Zakładnik ISIS

Ser du månen, Daniel
Edyta Stępkowska, reportaż
literatura faktu
Ag2S

Puk Damsgård, korespondentka duńskiej telewizji DR na Bliskim Wschodzie, po raz pierwszy opowiada, jak doszło do porwania, Daniela Rye, duńskiego fotografa. Pisze o tym, jak wyglądało jego życie przez trzynaście miesięcy niewoli, a także o znanym dziś na całym świecie więzieniu Państwa Islamskiego (PI) w syryjskim mieście Rakka, gdzie więzionych było 24 zachodnich zakładników. Wśród ich strażników był Brytyjczyk znany z mediów jako Jihadi John.
Daniel Rye wraz z innym zakładnikiem wyszli na wolność w czerwcu 2014. Byli ostatnimi, którzy opuścili więzienie żywi. Potem PI zaczęło kolejno zabijać tych, którzy zostali – współwięźniów Daniela. Wśród nich był James Foley, z którym Daniel zaprzyjaźnił się w niewoli. To on, po wyjściu na wolność, przekazał rodzinie Jamesa ostatni, poruszający list zamordowanego Amerykanina.
Puk Damsgård opisuje także funkcjonowanie PI od środka, dzięki wywiadowi z byłym bojownikiem terrorystycznego ugrupowania, które w krótkim czasie rozrosło się do rozmiarów potężnej armii przejmującej kontrolę nad rozległymi obszarami kraju i dużymi miastami, ustanawiając na podbitych terenach własne rządy jako państwo w państwie.
Autorka szuka odpowiedzi na pytanie o znaczenie ugrupowania dla rozwoju sytuacji w Syrii i Iraku, gdzie Dania uczestniczy w operacjach wojskowych w ramach koalicji przeciwko PI. Równie ważna jest dla niej także odpowiedź na pytanie, dlaczego Daniel Rye i inni zakładnicy zostali wykupieni, podczas gdy pozostali nigdy nie wrócili do swoich krajów.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/1906/reportaz-zakladnik-isis.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/1906/reportaz-zakladnik-isis.html

corx | 2019-10-04

Słabizna.

tosiagosia | 2019-07-14

Super książka. Otwiera oczy ma temat Isis

Janina Ad | 2019-03-29
Na półkach: Przeczytane, Ksiazki w 2019
Przeczytana: 29 marca 2019

Książka długo się rozkręca.
Warta przeczytania. Często nie mamy świadomości, jak wygląda życie uprowadzonych osób. Książka jest wstrząsająca. Wciąga.

belti | 2019-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2019

Niezwykle sprawnie napisana historia porwania i przetrzymywania młodego, początkującego fotografa przez tzw. Państwo Islamskie. Spodziewałam się tylko prostej opowieści o cierpieniu, woli przetrwania i happy endzie na amerykańską modłę, ale ku mojemu sporemu zaskoczeniu książka zdecydowanie wychodzi poza te ramy. Przede wszystkim dobrze poznajemy bohatera i jego fizyczną i psychiczną gehennę w czasie niewoli, zmiany w jego zachowaniu, walkę o zachowanie człowieczeństwa w nieludzkich warunkach. Dodatkowo śledzimy wątek jego zrozpaczonej rodziny i prawie sensacyjny wątek walki o jego uwolnienie. Myślę, że jest to bardzo szczera i wzruszająca relacja i autorce udało się dobrze opisać sedno sprawy. W książce nie brak również ogólnego, bardziej politycznego spojrzenia na kwestię zakładników. Czy powinno się płacić za nich okupy? Tu poznajemy politykę różnych państw (USA, Francja, Dania, UK) i, jak się okazuje, wszystkie strony mają mocne argumenty. Dowiadujemy się także trochę o samym...

Inka | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Zawsze mam dylemat moralny, kiedy muszę dać ileś gwiazdek takiej książce. Bo jak można ocenić wycinek czyjegoś życia na podstawie tych kilkuset stron? Zdaje sobie sprawę, że często pisząc opinie dot. książek, które opowiadają o trudach życia z nie do końca tego godnymi mężczyznami w krajach Bliskiego Wschodu czy ostatnio oceniając "Dziennik z Guantanamo" jestem w swoich ocenach bezlitosna i często umniejszam wagę dramatu jaki rozgrywał się w życiu tych ludzi. Jednakowoż w przypadku kobiet najczęściej winne są one same zgodnie z zasadą "Łobuz kocha bardziej", w przypadku "Dziennika" bardziej chodziło mi o to, że przez macki cenzury nie do końca jestem w stanie wczuć się w położenie Mohamedou Slahiego. Jednak w przypadku "Zakładnika ISIS" jest trochę inaczej. Z jednej strony owszem mogłabym napisać, że po co on tam w ogóle pojechał, ale z drugiej strony to dzięki ludziom takim Jak Daniel Rye dowiadujemy się o tej (nie)ludzkiej stronie wojen. To z takich relacji czerpiemy wiedzę do...

Greg Blackbird | 2018-03-28

Wojna, która rządzi się swoimi prawami. Porwania to nic nadzwyczajnego. Tortury (?? bicie) są w ryczałcie. Cierpi rodzina porwanego. Cierpi porwany. Udaje się wrócić ciału zniszczonemu ciału i złamanemu duchowi. Oglądając film "Everest" moja żona co chwilę mówiła "Po co oni tam poszli?". Czytając tą książkę możnaby tak samo zapytać.

wiewiora098 | 2018-01-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2018
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Gdy będę tak przemierzać ten czytelniczy rok to pod koniec będę mogła śmiało powiedzieć że jestem osobą o psychicznie zrównoważonych emocjach... Ale do rzeczy...
Po prostu nie wierzę i nie chcę tak naprawdę przyjmować do wiadomości że takie historie dzieją sie na codzień. Poprostu Nie!!
Ksiazka sama w sobie jest zwyklym opisem ( zwyklym ale jakże gleboko-psychicznym) miejsca przetrzymywania niewolników z roznych czesci Europy. Miejscem tortur psychicznych i fizycznych tortur tęsknoty za sobą samym ojczyzną rodziną i aspektami normalnej codzienności. Moje serce krwawi umysł krzyczy nie a ciało przechodzi dreszcz... Przeczytałam śledziłam poznałam każde miejsce przetrzymywania ( mapy google wikipedia) każdego terrorystę (starałam się obejrzeć ) przeżywałam strach i tęsknotę i dalej jestem w głębokim szoku.
Czytają i przemierzajac miedzy informacjami dotarłam ze w podobnej sytuacji jak bohater znalezli sie też " nasi" reporterzy zamarłam bo w końcu codziennie ogladamy wiadomosci...

Patrycja k | 2017-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2017

Książka bardzo skupia się przeżyciach, torturach fizycznych i psychicznych bohatera. Tak bardzo poświęcona jest szczegółowym opisom znęcania się terrorystów na ofierze, że w połowie miałam dość. Nie żeby ignorować okrucieństwo tego świata wokół nas... ale zwyczajnie zbyt obniżał mi się poziom enodorfin w organizmie.

Nobliszka | 2017-08-08

Oj dzieje się na świecie. Dzieje. Tylko czy naprawdę musze mieć zdjęcie dymiącej lufy karabinu czy leju po bombie, tuż po detonacji? A może powinnam zobaczyć egzekucję, gdy dusza ulatuje z ciała? Czy jeśli przeczytam, usłyszę a nie zobaczę, nie dostane „pałą przez łeb” to nie uwierzę? Trzeba przekraczać granice, narażać życie żebym ja, konsument informacji była zadowolona? Ja tak nie czuję, nie mam takich potrzeb. Nie neguję rzeczywistości ale nie potrzebuję naocznych dowodów.

W mojej ocenie to niepotrzebne ofiary. Nie uważam, że nie trzeba ratować życia ludzkiego, nie o tym piszę. Tylko po co ta brawura, w imię czego?

Izabella | 2017-07-28
Przeczytana: czerwiec 2017

Polecam. Bardzo ciekawa i dająca do myślenia książka, z której można się wiele nauczyć. Łatwo opisuje hierarchię władzy panującą w Państwie Islamskim, ich taktyki i sposób myślenia. Dodatkowo przejmująca historia Daniela i innych zakładników, których mężczyzna poznaje w czasie uwięzienia- ich losy. Starania jego rodziny, a także podejście i pomoc lub brak pomocy ze strony Ameryki jak i Europy do uprowadzeń swoich obywateli. Aż mam ochotę do niej wrócić