Jutro właśnie nadeszło

Wydawnictwo: Świat Książki
jutro, właśnie, nadeszło, marta, kijańska
literatura piękna
Suzi

Słabości, grzechy główne, związki międzyludzkie, relacje rodzinne, zależności i uwikłania, opowiedziane przez pryzmat dzieciństwa, dojrzewania i dorosłości czterdziestolatki. Natalia, która nie wierzy w niebo, ale bywa w piekle, właśnie skremowała matkę. Pozostali jej: babka zagorzała katoliczka, nastoletnia zbuntowana córka, żonaty kochanek, dwie przyjaciółki oraz były mąż ze swoją nową...

Natalia, która nie wierzy w niebo, ale bywa w piekle, właśnie skremowała matkę. Pozostali jej: babka zagorzała katoliczka, nastoletnia zbuntowana córka, żonaty kochanek, dwie przyjaciółki oraz były mąż ze swoją nową żoną i dziećmi. Natalia próbuje – nieskutecznie – rozliczyć się z własnym życiem.
Wyrachowana i dwulicowa, niewierząca w nic i nikogo, nawet w samą siebie, mówi to, co sami często myślimy o ludziach i otaczającej nas rzeczywistości, ale nie mamy odwagi powiedzieć tego głośno, nazywa uczucia po imieniu i łamie wszelkie tabu, bezwzględnie obnażając naturę ludzką.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...»

Artus | 2018-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Książka o grzechu, czyli o człowieku w obrazie pogmatwanej bohaterki.

Bożena1 | 2017-05-20
Przeczytana: maj 2017

Powieść bardzo współczesna i na wskroś życiowa. Wydawało by się, że w tej powieści nic się nie dzieje - nic bardziej błędnego, tu codziennie i co chwile jest coś nowego, jak w życiu. To nie kryminał ani nie romans, to samo życie, dzień po dniu, krok po kroku. Bohaterka książki - Natalia - bez ogródek, bez zbędnych konwenansów, pełnym emocji językiem mówi o ludziach i otaczającej nas rzeczywistości.

Elwira | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Powieść Marty Kijańskiej do łatwych nie należy nie ma co do tego złudzeń, no i o złudzeniach nie jest raczej. Wali nas prawdą o świecie takim jaki jest niemal między oczy. Jest cierpka niczym tarnina i realistyczna jak poranek na kacu w obcym łóżku. A mimo tego, a może właśnie ma niezwykle pozytywne przesłanie. W końcu i po najdłuższej nocy nastaje jakiś świt.

Jest to też książka o dorastaniu, do siebie samej/go, do świata w którym żyjemy, bo bohaterka, jak każdy z nas, czy tego chce, czy nie, musi w końcu dorosnąć. W tym wypadku juz z czterdziestką na karku. A wykreowana przez Kijańską postać bynajmniej do plastikowych nie należy, wlokąc za sobą bagaż bolesnych wspomnień i doświadczeń. Jednocześnie ma odwagę sprzeciwiać się wszystkim i wszystkiemu, mówić o tym głośno, nie wierzyć w nikogo i w nic i wiele innych rzeczy na NIE!

Książka jest boleśnie szczera. To kawałek mocnej współczesnej prozy, wartej pochylenia się i do refleksji. Zdecydowanie na TAK!

Suzi | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Książka szczera do bólu, agresywna i bolesna. W wielu momentach dostarcza czytelnikowi stwierdzeń głęboko błędnych, krzywdzących i nieprawdziwych, ponieważ bohaterka książki nie jest zrobiona z plastiku pociągniętego olejną, a życiowe doświadczenia skrzywiły jej psychikę. Ma za to koszmarną rodzinę oraz jeszcze gorsze wspomnienia i myślę, że nawet, jeżeli nie dzielimy ich z nią w każdym możliwym aspekcie, bardzo łatwo jest nam ją rozumieć.

Na pewno nie jest to książka dla tych, którzy lubią pielęgnować złudzenia, którzy w literaturze poszukują bańki przyjemnych wyobrażeń. Cóż, świat po prostu taki nie jest i pewnie dlatego nad bestsellerowymi powieściami polskimi mam zazwyczaj mdłości, bo ku pokrzepieniu serc niewieścich pisze się u nas zazwyczaj bardzo naiwnie i bardzo źle. A tu po prostu tego nie ma. Okazuje się, że książka może być cierpka i realistyczna, a mimo to mieć pozytywny wydźwięk. Od razu mi lepiej.