Uniwersytet w systemie szkolnictwa wyższego Niemiec na europejskim tle porównawczym

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
historyczna

Praca łączy w sobie elementy z zakresu historii wychowania i myśli pedagogicznej z elementami pedagogiki porównawczej. Praca prezentuje korzenie, kształtowanie się i rozwój uniwersytetu niemieckiego, którego punktem kulminacyjnym było opracowanie przez Wilhelma F. von Humboldta nowoczesnego modelu studiów uniwersyteckich. Autorka konfrontuje ów model ze współczesnymi mu modelami uniwersytetów francuskich i angielskich, przy czym tło historyczne stanowi podstawę analiz współczesnej sytuacji uniwersytetów europejskich, a zwłaszcza osadzonego w liberalnej tradycji uniwersytetu niemieckiego. Obserwowane od końca lat sześćdziesiątych XX wieku w większości państw europejskich dążenie do otwarcia uniwersytetów na społeczne potrzeby i oczekiwania wywołuje potrzebę zastanowienia się nad problemem pogodzenia dostępności i egalitaryzmu w szkolnictwie wyższym z elitaryzmem i jakością kształcenia.