Nowe zasady metody socjologicznej. Pozytywna krytyka socjologii interpretatywnych

Seria: Współczesne teorie socjologiczne
Wydawnictwo: Nomos
socjologia, teorie społeczne
Rafał Rodak

Konkludując, poniżej w skrótowej formie przedstawię parę nowych „zasad metody socjologicznej”. Pewna ironia w brzmieniu tego sformułowania jest, oczywiście, zamierzona. Nie twierdzę, że założenia, które prezentuję, mają być ‘zasadami’ w takim znaczeniu, w jakim termin ten jest powszechnie stosowany w naukach społecznych. Są to raczej zręby niektórych koncepcji przedstawionych w tej pracy jako całości, a ich głównym celem jest wskazanie różnic zawartych tu tez wobec słynnego manifestu socjologicznego, jaki z górą sto lat temu opublikował Durkheim.

Fragment książki

Teorie socjologiczne interpretują i wyjaśniają ogólne procesy społeczne w oparciu o różne modele świata ludzkiego. W serii Współczesne Teorie Socjologiczne publikujemy najważniejsze dzieła reprezentujące te wizje rzeczywistości społecznej, które okazały się szczególnie znaczące po II wojnie światowej, i które uważamy za istotne do dzisiaj. Interesują nas również koncepcje socjologiczne będące przedmiotem debaty na przełomie XX i XXI wieku. To właśnie współczesna klasyka socjologiczna pozwala nam lepiej zrozumieć dzisiejszy i przyszły świat.

Janusz Mucha

źródło opisu: www.nomos.pl

źródło okładki: www.nomos.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!