Baseball i piłka nożna w amerykańskiej i polskiej kulturze jako przykład współczesnego mitu i rytuału

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
sport
michal

Celem prezentowanej publikacji jest wniknięcie w zjawisko współczesnego sportu i dowiedzenie prawdziwości tezy, że sport jest czymś więcej niż tylko niewyszukaną rozrywką. Założeniem, które starano się zanalizować, jest przekonanie, iż sport w swojej istocie stanowi dla współczesnego człowieka - Amerykanina, Polaka, jak i przedstawiciela innych narodów - coś o wiele ważniejszego. Wydarzenie sportowe jest rytuałem mającym wiele cech tradycyjnie pojmowanego rytuału religijnego. Co więcej, jest ono żywą inscenizacją mitu bohaterskiego, z kluczową rolą herosa, który poprzez mężne czyny obdarza ludzkość szczęściem. W książce sport został przedstawiony jako zjawisko niezwykle doniosłe kulturowo, niosące ze sobą niezmierzony potencjał kształtowania zachowań członków kultury. Dokonano tego porównując dwie dyscypliny sportowe - baseball i piłkę nożną, popularne w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Sport został zatem ukazany poprzez pryzmat dwóch dyscyplin bardzo cenionych także w innych kręgach kulturowych. Są one reprezentatywne, gdyż piłka nożna jest niezwykle popularna w Polsce, a baseball cieszy się ogromnym powodzeniem w USA. Obie gry aspirują do miana sportów narodowych, o czym świadczą statystyki uczestnictwa oraz intensywność, z jaką przeżywane są mecze.

źródło opisu: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

źródło okładki: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

MilenaMilankowska | 2016-12-02

Futbol i baseball - ciekawe zestawienie. :)

Maciek | 2016-11-22

Jedna z lepszych książek o sporcie, jakie ostatnio przeczytałem. Ciekawie napisane, polecam.