U brzegu

Wydawnictwo: Rebis
At the Water’s
literatura piękna
Patricia

Rok 1945. Troje bogatych Amerykanów – Maddie, Ellis i Hank – przybywa do Szkocji szukać potwora z Loch Ness. Rozpieszczona Maddie powoli odkrywa prawdę o swoim małżeństwie. Uzmysławia sobie, że wyszła za mąż za pijaka i narkomana, który na dodatek ciągnął o nią losy z kumplem i uchylił się od obowiązku wojennego, zmyślając, że jest daltonistą. Oboje coraz bardziej odsuwają się od siebie....

Rozpieszczona Maddie powoli odkrywa prawdę o swoim małżeństwie. Uzmysławia sobie, że wyszła za mąż za pijaka i narkomana, który na dodatek ciągnął o nią losy z kumplem i uchylił się od obowiązku wojennego, zmyślając, że jest daltonistą. Oboje coraz bardziej odsuwają się od siebie. Maddie po raz pierwszy zaczyna rozumieć prawdziwe życie i tragizm wojny.

źródło opisu: http://esensja.stopklatka.pl/esensjopedia/obiekt.h...(?)

źródło okładki: http://esensja.stopklatka.pl/esensjopedia/obiekt.h...»

czytamcałyczas | 2019-07-17

Ta bohaterka,.była dziwna.Że,też sobie nie umieć chleba ukroić ?
No,tak dziecko rozpieszczone.Autorka,skupia się ile.To Niemców zginęło w czasie wojnny.A,.gdzie Żydzi i Polacy ?
Dla mnie książka dobra.Kupiona za 10 zł.

Justyna | 2019-05-29
Przeczytana: 28 maja 2019

Kolejna książka z półki "Szkocja/szkockie wyspy" przeczytana. Warto było przebrnąć przez początek, tak gdzieś 1/3 książki aby zanurzyć się w klimatycznej jak dla mnie opowieści, z akcją rozgrywającą się w moich ukochanych Highlandach. Myślę, że było mi łatwiej, niż większości z was wczuć się w ten klimat, poczuć urok Highlandów ponieważ ja doskonlae wiedziałam o czym czytam. Doskonale znam miejsce akcji opisane w książce, bez trudu mogłam je sobie wyobrazić, podąrzać brzegiem jeziora Loch Ness oraz przemierzać uliczki malutkiej miejscowości Drumnadrochit.
"U brzegu" to historia, której akcja rozgrywa się pod koniec II wojny światowej w małej wiosce Drumnadrochit, nad najsłynniejszym szkockim jeziorem czyli Loch Ness. Trójka bogatych amerykanów postanowiła, że za wszelką cenę muszą odnaleźć i udokumentować istnienie słynnego potwora. Przypłynęli z Ameryki do Szkocji w tak trudnym okresie, podczas wojennej zawieruchy aby odnaleźć Nessie, ale przede wszystkim wyprawa ta miała...

książek: 2083
Julka | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

"U BRZEGU" - totalne rozczarowanie. Nudno, smutno i przewidywalnie. Po autorce "Wody dla słoni" spodziewałam się czegoś znacznie lepszego niż połączenie kiepskiej powieści przygodowej, słabego dramatu psychologicznego i kiepskiego harlequina z drugą wojną światową w tle. Ale to tylko moja subiektywna opinia, wiele osób może jej nie podzielać i dlatego warto przekonać się samemu.

mieszka | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Chciałam poznać kolejną powieść Gruen - po "Wodzie dla słoni". Poprzeczka ustawiona dość wysoko. "Woda..." była świetnym obrazem, perfekcyjnie nakreślonym portretem i psychologicznym a, prostym podejściem do relacji i zależności bohaterów.
A w "U brzegu" nie ma niczego podobnego. Sztywne postacie, w jakiś interakcjach, niby jakieś psychologizujące ujęcie, ale średnio udane, bo właściwie co tu tłumaczyć. Zbyt przegadany początek, zbyt mało kleistości w fabule. Wątek poszukiwań potwora z Loch Ness powinien uzasadniać akcje, a mam wrażenie jakby był wciśnięty - tylko po to żeby zaistniał element fantastyczny, oderwany od czasów wojny, charakteryzujący przedstawione postacie amerykańskich arystokratów.
Irytujące. Rozczarowujące.

Joanna | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

Historia Madeleine Hyde to opowieść o młodej Amerykance, która odkrywa, że jej małżeństwo jest pomyłką.
Trwa II wojna światowa, ale bohaterka niewiele o niej wie, żyjąc w towarzystwie innych młodych ludzi nastawionych na dobrą zabawę. Dzięki wyjazdowi do Szkocji poznaje prawdziwe oblicze męża, namacalnie odkrywa prawdę o okrucieństwie wojny i spotyka nowych przyjaciół.

marysienkap | 2017-01-15
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Książka ta ma bardzo słaby początek i bardzo dobry koniec. Już miałam ochotę ją rzucić w kąt, gdy w końcu akcja zaczęła nabierać tempa. Nie dorównuje "Wodzie dla słoni" jednak polecam.

Tsukiko | 2016-11-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 listopada 2016

Urzekła mnie Szkocja opisana przez autorkę, polubiłam też bohaterów i bardzo wczułam się w ich losy (choć mąż Maddie potwornie mnie irytował). Zafascynowały mnie też elementy szkockiego folkloru wplecione w fabułę.
Zakończenie, wbrew pozorom, wcale nie wydawało mi się przesłodzone. W zestawieniu ze słodko-gorzką historią taki finał zdaje się całkiem uprawniony, w końcu to literatura kobieca. :)

Sonja | 2016-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2016

Za śliczną okładką, znalazłam przepiękną historię o samotności, miłości i przyjaźni. Urzekł mnie bogaty i barwny styl autorki. Wyraziści bohaterowie, - szczególnie polubiłam Maddie i jej wewnętrzną przemianę.
Akcja wolno płynie, oddaje wspaniały klimat Szkocji, tajemnicy potwora z Loch Ness, a wszystko przeplecione jest cieniem wojny.
Nie ma tu akcji, intryg - historia tej książki wypływa z serc bohaterów, czasu i miejsca w jakim się znaleźli.

allison | 2016-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2016

"Wodą dla słoni" Sara Gruen postawiła poprzeczkę na niezłej wysokości, więc sądziłam, że jej kolejna książka "U brzegu" okaże się równie interesującą lekturą. Niestety, przeżyłam czytelnicze rozczarowanie:(.

Przede wszystkim powieść napisana jest nierówno. Pierwsza połowa jest po prostu nudnawa, takie tam blubry o wszystkim i o niczym. Ci, którzy przebrną przez te 200 stron, mogą jednak liczyć na małą nagrodę, bo w drugiej połowie akcja nabiera rozpędu, zaczyna trzymać w napięciu i przynosi kilka niespodzianek. Ten efekt nieco psuje przewidywalne zakończenie - jak dla mnie zbyt oczywiste i nieco przesłodzone.

Na pewno jest to powieść przegadana, zbyt rozwlekła i - zwłaszcza w porównaniu z "Wodą dla słoni" - zbyt oczywista i prosta.
Można ją przeczytać z braku laku, ale nie należy się nastawiać na wielkie przeżycia. Ot, lektura jakich wiele, taka, którą szybko się czyta i o której równie szybko się zapomina.

AnIza | 2016-01-31
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Sięgając po ta powieść miałam duże oczekiwania. Znam bowiem i bardzo lubię inną książkę tej autorki - Wodę dla słoni. Rozczarowałam się. Akcja toczy się powoli. Bohaterka jest rozmemłana i niespecjalnie inteligentna. Postaci pojawiają się i znikają jak w kalejdoskopie. Opisy zazwyczaj nic nie wnoszą do fabuły. Na początku czytelnikowi wydaje się, że czyta powieść przygodową. Później narracja zmienia się w dramat psychologiczny. Zakończenie zaś trąci słabym Harlequinem.