Deutsche Soldaten. Mundury, wyposażenie i osobiste przedmioty żołnierza niemieckiego 1939-1945

Wydawnictwo: Vesper
Deutsche Soldaten. Uniforms, Equipment & Personal Items of the German Soldier 1939-45
historyczna

Najważniejszą przesłanką powstania tej książki jest zbudowanie przejrzystego i solidnego źródła dla kolekcjonerów i historyków zainteresowanych zagłębianiem się we wszystkie przedmioty i artefakty, jakie przenoszone były przez zwykłego żołnierza Trzeciej Rzeszy. Autor Augustín Sáiz bada jego otoczenie i wszystkie elementy, jakie je kształtowały, skupiając się na związku istniejącym pomiędzy żołnierzem, a znaczną liczbą przedmiotów i narzędzi, jakie ten przenosił. Wszystkie zostały troskliwie zaprojektowane i wyprodukowane, by być pomocne w czasie walki, do jedzenia, mycia się, ubierania, leczenia, do dostarczania rozrywki, lub też miały za zadanie wzmocnić więzi pomiędzy żołnierzem a jego licznymi kolegami.Czterdzieści lat badań i rekonstruowania, wnikania w doświadczenia żołnierza piechoty, kombatantów z różnych krajów, ludzi tak samo pewnych swej tożsamości jak Ty, Czytelnik tej wielkiej pracy, doświadczasz w tej konkretnej chwili. Nie ma anonimowych postaci, ta wspaniała, wiele ucząca kolekcja oferuje wyjątkowe świadectwo człowieka, który jest przedstawicielem wszystkich tych, których uczyniono postaciami pierwszoplanowymi w znacznym stopniu wbrew ich woli. Po publikacji tej wielkiej pracy, ów człowiek nie jest dla nas dłużej anonimowy. aDeutsche Soldatena to oszałamiająca wizualna historia niemieckiego żołnierza, zapewniająca niezwykły wgląd w to, jak żołnierze żyli, co jedli, jak zachowywali się na froncie i poza pierwszą linią walk. Przez pryzmat unikalnej kolekcji autora, składającej się z przedmiotów osobistych i artefaktów które pozostawili, odkrywamy, niemiecki piechur robił w czasie wolnym, jakie miał ambicje i lęki i jak spędzał czas na swoich nielicznych przepustkach.

Covalus | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Pięknie wydany album. Wysokiej jakości papier i starannie dobrane zdjęcia powodują, że bardzo przyjemnie się ją konsumuje. Poznajemy wyposażenie i umundurowanie niemieckiego żołnierza Wehrmachtu. Jest tu omówione i pokazane drobiazgowo umundurowanie, podstawowe uzbrojenie i dokumenty. Ponadto znajdują się tu przedmioty codziennego użytku jakie miał przy sobie żołnierz. Od paczki papierosów do opakowania prezerwatyw. Książka jest idealna, autor zastosował pewien trik - we wstępie i niektórych stronach książki opowiada nam krótką historię konkretnego wojaka, przez co oglądane przedmioty przestają być bezosobowe. Polecam każdemu kto choć trochę interesuje się drugą wojną światową. Mam nadzieję, że doczekam się podobnej książki o Antonim Kowalskim - żołnierzu Wojska Polskiego.

Aecjusz | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Jako zaangażowany rekonstruktor i skromniejszy kolekcjoner mogę zdecydowanie polecić ten album osobom, które zastanawiają się w co zainwestować by zdobyć jakąś podstawową wiedzę o umundurowaniu i wyposażeniu Wehrmachtu w trakcie II WŚ. Pragnę zwrócić jednak uwagę, że nie jest to opracowanie wyczerpujące - autor przedstawia tutaj swój zbiór militariów, rzeczy których nie ma po prostu pomija. Nie należy tego traktować jako kompletnej encyklopedii. Jest to mniejszy zarzut, a większy zarzut jest taki, że w książce są błędy. Chociażby okropny szary powojenny (produkcji DDR) chlebak wśród pięknych chlebaków Wehrmachtu. Nie wiem jak można popełnić taki błąd...

PaniNibelungowa | 2015-07-04
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

Doskonała książka, która całkowicie i wyczerpująco przedstawia wyposażenie oraz umundurowanie niemieckiego żołnierza. Obowiązkowa pozycja dla "poszukiwaczy skarbów" .

schabu | 2016-07-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Super wydany album, ciekawe i pomocne zdjęcia. Kilka niedociągnięć, ale dla osób interesujących się tematem pozycja obowiązkowa.

Rafal242 | 2016-08-16
Przeczytana: 13 listopada 2016