Marcelina i pamięć przodków

Okładka książki Marcelina i pamięć przodków Izabela Skorupka
Okładka książki Marcelina i pamięć przodków
Izabela Skorupka Wydawnictwo: Axis Mundi Cykl: Marcelina (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Marcelina (tom 1)
Axis Mundi
2016-01-27
2016-01-27
Marcelina tajemnica zagadka

Okładka książki Gdzieś daleko... Bajka EKO Anna Gensler, Izabela Skorupka
Gdzieś daleko.... Anna Gensler, Izabe...

W rodzinie Łobzowskich od kilku pokoleń w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci. Tym razem nieszczęsny los spotkał jedenastoletnią Marcelinę, która nieświadomie podrzuca niepozorny kamień trzykrotnie, przenosząc się tym samym do krainy łudząco podobnej do jej domu i świata, gdzie panuje bezczas, a władzę sprawują... słowa! Mają one bowiem wielką moc, o czym przekonuje się główna bohaterka książki. Ścigana przez Kolekcjonera, stara się pojąć rodzinną tajemnicę i mierzy się z Pamięcią Przodków. Czy uda się jej wydostać z bezczasu i wrócić do swojego świata, czy słowa całkowicie odbiorą jej pamięć i zapomni kim tak naprawdę jest?

"Marcelina i pamięć przodków" to zdecydowanie pozycja dla dzieci i młodzieży. Znajdziemy tu elementy humorystyczne, a postaci zaprezentowane w powieści z pewnością przypadną nam do gustu i niejednokrotnie rozbawią swoją postawą. Książka napisana jest lekkim piórem i czyta się ją niezwykle przyjemnie i szybko. Zdecydowanie można stwierdzić, że historia jest przemyślana i skrupulatnie opisana w taki sposób, aby Czytelnik poznał wszystkie szczegóły oraz mógł wręcz zasiąść w fotelu wraz z rodziną Łobzowskich i czuć się jak u siebie. Jest to jedna z tych książek, w której bohaterzy są na tyle wyraźni, że pamiętamy ich jeszcze długo po zakończeniu powieści. Do tego nutka magii sprawia, że z jeszcze większą ochotą zgłębiamy wraz z Marceliną moc słów i Pamięć Przodków.

Ależ mnie wciągnęła! Zupełnie jak Bezczas jedenastoletnią Marcelinę. Nie sposób się bronić przed tą książką i trzeba ją doczytać do ostatniego wielokropka (a ten jest niezwykle wymowny i tajemniczy!). Zatem zdecydowanie chwalę wartką akcję (choć spowalnianą ogromnym wielosłowiem każdego z bohaterów - tu widzę niejakie podobieństwo do stylu postaci Małgorzaty Musierowicz),napięcie, przeplatankę: co drugi rozdział dotyczył to przygody Marceliny, to jej rodziny usiłującej odnaleźć dziewczynkę. Drażnił mnie natomiast pomysł wczytywania zaczerpnięty z atramentowej trylogii Cornelii Funke (uważam jej 3-tomowe dzieło za mistrzostwo świata). Jeszcze bardziej drażniły mnie błędy ortograficzne i interpunkcyjne - powieść dla dzieci i młodzieży powinna być wzorem pod względem pisowni, zdecydowanie. I jeszcze jedna kwestia, z powodu której wahałam się co do liczby gwiazdek dla "Marceliny...": przebogaty język powieści. Powinno się go bezwzględnie uznać za atut... no, tak... ale skoro jest to książka dla dzieci i młodzieży, to może powinna zawierać przypisy wyjaśniające przynajmniej część tych wyrazów? Bo nie wszystkie one używane są w codziennej, potocznej polszczyźnie (a już na pewno nie przez dzieci!),podobnie jak wtręty łacińskie. Mnie, daleką już od dziecięctwa, powieść ta wchłonęła całkowicie, ale dla małych... no, dobrze: dla młodych czytelników słownictwo może być dużą przeszkodą; nie sposób przecież dać się porwać akcji, gdy trzeba co chwila sprawdzać znaczenie wyrazów w słowniku albo pytać o nie dorosłych. W każdym razie mnie się przygoda Marceliny spodobała i z ciekawością wielką czekam na jej dalszy ciąg. I polecam (i dzieciom, i dorosłym).

(...)

Niezależnie od formalnych zabaw „Marcelina i Pamięć przodków” to przede wszystkim zgrabnie poprowadzona historia dla dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat. Młody czytelnik znajdzie tutaj wszystko to, co stanowi o wartości podobnej literatury – bohaterów z podobnymi rozterkami i problemami, z którymi nietrudno się utożsamić; wartką akcję pełną tajemnic, sekretów i zagadek; morał, który przenieść można na zachowania w realnym świecie oraz dowcipny język.

(...)

Odkąd przeczytałam Harrego Pottera, żadna późniejsza książka dla dzieci i młodzieży nie pochłonęła mnie tak, jak było w tym przypadku. Po otwarciu pierwszej strony wyruszyłam we wspaniałą podróż. Podróż do innego, a może tego samego świata tylko odległego?

Ktoś użył [chaosu] do wykreowania innej rzeczywistości w Bezczasie, a za pomocą słów, które słyszycie, próbuje je teraz połączyć. Dwa niemal identyczne domy… Jeden musi zniknąć…

Cała historia zaczyna się pewnego ranka, gdy cała rodzina, już trzypokoleniowa zasiada do śniadania, na które to serwowane są naleśniki. Marcelina, słysząc jak dziadek przyjmuje zakłady dotyczące możliwości pochłonięcia jak największej ilości rzeczonych naleśników, zbliża się powoli, po pięknie skrzypiących schodach do kuchni. W tym momencie, rodzina zauważa w jej ręce tajemniczy przedmiot. To za jego sprawą dziewczyna przenosi się w czasie. Jej przeznaczeniem jest ta sama kuchnia, ten sam dom, ale kilka pokoleń wcześniej. To tutaj schody jeszcze nie skrzypią, stół wygląda jak nowy, a książki ułożone na regale w salonie pachną nowością, a nie jak było do tej pory kurzem. Wszystko wydaje się takie samo. Ale nowsze. To tu Marcelina zaczyna swoją podróż. Dowiaduje się, że wszystko dzieje się za sprawą przodków.

Ponosimy konsekwencje wyborów naszych przodków. To im możemy podziękować za to, co się stało !

Jednak nie jest to podróż z założenia szczęśliwa. Poznaje tutaj swoich nowych sprzymierzeńców, ale też potencjalnych wrogów. Z czasem okazuje się, że nie jest ona pierwszą i jedyną sobą, która została „wczytana” przez swoich przodków. Sytuacje takie zdarzały się kilkukrotnie we wcześniejszych latach, o czym wiedziała cała rodzina dziewczyny. Nikt jednak, do końca nie opowiadał o tym głośno.

Marcelina, jedynastoletnia dziewczyna, po zapoznaniu Azali i Eryka postanawia za wszelką cenę powrócić do swojego dawnego życia. Przecież w dniu w którym zniknęła, miała ważny dzień w szkole. Postanawia wraz z nowymi przyjaciółmi z całych sił powrócić do dawnego życia, jednocześnie ci, którzy tam pozostali postanawiają zrobić wszystko by odzyskać dziewczynę. Pojawia się nauczyciel języka polskiego dziewczyny, który martwiąc się o nią postanawia dowiedzieć się szczegółów jej nieobecności w szkole i pomóc. Z tych samych powodów, sąsiadka dziadków i rodziców pojawia się by zaczerpnąć informację o tajemniczym zniknięciu Marceliny. A że sąsiadka, przez lata codziennie odwiedzała rodzinę, traktowała ich jak bliskich krewnych, stąd jej niepokój. Wszyscy razem, krok po kroku zaczynają odkrywać powód zniknięcia dziewczyny jak i sposób na jej odzyskanie.

W czasie, gdy Marcelina żyje nowym życiem w innym wymiarze, dowiaduje się o istnieniu kilku tajemniczych Ksiąg.

Żeby żyć w Bezczasie, trzeba czytać, trzeba pisać, ale nie trzeba jeść.

Jedną z nich jest Księga Odpowiedzi. To każdy z nas posiada taką księgę, jednak musi ona nas odnaleźć. Nie my ją, ale to ona nasz znajdzie. Czasami może okazać się, że mamy ja skrytą głęboko w sobie. Aby korzystać z księgi, nie wystarczy otworzyć okładkę, a później kolejne strony. Bo zwyczajnie jest to niewykonalne. Należy znać pewne sposoby na jej otwarcie. Czy Marcelinie się to uda. Czy będzie potrafiła wykorzystać wiedzę zawarta w Księdze? Czy odkryje, za czyją sprawką znalazła się w Bezczasie i czy będzie umiała stamtąd powrócić? A co najważniejsze, kto jest Kolekcjonerem, który chce posiąść całą wiedzę przodków, wykorzystując do tego Skrybarium i innych „wczytanych” do Bezczasu? O tym i o innych fantastycznych przygodach można dowiedzieć się z książki „Marcelina i Pamięć przodków”.

Książka zawiera same zalety. Począwszy od wydania, które jest naprawdę piękne. Rysunki przy niektórych rozdziałach oraz tytuły każdego nowego rozdziały powodują, że czytelnik czuje, że obcuje z wyjątkową literaturą. Styl autorki, sprawia, że nawet dorosły czytelnik ma przyjemność z czytania. I chyba właśnie styl autorki tak bardzo do mnie przemówił. Autorka pisze w sposób kwiecisty, ale nie przesadzony, potrafi oczarować i wciągnąć tak bardzo, że nie chce się odrywać od książki. Do tego sposób pisania jest lekki, a zarazem wyrafinowany, co dodaje opowieści kolejne walory atrakcyjności. Czytając ma się odczucie, że obcuje się ze słowem jako z dobrem luksusowym. Mamy do czynienia ze słowem jako ważnym elementem kultury. „Słowo”, „literatura” oraz „rodzina” odmieniane są tu przez wszystkie przypadki. To dzięki tej podróży dziewczyna uświadamia sobie, że

kim jesteśmy, gdzie się znajdujemy, co robimy, zawdzięczamy im [przodkom]. Jesteśmy wszyscy ze sobą powiązani i od tego nią ma ucieczki. Czasami te związki są źródłem utrapienia, ale przecież to nasze życie. Wydarzenia przeszłe, obecne, a nawet te, których jeszcze nie było, łączą się ze sobą, tworząc energię, która wpływa na nas nieustannie.

Polecam, bo to dopiero początek przygód Marceliny. W planach są kolejne tomy. Ja już czekam i odliczam.

Izabela Skorupka stworzyła barwną, niezwykle dobrze napisaną historię, która wciąga czytelnika w świat magii, świat fascynujących zdarzeń i intrygujących bohaterów. Pod płaszczykiem fantastyczno-przygodowej opowieści autorka ukryła historię z ważnym przesłaniem.

Przygody jedenastolatki są opowieścią, która wciąga bez reszty. Ma tez walory edukacyjne. Opowiada o miłości do książek, wadze kontaktów rodzinnych. Miedzy wierszami pokazuje, że zainteresowanie genealogią i historią rodziny jest nie tylko ważne, ale i bardzo ciekawe oraz zajmujące.

więcej na: http:///domowaksiegarnia.blogspot.com

„Marcelina i Pamięć Przodków” to ciekawa pozycja dla dzieci/młodzieży, które mają ochotę na nietuzinkową historię. Tak więc jeśli chcecie komuś w odpowiednim przedziale wiekowym (bądź sobie) zrobić literacki prezent, to polecam tą miłą i przyjemną lekturę z barwnymi bohaterami i równie żywymi dialogami.
Autorka stworzyła dynamiczną i barwną historię, która zabierze nas nie tylko do świata tajemnic przodków, ale również do świata książek. Świata, w którym słowo pisane ma ogromną moc. W rodzinie Łobzowskich książki są codziennością, są wkomponowane w otoczenie, a pisarstwo mają we krwi. To zarówno talent jak i klątwa. Odpowiedzi znajdziemy w przeszłości jak i w Bezczasie. No właśnie Bezczas. Jest to miejsce dziwne, aczkolwiek ciekawe. Powiedziałabym, że plastyczne i żyjące książkami. To tam mają one największą moc, a szczególnie słowa, które są kluczem chyba do wszystkiego. Oczywiście nie zabraknie ciemnych charakterów, dziwnych zbiegów okoliczności, utarczek słownych między bohaterami i rodzinnego śledztwa. Bohaterowie są niezwykle barwni, jedne wychodzą oczywiście przed szereg i dominują nad resztą. Dawno już nie czytałam literatury tego typu. Dobra i zła wkomponowanego w świat dorosłych, dzieci i niecodziennych wydarzeń. Co jest ukryte w tej opowieści? Myślę, że młody czytelnik zauważy jak ważne jest działanie zespołowe, zaufanie, rodzina i jej korzenie, a także sama literatura, która może zabrać nas gdzie tylko chcemy. Wyobraźnia autora (w tym przypadku autorki) i czytelnika może zdziałać cuda i również pracować zespołowo. W książkach możliwe jest wszystko. Nawet kamienie, które zabiorą nas do Bezczasu.

Autorka stworzyła dynamiczną i barwną historię, która zabierze nas nie...

Przecudowna, mądra książka nie tylko dla młodzieży. Autorka uwiodła mnie pięknem języka i potęgą wyobraźni. Brawo! Polecam tym, którzy kochają przygody

Świetna lektura dla dzieci i młodzieży, wielka przyjemność z czytania dla dorosłych. Niesamowicie wciągająca fabuła. Polecam i niecierpliwie czekam na kolejne części.

ta książka jest super, zagadki, dużo się dzieje ,tajemnice oraz kolekcjonerzy

ta książka jest super, zagadki, dużo się dzieje ,tajemnice oraz kolekcjonerzy

Powiem tak książka jest fajna i wciągająca polecam każdemu młodszemu czytelnikowi i oczywiście dorosłemu :)

• 2016
  • Najpiękniejsze okładki
  • Czytam z dzieckiem
  • Trochę fantastyki
  • Niedokończone książki
  • Serie

Dodaj cytat z książki Marcelina i pamięć przodków