Jesień motyli

literatura młodzieżowa
HarperCollins Polska
2016-10-05
2016-10-05

Byłaby ciekawa historia, ale wykonanie jest kiepskie...
Za dużo bezsensownych przemyśleń bohaterki.
Nie zaskakuje...
Nie przekonała mnie.

Byłaby ciekawa historia, ale wykonanie jest kiepskie...
Za dużo bezsensownych przemyśleń bohaterki.
Nie zaskakuje...
Nie przekonała mnie.

Po kilku pierwszych stronach nie miałam zbyt dobrej opinii o tej książce. Narracja prowadzona przez główną bohaterkę wydała mi się chaotyczne i skojarzyła mi się z paplaniem. Jednak z czasem polubiłam Wille i jej sposób bycia. Jej inteligencję i poczucie humoru.
Pouczająca historia nie tylko dla młodzieży o dorastaniu, potrzebie akceptacji i odnajdywaniu własnej drogi. A także o tym, że zawsze warto pozostać sobą.

Nie zaciekawiła mnie.
Willa Parker,pochodzi z Iowa.Zaczęła chodzic do elitarnej szkoły dla dziewcząt.
Chce skończyć ze sobą,ale poznaje Remy,z ktorą się zaprzyjaźnia.
Jej mama jest sławna.Ale nie wpływa to dobrze na Will.
Zaczynają ćpać.Will pare razy próbuje,lecz Remy przesadza z tym.
Poznaje Mila.Przystojnego faceta ze szkoły.I we trójkę zażywaja środki uzależniajace.
Dla Remy zażywanie śródków kończy się źle.Bo staje się osłabiona,chudnie.A później trafia do szpitala.
Stoi przed wyborem dalszej szkoły.Mama chce czegoś innego i Will co innego.Mama narzuca jej tak jakby szkołe.
Wybiera swój wybór szkoły.
Co z Milem? Czy stworza związek?A może to jeden wielki żart?
Czy Remy przestanie ćpać?
W moim odczuciu autorka zbyt wiele rzeczy objęła do wątku książki.

Nie zaciekawiła mnie.
Willa Parker,pochodzi z Iowa.Zaczęła chodzic do elitarnej szkoły dla dziewcząt.
Chce skończyć ze sobą,ale poznaje Remy,z ktorą się zaprzyjaźnia.
Jej mama jest sławna.Ale nie wpływa to dobrze na Will.
Zaczynają ćpać.Will pare razy próbuje,lecz Remy przesadza z tym.
Poznaje Mila.Przystojnego faceta ze szkoły.I we trójkę zażywaja środki...

Willa ma trudne zycie. Jej przyszlosc zdruzgotala matka ktora z druzba uciekla od ojca w dniu wlasnego slubu. Teraz ten czyn kladzie sie cieniem na terazniejszosci w jakiej zyje nasza bohaterka. Male poczucie wlasnej wartosci glupie imie biedny stan lezacy w samym srodku USA nie na orestizowych brzegach kraju. Tylko tata kochajacy ponad wszystko zmagajacy sie z ubostwem jest impulsem chroniacym dziewczyne. Jednak nadchodzi dzien kiedy i to nie wystarcza. Willa zmuszona przez rodzicielke do nauki w slawetnym Princepton ma wlasny plan na zycie lub jego brak postanawia zakonczyc swoj bol. Przed tym powstrzymuje ja nowopoznana Remy tajemnicza szalona zwiewna i szanowana przez innych uczniow. Przyjaciolka wciaga prosta dziewczyne w wir nieznabego jej zycia Przyjecia wyjazdy szalenstwa no i ten piekny chlopak dla ktorego Willa zrobilaby wszystko porwana wolaniem swego serca Milo Czy jednak mamy tutaj do czynienia z opowiescia o Kopciuszku gdzie wszystko konczy sie cudownie? Nie. Tutaj rozdzialy pisxe zycie. Nie zawsze wspaniale porywajace sprawiedliwe. To los powoduje ze ludzie nie zawsze sa tacy wspaniali jak ich postrzegamy Willa wciagnieta w niebezpieczna gre swej oryjaciolki moze zaplacic wysoka cene Czy sie otrzasnie, znikna zludzenia? Czy tez moze zaprzeoasci wszystko dla tej toksycznej znajomosci? Przekonajcie sie sami. Odkryjcie historie na pozor prosta ale z drugim dnem. Czyta sie szybko choc czasem warto zatrzymac sie nad jednym czy drugim akapitem i zadumac nad tym ze mlodzi ludzie laknacy uwagi czesto zmierzaja prosto w przepasc A uratowac ich moga tylko madrzy kochajacy dorosli pokazujac im ze kazdy jest cenny kazdy ma swoja wartosc i kazdy zasluguje na milosc i uwage

Willa Parker ma 16 lat i mieszka w What Cheer, w stanie Iowa. Po rozwodzie swoich rodziców, zamieszkała z ojcem, a jej matka sama w Paryżu. Dziewczyna nie miała z nią dobrych relacji, bo ta skupiała się bardziej na swojej karierze i sukcesie zawodowym. Ambitna rodzicielka, wysyła swoją córkę do elitarnej szkoły dla dziewcząt w Pembroke. Willa ma plan: nie zamierza w tej szkole zostać na dłużej, ani w ogóle zostać na tym świecie.
Jednak, gdy w nowym miejscu dziewczyna poznaje Remy, zmienia zdanie. Willa przy swojej nowej przyjaciółce, zaczyna chcieć żyć. Jest zafascynowana dziewczyną, przy której śmieje się i żartuje. Remy, to bogata, ekstrawagancka dziewczyna. Żyje jak motyl: robi co chce i jest pewna siebie. Dziewczyna wciąga Wille w świat niebezpiecznych zabaw, używek i narkotyków, mówiąc jej, że nic się nie stanie i nikt się nie dowie. Willa na początku daje się ponieść i podoba jej się to. Z czasem jednak dostrzega, że Remy zaczyna już brakować wszelkich hamulców i nie kontroluje tego co robi. Czy Remy pociągnie ze sobą na dno Willę? Czy dziewczynie uda się, pomóc swojej przyjaciółce?

Chciałabym móc napisać, że podobała mi się ta książka, jednak tak nie jest. Willa, to bardzo inteligentna dziewczyna, ale jednak straszna z niej papla. Już od pierwszych stron książek zaczęło mnie to denerwować i odrywać od fabuły. Autorka sprawiła, że główna bohaterka mnie po prostu denerwowała. Sama historia Willi i Remy jest dość ciekawa: dwoje nastolatków, którzy nigdy nie mieli dobrych kontaktów z którymś z rodziców, wpada w w nałóg, a jedno powoli stacza się w dół. Zakochują się w niewłaściwych osobach i popełniają błędy.
Jednak autorka nie wykorzystała potencjału. O wiele za dużo w tej książce się dzieje, autorka przerywa historie dziewcząt, nic nie wnoszącymi pobocznymi wątkami. Czułam się zagubiona podczas czytania i momentami nie wiedziałam już o co chodzi. W książce zabrakło mi trzymania się głównego wątku. Myślę, że Andrea chciała przez nią przekazać młodszemu pokoleniu jak kończy się podejmowanie złych decyzji. Jednak nie wypaliło. Miałam zdecydowanie zbyt duże oczekiwania do tego książki. Zawiodłam się.

Okres dojrzewania to bardzo trudny czas w życiu. Każdy o tym wie, albo się dopiero dowie.
Podejmujemy bezsensowne decyzje, robimy głupoty, ulegamy wpływom. Czasem wydaje się nam, że pewne problemy są bez wyjścia i nie da się ich rozwiązać. Znajome? Tak, każdy z nas to przechodził. Jedni bardziej dokuczliwie odczuwali tę chorobę zwaną dorastaniem inni mniej, wszystko zależy od naszej wrażliwości emocjonalnej. W tym okresie życia zachodzą też jednak dobre rzeczy, poznajemy swoich przyjaciół na całe życie, przeżywamy pierwsze miłości, pierwsze wzloty i upadki.

Właśnie o dojrzewaniu traktuje książka "Jesień motyli" Andrei Portes. Główna bohaterka Willa jest nad wyraz empatyczną nastolatką, która nieco, w jej odczuciu, odstaje od innych. Obwinia o to swoją osobowość, ciekawość świata i właśnie wspomnianą wcześniej przeze mnie empatię. Dziewczyna chce wszystko wiedzieć i zrozumieć mechanizmy wszystkiego co ją zaciekawi i przy tym niemiłosiernie przejmuje się każdą najmniejszą niesprawiedliwością świata. Poznajemy ją gdy jeszcze uczy się w swojej rodzinnej miejscowości w Iowa i ma swoje życiowe plany. Tutaj musimy się chwilkę zatrzymać, ponieważ jej plany kończą się na dwóch punktach.
1. Przenieść się do snobistycznej szkoły.
2. Zabić się.

Willa ma wszystkiego, a przede wszystkim siebie tak dość, że nie widzi możliwości dalszego życia. Jednak sytuacja się nieco zmienia wraz z realizacją pierwszego punktu planu. W nowej szkole dziewczyna poznaje lekko ekscentryczną i bardzo popularną Remy. Dziewczyny stają się swoimi BFF (kto wie co to za skrót?:) ). Skoncentrujmy się chwilę na Remy. Jest nieprzyzwoicie bogata, ma sławnych rodziców, wszyscy chcą się ogrzewać w jej blasku i jest nieźle popieprzona. Tak użyłam tego słowa, bo inaczej ciężko oddać osobowość tego młodego dziewczęcia. Jest zepsuta do szpiku kości. Przyjaźń dwóch tak różnych dziewczyn ma prawo przetrwać i wprowadzić coś dobrego w życie każdej z nich? Nad tym zastanawia się Autorka i pokazuje różne aspekty życia obu dziewczyn.

Z tą książką na dwoje babka wróżyła. Z jednej strony na bank należy do tych książek, które warto przeczytać. Ale nie jest arcydziełem literackim. Zacznijmy od tego, że narratorem jest sama Willa, nasza główna bohaterka. Zwraca się bezpośrednio do czytelnika, który obserwuje jej monolog wewnętrzny i podgląda retrospekcje z jej życia. Musimy zatem być przygotowani na bardzo bezpośredni język jak to na nastolatki przystało. Z założenia odbiorcą książki jest młoda osoba - na bank młodsza niż ja. Trzeba to zatem zaliczyć na plus.

Czytając książkę jesteśmy w głowie nastolatki i panuje w niej straszny chaos. Gonitwa myśli, wątków, brak konsekwencji, to główne zarzuty jakie mam do "Jesieni motyli". Autorka próbowała zbudować coś naprawdę fajnego i wartościowego, ale troszkę przedobrzyła z nadmiarem detali jak na tak nieobszerną książkę. W mojej opinni, trzeba było rozbudować kilka wątków, np. wątek Milo, lub ojca Willi, aby zbudować dobre fundamenty dla tej książki. Logika w niej wydaje się bardzo krucha i taka, że wystarczy mocniejszy podmuch aby fajność runęła.

Nie zmienia to faktu, że tego podmuchu nie było i książka w efekcie była bardzo przyjemną lekturą. Myślę, że kolejną dobrą cechą tej książki jest fakt, że traktuje o trudnych sprawach. Obecnie mamy wysyp książek młodzieżowych, lepszych i gorszych. O wszystkim i o niczym. Ja chciałabym aby nasz młodzież sięgała po takie, które wniosą coś w ich życie, a "Jesień motyli", na bank jest taką książką. Narkotyki, seks z nauczycielem, pierwsza miłość - trudne? Bardzo.

Książkę polecam młodym czytelnikom, warto poznać pewne rzeczy nie na własnej skórze. Ku przestrodze. Przyjaźń, to wielki dar, ale też duża odpowiedzialność. Po przeczytaniu "Jesieni motyli" w głowie pozostaje jedno pytanie "Czy warto walczyć o człowieka zatracając samą siebie?"

Willa Parker pochodzi z małej miejscowości What Cheer w Iowa. Jej życie ma się zmienić nie do poznania, a to za sprawą matki, która chcąć zrekompensować córce swoją nieobecność i rozwód wysyła ją do elitarnej szkoły dla dziewcząt. Brzmi ekscytujące, prawda? Jednak nie o tym marzy dziewczyna. Willa planuje rozstać się z tym światem, ale na jej drodze pojawia się Remy – córka wpływowych osób, która buntuje się przeciwko wszystkiemu. O dziwo dwie tak różne osoby znajdują wspólny język i pojawia się nić zrozumienia. Remy pokazuje jej świat bogatych dzieci, które nie muszą sobie niczego odmawiać, jednak statut społeczny nie gwarantuje im wszystkiego – dziewczyna z każdym kolejnym dniem coraz bardziej traci kontrolę sam swoim życiem. Czy pociągnie Willę ze sobą na dno, czy będzie dla niej kotwicą, która pomoże jej wrócić do normalnego życia?

Andrea Portes to amerykańska pisarka, która zadebiutowała powieścią „Jak najdalej stąd”. Książka okazała się hitem i na jej podstawie w 2011 roku powstał film „Prowincjuszka”, w którym można zobaczyć m.in. Chloe Grace Moretz, Blake Lively, Aleca Baldwina, Eddiego Redmayne’a i wielu, wielu innych.

Nie czytałam debiutanckiej powieści Autorki, dlatego nie miałam za wielkich oczekiwań. W sumie nie wiedziałam czego się spodziewać, bo tak naprawdę opis nie zdradza za wiele. Fabuła nie jest odkrywcza. Szara myszka pojawia się w elitarnej szkole dla bogaczy, gdzie próbuje się odnaleźć. Udaje jej się to dzięki największej buntowniczce, która powoli sprowadza ją na złą drogę. W powieści znajdziemy wiele wątków: samobójstwo, przyjaźń, więź między rodzicami a dzieckiem, młodzieńcza miłość, jednak większość z nich została poruszona jedynie powierzchownie. Największe rozczarowanie odczuwam nierozwinięciem wątku z matką. Myślę, że ukazanie ich relacji, albo ciekawym zabiegiem, ale cóż….

Styl i forma, w jakiej napisana jest powieść, przypomina pamiętnik lub wpisy na blogu, co na początku było dla mnie dość irytujące. Dopiero po lekturze kilkudziesięciu stron przyzwyczaiłam się do tego typu narracji. Podobało mi się to, że Willa zwracała się bezpośrednio do czytelnika, dzięki czemu czułam się jakbym stała obok niej, a ona relacjonowała mi przebieg wydarzeń. Poza tym, z łatwością mogłam przeniknąć do umysłu Willy, jednak panującym w nim chaos odpychał mnie.

Podsumowanie: „Jesień motyli” Andrei Portes to powieść dla młodzieży. Czyta się ją szybko, nawet przyjemnie, jednak mnogość wątków, a zwłaszcza ich niedopracowanie wpłynęły negatywnie na jej odbiór. Nie oznacza to, że jest zła. Po prostu brakuje w niej polotu.
___________

Lekka, szybko sie czyta, zaskakujaca momentami

Lekka, szybko sie czyta, zaskakujaca momentami

Fajna ale nie podobał mi sie koniec ...

Fajna ale nie podobał mi sie koniec ...

Wybitna! Uwielbiam autorkę i nie zawiodła mnie (choć po Liberty myślałam, że będzie tylko gorzej). Podobało mi się też zakończenie, które było wieloznaczne. Czy był to sukces czy też nie?

• 2017
  • Zrecenzowane 2016