Tajemnica Leili

Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Leila`s Secret
Ag2S

Prawdziwa historia kobiet, którym grozi egzekucja za zajście w ciążę lub utratę dziewictwa poza związkiem małżeńskim. W fundamentalistycznym Iranie ciąża jest często wyrokiem śmierci. Urodzony w slumsach z ojca muzułmanina i matki żydówki, Kooshyar Karimi zdobył wykształcenie i został odnoszącym sukcesy lekarzem, nagradzanym pisarzem oraz uwielbiającym swoją córkę ojcem. Mógł...

W fundamentalistycznym Iranie ciąża jest często wyrokiem śmierci.

Urodzony w slumsach z ojca muzułmanina i matki żydówki, Kooshyar Karimi zdobył wykształcenie i został odnoszącym sukcesy lekarzem, nagradzanym pisarzem oraz uwielbiającym swoją córkę ojcem. Mógł prowadzić wygodne życie, ale nie pozwoliło mu na to sumienie – nie potrafił odmawiać niezamężnym kobietom, błagającym go, by uratował ich życie, dokonując zabiegu przerwania ciąży, w przeciwnym wypadku kobiety te czekała śmierć przez ukamienowanie.

Jedną z nich jest dwudziestodwuletnia Leila. Piękna, inteligentna, pełna życia, pragnie studiować na uniwersytecie, ale jej surowo przestrzegająca nakazów wiary rodzina nie wyraża na to zgody. Wracając pewnego dnia z biblioteki – każde wyjście z domu wymaga specjalnego pozwolenia – Leila zakochuje się w przystojnym właścicielu butiku…
Kooshyar uratował niezliczoną ilość kobiet, Leila jednak szuka jego pomocy z innego powodu, takiego, który będzie go dręczył przez lata i zainspiruje do podjęcia niemożliwej misji, kiedy uda mu się uciec z Iranu i po wielkich trudach osiąść w odległej Australii.

„Tajemnica Leili” to książka fascynująca i wzruszająca, przedstawia codzienne życie kobiet w kraju, gdzie miłość może być przestępstwem. Jednakże pomimo całego swego tragizmu ta niezapomniana lektura paradoksalnie podnosi czytelników na duchu, autor przekazuje nam bowiem nadzieję, że my sami – i opowiadane przez nas historie – możemy przeciwstawić się złu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Eli1605 | 2018-05-01
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 maja 2018

Ilekroć czytam losy kobiet przebywających, dobrowolnie lub nie, w krajach islamskich to dziękuję Bogu i partii, że dane mi było urodzić się w cywilizowanym kraju.Książka jest napisana przez lekarza, który niosąc muzułmańskim kobietom pomoc wręcz nielegalną wg ichniejszego prawa, musiał uciekać z Iranu. Jednocześnie drugim narratorem jest kobieta, której udzielił on zakazanej pomocy. Polecam każdemu.

Izabela Pycio | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

"Jaka jest nadzieja dla Iranu, jaka nadzieja dla świata, skoro ludzie, którzy widzą monstrualną niesprawiedliwość takiej kary, decydują się na jej usankcjonowanie albo milczenie?"

Publikacja przejmująco przybliża dramatyczną sytuację kobiet w islamskim fundamentalizmie pod koniec lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. To mocny apel o przywrócenie godności irańskich kobiet, likwidację fanatyzmu, religijnego faszyzmu, teokratycznej ideologii, bezkompromisowej konserwatywności, nietolerancji, prześladowań i przemocy, w tym zabójstw honorowych, egzekucji nieletnich, kamieniowanie kobiet za cudzołóstwo i wieszanie mężczyzn za homoseksualizm. Irańskie kobiety pozbawione praw do swobodnego decydowania o sobie, dostępu do edukacji, podejmowaniu pracy, wybieraniu mężów, przymuszane do bezwzględnego posłuszeństwa i służebnictwa wobec mężczyzn. Realna groźba pozbawienia życia za zajście w ciążę lub utratę dziewictwa poza związkiem małżeńskim, zakaz dokonania aborcji, nawet jeśli ciąża...

Fairka | 2018-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2018

Obrazowo przedstawiony reżim i hierarchia panujące w Iranie. Książka szokuje i wciąga. Ciekawie przeplatana historia autora i tytułowej bohaterki. Czyta się ją szybko i zdecydowanie mówi dużo o traktowaniu kobiet w państwie islamskim.

atram_78 | 2017-05-13
Przeczytana: 16 lipca 2017

Smutna, poruszająca, pięknie napisana...

KobieceRecenzje365 | 2017-03-15

"Napisałem tę książkę z nadzieją, że pewnego dnia tolerancja zastąpi prześladowania i z wiarą, że jeśli nauczymy się wybaczać, nadejdzie wolność."

Przeczytałam już mnóstwo książek o tej tematyce i za każdym razem jestem przekonana, że już nic nie zdoła mnie zszokować. Jakże się myliłam, Kooshyarowi Karimi udało się to ponownie. W bolesny sposób uświadomił mi, jakie to szczęście, urodzić się w kraju, w którym bycie kobietą równa się byciu wolnym człowiekiem. Może to zbyt patetyczne i górnolotne, ale w obliczu tego, w jakim kierunku zmierza dziś świat, nietrudno o takie stwierdzenia.

"Prawdziwa historia kobiet, którym grozi egzekucja za zajście w ciążę lub utratę dziewictwa poza związkiem małżeńskim.

W fundamentalistycznym Iranie ciąża jest często wyrokiem śmierci.

rudarecenzuje | 2017-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2017

Koooshyar Karimi mógł prowadzić wygodne i zwyczajne życie jako lekarz. Postanowił jednak, wbrew prawu i obowiązującym nakazom, pomagać kobietom w przerywaniu ciąży. Ratując ich życie każdego dnia naraża swoje.

Lubię udawać się w czytelnicze podróże po krajach kulturalnie odmiennych, poznawać ich obyczajowość, tradycję, a przede wszystkim gromadzić wiedzę na temat warunków, w jakich żyją tamtejsze kobiety. Często podróże te mnie przytłaczają, sprawiają, że ciężko mi pogodzić się z faktami. Ale potrzeba ich odbywania zawsze okazuje się silniejsza. „Tajemnica Leili” to tytuł, który krążył mi po głowie od dawna, potrzebowałam jednak czasu, by odpowiednio się na tę lekturę nastroić.

To jedna z tych powieści, na które czas jednak nigdy nie jest odpowiedni. Przekonałam się o tym szybko, poznając już pierwsze strony. Bardzo dobrym pomysłem okazała się w tym przypadku dwutorowa, pierwszoosobowa narracja. Z jednej strony poznajemy kulisy pracy doktora Karimiego- lekarza, który pomaga...

ivaa | 2017-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Na ogół unikam książek, których akcja dzieje się w muzułmańskich krajach,bo nie potrafię znaleźć w sobie tolerancji dla odmiennych tradycji i przede wszystkim pogardy wobec kobiet. Powieść Kooshyara Karimiego przeczytałam jednym tchem i jestem pod głębokim wrażeniem.

E-T Novak | 2017-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 lutego 2017

Pod pozorami powieści, Karimi opowiada o wydarzeniach ze swojego życia, a także młodej kobiety, która bardzo wpłynęła na zmiany w jego życiu. Ma ona na imię Leila i dorasta w konserwatywnej muzułmańskiej rodzinie. Wraz z starszą siostrą pomaga matce w prowadzeniu domu, czyli usługiwaniu ojcu i trzem braciom. Nie jest to fascynujące zajęcie, tym bardziej, że w latach dziecięcych ciotka Leili zaszczepiła w dziewczynce miłość do literatury. Dziewczyna ma więc bujną wyobraźnię i z jej powodu bardzo cierpi w więzieniu, którego kratami jest czador i wszystko, co strój ten ma symbolizować. Leila pragnie uczęszczać na uniwersytet, jednak ojciec zabrania jej wyjazdu na studia. Jedyne przyjemne momenty w życiu dwudziestolatki to chwile, kiedy może zatopić się w lekturze i wybrać z siostrą do szpitala, by spędzić czas z zaprzyjaźnionymi dziećmi.

Niestety, pewnego razu, kiedy Leila wraca z biblioteki, upuszcza Małego Księcia Antoine’a de Saint Exupéry’ego. Książkę podnosi z ziemi przystojny...

Mecha_Kulturacja | 2017-03-19

Rola kobiety w społeczeństwie to od dawna temat, który wywołuje skrajne emocje i niekończące się dysputy pomiędzy przedstawicielami różnych kultur. Wszyscy jednak mogą zgodzić się co do jednego - egzystencja tzw. słabej płci zależy od miejsca, w którym żyje i obyczajowości w jakiej została wychowana. Najnowsza powieść Kooshyara Karimiego Tajemnica Leili pokazuje, jak wyglądało codzienne życie kobiet w Izraelu.

Leila żyje w kraju, gdzie jej los zależy od mężczyzn. Ma dwadzieścia dwa lata i pragnie studiować na uniwersytecie, lecz nie dostała pozwolenia na kontynuowanie nauki. Pokornie czeka, aż rodzina wybierze dla niej męża, muzułmanina, którego nigdy wcześniej nie widziała, a z którym będzie musiała związać się na całe życie. Kilka razy w roku ma prawo iść do biblioteki i wypożyczyć książkę, czasami też matka, Fatima, pozwala jej odwiedzić okoliczny sierociniec. Nie ma prawa głosu, nie może decydować o sobie, nie dysponuje pieniędzmi. Nie dziwne więc, że żyjąc w klatce i chowając...

anetapzn | 2017-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2017

Niby jedna z wielu książek przybliżających dramatyczną wręcz sytuację kobiet na Bliskim Wschodzie, a jednak inna. Kooshyar Karimi bardzo mnie poruszył tą lekturą. Może dlatego, że dot. ona kobiet w takim kraju, jakim jest Iran?! A może dlatego, iż postać autora i głównego obok kobiet bohatera tej książki jest tak niezwykła... Jestem pełna podziwu dla tego człowieka.
Urodzony w slumsach z ojca muzułmanina i matki żydówki autor jest żywym dowodem na to, że da się wybić, coś osiągnąć. Dzięki zdobytemu wykształceniu, determinacji, szczęściu osiągnął wysoki status społeczny, zdobył pieniądze, rodzinę. Mimo, iż miał w zasadzie wszystko, nie spoczął na laurach, a mógł. Nie potrafił odmawiać kobietom, które błagały go o pomoc.
W Tajemnicy Leili opowiada historię jednej z wielu takich kobiet, jednej z wielu, a jednocześnie ogromnej rzeszy jej podobnych, tych które do niego trafiły i tych które tego szczęścia w nieszczęściu nie miały. Dzięki Leili mający z pozoru wszystko
Kooshyar stawia...