Wszystko to, co wyjątkowe

Tłumaczenie: Krzysztof Obłucki
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
9788327619952
HarperCollins

Oto Nanette. Wzorowa uczennica, gwiazda szkolnej ligi piłkarskiej i posłuszna córka. Zawsze robi to, czego się od niej oczekuje. Ale wszystko zmienia się w dniu, w którym dostaje podniszczony egzemplarz Kosiarza balonówki – tajemniczej, niewydawanej od lat kultowej powieści. Nanette czyta ją dziesiątki razy. Chce być taka jak główny bohater. Chce być buntowniczką. Choć udaje wygadaną...

Choć udaje wygadaną rebeliantkę, w środku to jednak ta sama Nanette, samotna introwertyczka, która usiłuje znaleźć swoje miejsce w nieprzyjaznym świecie. Zmuszona dokonać kilku trudnych wyborów nauczy się, że za bunt trzeba czasem zapłacić wysoką cenę.

źródło opisu: http://www.harpercollins.pl/ksiazka,3136,wszystko-to-co-wyjatkowe.html

źródło okładki: http://www.harpercollins.pl/ksiazka,3136,wszystko-to-co-wyjatkowe.html

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 1008

Książka dla outsiderów

Matthew Quick zadebiutował „Poradnikiem pozytywnego myślenia” i z przytupem wkroczył do literackiego świata, jak i następnie – filmowego. Jego kolejna powieść opowiada o skomplikowanych i niezwykłych nastolatkach, którzy kochają literaturę, poezję Bukowskiego, są niezwykle inteligentni oraz posiadają mało spotykaną dojrzałość. Bohaterowie wykreowani przez pisarza szukają drugiego dna, nie boją się ukrytych znaczeń – wrażliwi, romantyczni i kompletnie niepasujący do współczesnej rzeczywistości. Cudowni.

Nanette jest pilną uczennicą, gwiazdą drużyny piłkarskiej i ułożoną córką. Do rąk dziewczyny trafia książka „Kosiarz balonówki” i wtedy jej życie zmienia się całkowicie – chce stać się buntowniczką, rebeliantką, która mówi, to, co myśli i nie obawia się konsekwencji. Nanette czyta powieść kilka razy, pragnie być niczym jej główny bohater, jednak w duszy cały czas pozostaje spokojną i samotną nastolatką. Szybko wciąga się w wir swojego nowego świata i równie szybko zdaje sobie sprawę, że bycie buntowniczką wcale nie jest takie proste.

Pierwsze słowa, które przychodzą mi na myśl, gdy chcę opisać najnowszą powieść Quicka, brzmią: to dosyć dziwna książka. Szalona, pogmatwana, filozoficzna oraz pełna egzystencjalnych refleksji. Dawno nie czytałam tak oryginalnej pozycji młodzieżowej – fabuła i jej bohaterowie wyróżniają się na tle innych książek z tego gatunku. Tytuł jest bardzo adekwatny do samej historii i bohaterów, to bardzo wyjątkowa powieść, napisana nie pod masy, ale pod indywidualnych czytelników, którzy docenią jej głębię oraz ukazaną wielotorowość sposobu myślenia, jak i studium tego, jak każdy odbiera swoje „ja”.

W tej pozycji znajdziecie dużo filozofii, ale też psychologii. Bohaterowie są młodzi, jednak czasami zachowują się jak mędrcy, ludzie doświadczenie przez los. Wydaje mi się, że Quick stworzył trochę przerysowanych bohaterów, jednak w pozytywnym sensie – z pewnością przyciągają uwagę, intrygują, ale również nadają książce charakter. To samo było w przypadku „Poradnika pozytywnego myślenia” – autor lubi pisać o tych, którzy odstają od społeczeństwa, są odstępstwem od normy, wyłamują się, mówią pas i zaczynają być sobą. A jak wiemy, bycie sobą w dobie masowości, dopasowywania się do aktualnej mody oraz stereotypów jest dosyć trudne i często niesie za sobą pewne konsekwencje. Ta książka pokazuje, że warto, naprawdę warto zrzucić maskę i zacząć żyć po swojemu. Uśmiechanie się, przytakiwanie, zgadzanie się na coś, bo tak wypada, bo ktoś czegoś od nas oczekuje, wykonywanie czynności, których się nienawidzi – na dłuższą metę takie działanie niszczy nas od środka. Quick w swojej powieści ukazuje inny punkt widzenia, wyzwalający, niesamowicie odważny i mimo wszystko trudny do realizowania we własnej rzeczywistości. Jednak można spróbować – przynajmniej na chwilę przystanąć i zastanowić się nad tą historią, jej sensem i przesłaniem.

Ostatnio widziałam koszulkę z napisem: „Normalni ludzie mnie przerażają”. To prawda. Każdy ma swoje odstępstwa od normy. Quick, podobnie jak inny mój ulubiony pisarz, John Green ukazuje bohaterów, którzy wyróżniają się na tle zwykłych postaci. I do jednych będą oni trafiać, a dla innych mogą być trudni do zrozumienia, a przez to irytujący. Nie każdy przepada za taką stylistyką, popadającą miejscami w przeintelektualizowanych nastolatków, którzy wyrażają się niczym współcześni filozofowie życia. Dla mnie ta książka właśnie dzięki bohaterom nabrała charakteru, stała się fascynująca, czasem zabawna, smutna i nawet irytująca – przyznam, że niektóre momenty i postępowanie postaci wywoływało u mnie nerwicę, ale... to właśnie jest ich wyjątkowość, wkurzają, ale równocześnie trudno się z nimi rozstać.

Quick pisze lekko, trochę ekscentrycznie – całość jest zaskakująco stonowana i w punkt. Narrację mamy pierwszoosobową, ukazaną z perspektywy Nanette. Podczas czytania książki widzimy, jak wielką zmianę przeszła ta bohaterka. Autor ukazał zbuntowanych nastolatków – jednak nie w tradycyjnym wydaniu, gdzie zwykle tworzysz im alkohol i imprezy do białego rana – przedstawił młodych, inteligentnych ludzi, wciąż bardzo zagubionych i szukających własnej drogi.

Największą zaletą książki jest przede wszystkim pomysł na fabułę – Quick stworzył powieść w... powieści. Głównym wątkiem tej pozycji jest wymyślona książka „Kosiarz balonówki” – wprowadza ona w życie Nanette oraz innych postaci sporo zamieszania. Autor całkiem nieźle to sobie wykombinował.

To książka dla wszystkich fanów twórczości Quick’a, czytelników młodszych i starszych. Literatura młodzieżowa na wysokim poziomie, ze sporą dawką przemyśleń dla wszystkich zbuntowanych outsiderów, którzy szukają własnej drogi i być może pragną zmian. Do sięgnięcia po powieść zachęca przecudna okładka oraz sam tytuł – ta pozycja jest naprawdę wyjątkowa!

Gabriela Rutana

Alip | 2019-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2019

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu książki. Na pewno będę ją polecać. Książka wywołała u mnie różne uczucia. Otworzyła oczy na niektóre sprawy, ale nie z wszystkim się zgadzam. To też dobrze. Nie jest nudna. Wciągnęła mnie. Choć czasami musiałam przeczytać rozdział jeszcze raz, by zrozumieć. By do mnie to dotarło. Myślę że kiedyś jeszcze do nie wrócę.

Niesmiertelna | 2019-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Jest to bardzo nietypowa młodzieżówka. Nie jest ona łatwa w czytaniu, ponieważ wymaga wysilenia umysłu. Nic w tej książce nie jest schematyczne. Jestem pewna, ze tak jak bohaterowie wiele razy czytali "Kosiarza balonówki" tak ja wiele razy będę czytała tą książkę, która otworzyła mi oczy na wiele spraw i na pewno na długo o niej nie zapomnę.

jupi2328 | 2019-05-23
Przeczytana: 23 maja 2019

Jupi przeczytała książkę
Jupi nie umie jej ocenić
Sandra

Zocha | 2019-03-03
Przeczytana: październik 2017

Poruszająca....

mstefanka | 2018-11-29

Książka pokazuje że nastolatkowie są jeszcze zainteresowani literaturą! Trafia do młodzieży. Przynosi wiele refleksji.

aktorka246 | 2018-08-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2018
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Ksiązka ukazująca jak wielką moc ma literatura na młodych ludzi. Pomimo, że jest to typowa amerykańska pozycja, jest godna polecenia

Leo | 2018-08-17

Nanette jest zwyczajną nastolatką. Dobrze się uczy, świetnie gra w futbol, nikomu nie wchodzi w drogę. Pewnego dnia nauczyciel obdarowuje ją niezwykłą, choć niepozorną książką, w wyniku czego zostaje zapoczątkowany ciąg wydarzeń, które odmienią jej życie raz na zawsze. Zafascynowana, czyta tajemniczą powieść dziesiątki razy. W efekcie, w Nanette budzi się głęboko skrywane pragnienie zmian, dziewczyna zaczyna dusić się w przewidywalnym, zaplanowanym przez rodziców życiu. Szybko jednak okazuje się, że nie ma nic za darmo, a za bunt przyjdzie jej zapłacić wygórowaną cenę...

„Wszystko to, co wyjątkowe” to książka w pełnej krasie ukazująca życie, odzwierciedlająca piękno i jednocześnie obnażająca jego brutalność. Przykład głównej bohaterki pokazuje, jak ciężko jest dostrzec problem, fakt, że bez słowa sprzeciwu podążamy za tłumem, i popłynąć pod prąd. Razem z Nanette odbywamy podróż w głąb siebie, by gdzieś pod codziennie nakładaną maską odnaleźć własne ja. I tylko od nas zależy czy...

SztukaKreatywności | 2018-08-11
Na półkach: Przeczytane, Młodzieżowe
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Książka napisana niezwykle prostym stylem (momentami może i nawet zbyt prostym - jak na mój gust). Jednak mimo tej prostoty zmusza do głębokiej refleksji nad życiem. Niesamowici bohaterowie oraz ciekawa fabuła sprawia, że możemy poczuć się częścią tej książki. Świetna na początek dnia!

Zauważyłam kilka błędów w tłumaczeniu, bądź w druku, jednak nie odejmuje to punktów w mojej opinii, gdyż autor nie miał na to wpływu. Á propos autora - odwalił kawał dobrej roboty!

Polecam dla młodych osób, które walczą o bycie sobą. Ta książka naprawdę pomaga!

Magdalena | 2018-07-23
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 23 lipca 2018

Książka w książce, przypadkowe uczucia, młodzieńcza miłość, śmierć ważnej osoby, depresja, terapia... Można by powiedzieć - ale to już wszystko gdzieś było, gdzieś się przewijało. Owszem, jednak w pewnym momencie lektury coś we mnie zaskoczyło i nasunął mi się dziwny wniosek, że potrzebowałam tej książki. Akurat w tym miejscu i momencie, w jakim teraz jestem. "Wszystko to, co wyjątkowe" nie jest powieścią wybitną, oryginalną czy odkrywczą, ale POTRZEBNĄ. Mam też wrażenie, że opis jest nijaki, niewystarczający, nieadekwatny do treści, bo w tej powieści chodzi chyba o coś innego.

Kózka28 | 2018-05-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2018
Przeczytana: 20 maja 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Znowu spotykam się z książką, gdzie ginie jeden z moich ulubionych bohaterów! Mimo tego żalu, który wysnułam do autora, książkę uważam za wspaniałą. Chociaż ta ,,wzorowa główna bohaterka'' czasami daje nie najlepszy przykład choćby przeklinając i twierdząc, że bardzo jej się to spodobało. Polecam buntownikom i nie tylko. Zachęca do sięgnięcia jakiegokolwiek owocu poezji.