fascynująca.

Nemezis | 2016-09-26
Przeczytana: 22 września 2016

Z twórczością Manueli Gretkowskiej nie miałam wcześniej do czynienia, ale opis wydawcy zaintrygował mnie do tego stopnia, że "Filozofię na wynos" po prostu musiałam przeczytać. Fascynująca przygoda i historia filozofii w jednym? Nieee, niemożliwe - pomyślałam. Bardzo się myliłam. I chociaż spotkałam się już nieraz z wplataniem elementów filozofii do powieści, takiej koncepcji zupełnie się nie spodziewałam.

W pałacu Lorenza de' Medici odbywa się bal z okazji zaręczyn Marca Vespucciego z Simonettą, najpiękniejszą kobietą we Florencji. Wzrok Marysi przyciąga postać chłopca trzymającego pochodnię. To rzeźba Dawida, pomyliła ją z żywym człowiekiem. Chociaż... on żyje, słyszy go, jest tylko uwięziony w tej formie. Robert sam nie wie, jak się tam znalazł. Surfował na desce, wpadł do oceanu. Tonął. Zeitgeist - duch czasu - dał mu szansę na uniknięcie śmierci, umieszczając go w innym miejscu i epoce.

Młodzi ludzie rozpoczynają niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni, odmierzaną...

brakpomysłu | 2016-06-18

Wcale mnie nie dziwi fakt, że filozofia jako nauka schodzi na drugi plan. Choć moje licealne świadectwo wskazuje, że byłam w niej celująca, a indeks sprowadza to co najmniej do dobrego stopnia jej znajomości - nie mam o niej właściwie żadnej wiedzy. Kojarzę podstawy, główne myśli jednak o szczegóły nie ma mnie co pytać. Mimo to z zaciekawieniem sięgnęłam po pozycje "Filozofia na wynos".

Musisz przyznać, mój drogi Czytelniku, że opis potrafi zaintrygować. Zarówno opowieść jak i sama materie filozofii przedstawia w sposób zupełnie inny, niespotykany. A w większości przypadków nauka podana w formie zabawy jest tą najlepiej przyswajalną. Dlatego z ciekawością rozpoczęłam...

Brokuły | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

Tonący Robert wpada w wir czasu: podróżując tropem słynnych filozofów szuka ratunku, a czasu ma coraz mniej...
Zaskakująco wciągające.