rozwińzwiń

Filozofia na wynos

Okładka książki Filozofia na wynos Manuela Gretkowska
Okładka książki Filozofia na wynos
Manuela Gretkowska Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury literatura młodzieżowa
274 str. 4 godz. 34 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Wydawnictwo:
Narodowe Centrum Kultury
Data wydania:
2016-05-19
Data 1. wyd. pol.:
2016-05-19
Liczba stron:
274
Czas czytania
4 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379821990
Tagi:
filozofia przyjaźń
Średnia ocen

5,6 5,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,6 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
207
143

Na półkach: , ,

Pełną recenzję znajdziecie na https://niekulturalnakulturalnie.wordpress.com/2016/12/30/filozofia-na-wynos-manuela-gretkowska/

Swoją najnowszą książkę autorka traktuje z przymrożeniem oka, przemycając wiedzę i lekką dawkę humoru. Jest to świetne podejście, biorąc pod uwagę fakt, że pozycja kierowana jest do czytelnika nastoletniego, którego traktaty filozoficzne rzadko kiedy interesują. A wszystko z odrobiną elementów fantastycznych. Długo zwlekałam z napisaniem recenzji tej książki, głównie dlatego że musiałam przemyśleć, co tak naprawdę o niej sądzę. Pierwszą rzeczą, która zwróciła moją uwagę, był bardzo prosty język – całkiem inny od tego, czego się spodziewałam. Szybko jednak zrozumiałam, skąd taka decyzja autorki. Skoro temat jest dość oporny, styl ratuje sytuację i sprawia, że tekst jest dużo bardziej przystępny dla odbiorcy. Dzięki temu lektura szła bardzo płynnie i gładko, i nawet nie wiem, jak to możliwe, że tak szybko się skończyła.

Z jednej strony jest to spora zaleta, ale… No właśnie. Może nie należę do wielbicieli długaśnych poematów, szczegółowych opisów i rozwlekania akcji, ale w przypadku Filozofii na wynos skrajność momentami szła w drugą stronę. Przy takiej pozycji brak szczegółów wprowadzał chwilowy chaos w mojej głowie i pytanie „ale o co chodzi?”.

Jedną z większych zalet Filozofii na wynos są satyryczne ilustracje autorstwa Henryka Sawki, którego działalność artystyczna była już wielokrotnie nagradzana, a którego prace mogliście widzieć w takich magazynach, jak Rzeczpospolita, Playboy czy Newsweek Polska.

Filozofia na wynos jest zdecydowanie warta uwagi, szczególnie jeśli chcielibyście bardziej zgłębić poruszaną tam tematykę. Możecie też potraktować ją jak zwykłą powieść z elementami fantastycznymi. Nie mogę jednak dać gwarancji, że Wam się spodoba – pod wieloma względami jest na tyle specyficzna, że powinna znaleźć zarówno wielbicieli, jak i hejterów.

Pełną recenzję znajdziecie na https://niekulturalnakulturalnie.wordpress.com/2016/12/30/filozofia-na-wynos-manuela-gretkowska/

Swoją najnowszą książkę autorka traktuje z przymrożeniem oka, przemycając wiedzę i lekką dawkę humoru. Jest to świetne podejście, biorąc pod uwagę fakt, że pozycja kierowana jest do czytelnika nastoletniego, którego traktaty filozoficzne rzadko...

więcej Pokaż mimo to

avatar
169
32

Na półkach:

Podróżujemy przez wieki z dwójką bohaterów – Marysią i Robertem, którzy poznają filozofię i filozofów na własnej skórze. Odwiedzamy czasy Leonardo da Vinci, Machiavellego, Kartezjusza, Kanta, czy Hegla. Trudne twierdzenia, skomplikowane teorie dotyczące życia, ludzkiego myślenia, rzeczywistości, czasu czy przestrzeni są nam podane w zgrabnych opowieściach, które pokazują, że filozofie da się zrozumieć.
Dałam się uwieść tej książce, wciągnęły mnie losy Marysi i Roberta, zaciekawiła filozofia Hegla, wstrząsnęły czasy, w których za twierdzenie, że Ziemia kręci się wokół Słońca trafiano na stos.

Manuela Gretkowska w książce Filozofia na wynos zrobiła coś niezwykłego, ożywiła filozofię i przykuła czytelnika na bardzo długo do kart powieści. Książka jest fascynująca.

Podróżujemy przez wieki z dwójką bohaterów – Marysią i Robertem, którzy poznają filozofię i filozofów na własnej skórze. Odwiedzamy czasy Leonardo da Vinci, Machiavellego, Kartezjusza, Kanta, czy Hegla. Trudne twierdzenia, skomplikowane teorie dotyczące życia, ludzkiego myślenia, rzeczywistości, czasu czy przestrzeni są nam podane w zgrabnych opowieściach, które pokazują,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
345
255

Na półkach: ,

Z twórczością Manueli Gretkowskiej nie miałam wcześniej do czynienia, ale opis wydawcy zaintrygował mnie do tego stopnia, że "Filozofię na wynos" po prostu musiałam przeczytać. Fascynująca przygoda i historia filozofii w jednym? Nieee, niemożliwe - pomyślałam. Bardzo się myliłam. I chociaż spotkałam się już nieraz z wplataniem elementów filozofii do powieści, takiej koncepcji zupełnie się nie spodziewałam.

W pałacu Lorenza de' Medici odbywa się bal z okazji zaręczyn Marca Vespucciego z Simonettą, najpiękniejszą kobietą we Florencji. Wzrok Marysi przyciąga postać chłopca trzymającego pochodnię. To rzeźba Dawida, pomyliła ją z żywym człowiekiem. Chociaż... on żyje, słyszy go, jest tylko uwięziony w tej formie. Robert sam nie wie, jak się tam znalazł. Surfował na desce, wpadł do oceanu. Tonął. Zeitgeist - duch czasu - dał mu szansę na uniknięcie śmierci, umieszczając go w innym miejscu i epoce.

Młodzi ludzie rozpoczynają niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni, odmierzaną przepływającymi przez żyły kroplami krwi. Wcielają się w kolejne osoby, poznają wielkich filozofów i towarzyszą im w przeróżnych sytuacjach, próbując odnaleźć wyjście, ocalić Roberta. Słynne nazwiska określają kolejne etapy pokonywanej przez nich drogi. Leonardo da Vinci, Pico della Mirandola, Botticelli, Machiavelli, Giordano Bruno, Kartezjusz, Spinoza, Wolter, Kant, Hegel, Kierkegaard - to tylko niektóre elementy tajemniczej układanki. Dokąd ich zaprowadzą? Czy uda im się zrozumieć, a w rezultacie także zmienić, rzeczywistość?

Książka Manueli Gretkowskiej to nie tylko nietypowa podróż w czasie, ale przede wszystkim zadziwiająco przystępny wykład historii filozofii. Obfituje w cytaty znanych myślicieli, prezentuje głoszone przez nich teorie w możliwie najmniej skomplikowany sposób. Ukazuje przy tym ich mniej znane, bardziej "ludzkie" oblicze. Kartezjusz jeździ na łyżwach z królową Krystyną, Spinoza - wyrzucony z dzielnicy żydowskiej - trafia do Rembrandta, który - choć sam jest bankrutem - gości go w swoim domu. Schopenhauer wciąż na wszystko narzeka, Marks rzuca kamieniami w latarnie, a Kierkegaard uważa, że nad jego rodziną ciąży klątwa i nie dożyje 33 urodzin.

"Filozofia na wynos" to z pewnością pozycja warta przeczytania. Oferuje nam wciągającą, nieprzewidywalną opowieść połączoną z solidną porcją filozoficznej wiedzy. Pozwala poznać najważniejsze teorie funkcjonujące w ramach tej nauki, ukazując jednocześnie, jak postrzeganie rzeczywistości zmieniało się na przestrzeni wieków. Ciekawa historia i przystępny język doprawione odpowiednią dawką humoru to przepis na sukces. Wisienką na torcie są ilustracje Henryka Sawki, idealnie dopasowane do czytanego tekstu.
Polecam!

Za możliwość przeczytania tej niesamowitej książki bardzo serdecznie dziękuję Narodowemu Centrum Kultury!

http://ogrodksiazek.blogspot.com

Z twórczością Manueli Gretkowskiej nie miałam wcześniej do czynienia, ale opis wydawcy zaintrygował mnie do tego stopnia, że "Filozofię na wynos" po prostu musiałam przeczytać. Fascynująca przygoda i historia filozofii w jednym? Nieee, niemożliwe - pomyślałam. Bardzo się myliłam. I chociaż spotkałam się już nieraz z wplataniem elementów filozofii do powieści, takiej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
484
189

Na półkach: , ,

Czy znajomość historii filozofii może uratować młodego surfera z Kalifornii przed utonięciem? A może wystarczy przyjaźń z nastoletnią Marysią z Polski? Jak pracował Leonardo da Vinci? Jak zginął Giordano Bruno? Czy Kartezjusz lubił psy? Która królowa zamiast władzy wybrała filozofię? Co Schopenhauer myślał o Heglu?

Wcale mnie nie dziwi fakt, że filozofia jako nauka schodzi na drugi plan. Choć moje licealne świadectwo wskazuje, że byłam w niej celująca, a indeks sprowadza to co najmniej do dobrego stopnia jej znajomości - nie mam o niej właściwie żadnej wiedzy. Kojarzę podstawy, główne myśli jednak o szczegóły nie ma mnie co pytać. Mimo to z zaciekawieniem sięgnęłam po pozycje "Filozofia na wynos".

Musisz przyznać, mój drogi Czytelniku, że opis potrafi zaintrygować. Zarówno opowieść jak i sama materie filozofii przedstawia w sposób zupełnie inny, niespotykany. A w większości przypadków nauka podana w formie zabawy jest tą najlepiej przyswajalną. Dlatego z ciekawością rozpoczęłam lekturę.

Przyznam szczerze, że ciężko mi ocenić jednoznacznie te pozycję. Bez wątpienia nie jest to pozycja dla każdego. Nie tylko ze względu na treść ale i na formę w jakiej jest napisana. Jako, że występują tu podróże w czasie, całość może wydawać się nieco chaotyczna. A do tego momentami niezrozumiała. Jednak taka już chyba jest istota pozycji głoszących o filozofii. One z reguły są odmienne od tradycyjnych lektur. Dlatego nie każdy będzie się lubił z ta pozycja.

Sam język nie jest skomplikowany. Choć główny temat może wydawać się nieco "sztywny", to jezyk tutaj bardzo ratuje sytuacje. Dzięki niemu lektura wręcz płynie, a kolejne kartki znikają bardzo szybko. Jednak stosunek opisów do dialogów trochę mnie rozdrażnił. Może i nie jestem fanka wielkich opisów, ale ich niedobór tez nie jest satysfakcjonujący. Przez to wydaje się jakby brakowało pewnych elementów całej tej układanki.

Ogólna idea bardzo mi się podobała. Autorka wybrała postacie, które bardzo lubię i pokazała ich filozofie w sposób niezwykle ciekawy. Zupełnie tak jakbyśmy sami mieli żyć w tych czasach. Pokazała nie tylko sama filozofie ale i świat w jakich powstawała, a potem funkcjonowała. To zupełnie inny, ciekawszy sposób na przedstawienie nauki, która z reguły uważana jest za nudna.

Ach, no i te ilustracje. Niby najbanalniejsza forma obrazków jakie widzimy w gazetach. Ale ich puenta i treści są cudowne. Prostota jest tutaj wskazana i niezwykle pasująca.

Na pewno nie jest to pozycja dla każdego. Śmiem stwierdzić, ze osoby nie przepadające za filozofia niekoniecznie polubią się z ta pozycja. Jednak jeśli ktoś choć minimalnie sympatyzuje z ta nauka, powinien sięgnąć po te opowieść. To zupełnie inne spojrzenie na filozofie, pokazujące coś poza sucha jej teoria.

Tekst z http://smieszna-nazwa.blogspot.com/

Czy znajomość historii filozofii może uratować młodego surfera z Kalifornii przed utonięciem? A może wystarczy przyjaźń z nastoletnią Marysią z Polski? Jak pracował Leonardo da Vinci? Jak zginął Giordano Bruno? Czy Kartezjusz lubił psy? Która królowa zamiast władzy wybrała filozofię? Co Schopenhauer myślał o Heglu?

Wcale mnie nie dziwi fakt, że filozofia jako nauka schodzi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
58
1

Na półkach:

Tonący Robert wpada w wir czasu: podróżując tropem słynnych filozofów szuka ratunku, a czasu ma coraz mniej...
Zaskakująco wciągające.

Tonący Robert wpada w wir czasu: podróżując tropem słynnych filozofów szuka ratunku, a czasu ma coraz mniej...
Zaskakująco wciągające.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    100
  • Przeczytane
    26
  • Posiadam
    11
  • Chcę w prezencie
    4
  • Nieobowiązkowe
    1
  • Ulubione
    1
  • Filozofia
    1
  • 2016
    1
  • 2016
    1
  • 52 książki w 2016
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Filozofia na wynos


Podobne książki

Przeczytaj także