Tajemnica Leili

Okładka książki Tajemnica Leili Kooshyar Karimi
Okładka książki Tajemnica Leili
Kooshyar Karimi Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Leila`s Secret
Prószyński i S-ka
2017-02-16
2017-02-16
Alina Siewior-Kuś

Książka bardzo dobra i ciekawa. Rozczarowało mnie jedynie zakończenie, ponieważ nie poznałam losów głównej bohaterki.

Książkę czyta się jednym tchem. Autor a zarazem bohaterski lekarz opisuje tragedię muzułmańskich kobiet żyjących w Iranie, którym pomaga. Ciężka książka opisująca w szczegółach aborcje.

Bardzo wzruszająca i dramatyczna lektura. Obowiązkowa lektura jako przestroga dla kobiet, które zakochują się przystojnych muzułmanach. Irlandzki lekarz i pisarz opisuje piekło kobiet. Opisuje tajemnicze aborcje kobiet w krajach islamskich. Na koniec rozpłakałam się, warto przeczytać.

Bardzo wzruszająca. Nie spodziewałam się tak zjednoczyć się z losami bohaterki i przeżywałam z nią każde wydarzenie. Życie młodej kobiety przywraca się do góry nogami... Łzy wzruszenia gwarantowane.

Zdecydowanie jedna z ciekawiszyvh ksiazek na temat zycia kobiet w kraju muzulmanskim.
Porusza watek nieplanowanyvh ciaz i ich skutkow dla kobiet a takze dla ojcow.
Aborcja temat bardxo trudny, tym bardziej w Iranie, gdzie lekarz ja wykonujacy rowniez odpowiada za to swoim zyciem.
Lekarz, ktory w ten spodob chce pokazac , ze nie zgadza sie, aby w XX w. Byla prowadzona taka polityka, gdzie kobiety nie maja zadnych praw i nie moga same wyjsc z domu. Dla swiata sa nikim...
Poruszajaca, bardzo dramatyczna.

Porusza watek nieplanowanyvh ciaz i ich skutkow dla kobiet a takze dla ojcow.

Wstrząsająca lektura. To nie jest moja pierwsza książka o doli-niedoli kobiet z krajów muzułmańskich. Ale jest inna. O życiu w Iranie, od 1797 roku - republice islamskiej, gdzie policja religijna i sądy religijne stoją na straży islamskiego prawa i sprawują całkowitą kontrolę nad wszystkimi aspektami życia obywateli. Za złamanie tych praw wymierzana jest bardzo surowa kara, za odejście od nakazów islamu, za homoseksualizm, spożywanie alkoholu, niemuzułmański strój, nieprzestrzeganie segregacji płciowej, m.in w autobusie, restauracji, na plaży, w kinie, u fryzjera, wreszcie za cudzołóstwo, niestety tylko kobiet, gdzie za winną uważa się również ofiarę gwałtu.
Niechciana, pozamałżeńska ciąża, wskutek nieszczęśliwej miłości, gwałtu, nieroztropności, namiętności, wielkiej miłości, czy jako efekt przymusu ekonomicznego lub wyzysku - to prawdziwy, śmiertelny problem i dramat. Za każdą z nich kobiecie (tylko!) grozi kara śmierci przez ukamieniowanie.

Temu wycinkowi irańskiej rzeczywistości autor poświęcił „Tajemnicę Leili”. Nie uląkł się systemu i narażając siebie i rodzinę uratował życie ponad 250 kobiet potajemnie rekonstruując błony dziewicze i usuwając niechciane ciąże, które z pewnością doprowadziłyby do kary śmierci, co do tego nie ma wątpliwości. Jest buntowniczym, empatycznym, praktykującym lekarzem, nie godzącym się z brutalnością świata, w którym żyje oraz pisarzem, a dla mnie również bohaterem. W książce wspomina swoje faktyczne przeżycia i doświadczenia oraz spisuje historię jednej z kobiet, która znajduje u niego pomoc. Dzięki niemu nie zostanie jedną z ofiar „honorowego zabójstwa”. A takich w Iranie odbywa się rocznie ponad 20 000. To jest ponad 5 każdego dnia!

Książka nie pachnie więc kardamonem, kuminem, szafranem, a środkami dezynfekcyjnymi i lekami charakterystycznymi dla lekarskich gabinetów zabiegowych, krwią, potem, bólem i strachem. I pacjentek, i lekarza. Choć historia Leili to historia wielkiej miłości, niestety jednostronnej.

Co mi towarzyszyło podczas czytania książki? Współczucie i sympatia do Leili, podziw dla lekarza, ale przede wszystkim niedowierzanie, oburzenie i poczucie bezsilności. Stara to prawda - jak wiele zależy od miejsca urodzenia. My Europejki na codzień nie pamiętamy o tym, ile mamy szczęścia.

Książka ta jest o wielkiej tęsknocie miłości i wolności. Leila ograniczona przez zakazy rodzinne i tradycji społecznej nie zgadza się na małżeństwo aranżowane przez rodziców. Chce studiować aby zostać nauczycielką. Niedozwolona miłość zmienia jej życie .

„ czasami w życiu dla większego dobra trzeba czynić małe zło”

„ czasami w życiu dla większego dobra trzeba czynić małe zło”

Fascynująca I wzruszająca książka. Jakże prawdziwa.

Fascynująca I wzruszająca książka. Jakże prawdziwa.

Poruszające historie,w które ciężko uwierzyć że w tych czasach dzieją się jeszcze takie rzeczy.

• Literatura faktu
  • 2017