Kalifat terroru

Tłumaczenie: Ewa Kaniowska
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura faktu
blawoj

Samozwańczy kalifat, powstały na terytorium Iraku i Syrii, szerzący terror nie tylko wśród społeczeństw Zachodu, lecz również wśród swoich pobratymców. Francuski dziennikarz wykorzystuje swoich informatorów działających w najważniejszych organizacjach terrorystycznych, by spojrzeć prosto w oczy nowemu wymiarowi zorganizowanego ekstremizmu. Terroryzm Państwa Islamskiego według Laurenta to nie tylko działania militarne i zamachy – to również zdobywanie kapitału, internetowa propaganda oraz stopniowe zwiększanie swoich wpływów.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/kalifat-terroru.html

Muminka | 2016-01-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Samuel Laurent odsłania przed czytelnikami kulisy działania Państwa Islamskiego, samozwańczego kalifatu, który ogłosił swoją suwerenność w 2014 r na terenie Syrii i Iraku. Jego sukces i zaangażowanie w dżihad umożliwiła upadająca Al-kaida, jej rozłam i rozproszenie sprzyjały fali radykalizmu, która uznała, że Al-Kaida była zbyt miękka, nieskuteczna i mijała się z naukami proroka. Dlatego do głosu doszedł ruch o wiele bardziej radykalny, który terroryzuje państwa arabskie i zasadza się na wojnę z Europą, Stanami i resztą świata. Laurent opisuje geneze i ideologie tego sztucznego tworu, wskazuje na krótkowzroczność Francji, Ameryki. Ubolewa, że strumień petrodolarów nadal zasila kieszeń Państwa Islamskiego, że to doskonale zorganizowana armia, do której zgłasza się lub jest siłą wcielana rzesza żołnierzy, nawet Europejczyków. Szczególnie oni są pożądanym towarem medialnym, bo występują przecież przeciwko zachodnim wartościom, w których zostali wychowani i przeszli konwersje na...

tercercielo | 2018-06-09

Książka ukazująca jak działa Państwo Islamskie czy Al-Kaida. W jaki sposób zgrupowanie funkcjonuje i jakie ma plany w stosunku do innych krajów.

Maciek Matwiej | 2016-05-09
Na półkach: Reportaż, Przeczytane
Przeczytana: 09 maja 2016

Przerażający obraz kalifatu. Doskonała praca Samuela Laurenta. Obowiązkowe studium dla chcących pogłębić wiedzę o tzw. Państwie Islamskim.

Ineska | 2017-12-11
Przeczytana: listopad 2017

„Nie jest odpowiednie dla Proroka, aby brał jeńców, dopóki ON nie dokona całkowitego podboju ziemi” – te słowa Koranu, które stały się usprawiedliwieniem dla obcięcia głowy Jamesowi Foleyowi, Stevenowi Sotloffowi czy francuskiemu zakładnikowi Hervému Gourdelowi w Algierii, stanowią przerażającą zapowiedź tego, co będzie się działo, kiedy Państwo Islamskie zapanuje nad całym globem. Jesteś przekonany, że taki rozwój wypadków jest niemożliwy? Że wojska poszczególnych krajów poradzą sobie z okutymi w kufije i galabije mężczyznami? Że armia amerykańska ze swoim wywiadem i nalotami z powierza jest w stanie rozgromić wojska Państwa Islamskiego? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to tym większym wstrząsem będzie lektura publikacji Samuela Laurenta, dziennikarza śledczego, publicysty i specjalisty do spraw terroryzmu.

„Kalifat terroru. Kulisy działania państwa islamskiego” to publikacja autora, który zajmuje się zagadnieniami islamskiego ekstremizmu, a także...

Marcin_G | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Samuel Laurent napisał ciekawą ale mało wnikliwą analizę kalifatu. Bardzo brakuje rozwinięcia niektórych podrozdziałów. Wiedza autora wydaja się olbrzymia ale moim zdaniem zbyt szybko i w zbyt mało przystępny sposób chciał ją przekazać (chodź może to kwestia tłumaczenia, w co trochę jednak wątpię). Zdecydowanie za mało ma własnych wtrąceń, opinii i spostrzeżeń autora. Zbyt często zmienia temat czy przytacza opinie jakiegoś swojego źródła bez sygnalizacji że ma taki zamiar. Przez taki styl musiałem kilkukrotnie wracać w trakcie czytania i sprawdzać dokładnie kto stoi za określoną myślą. Ciągle musiałem być uważny czy to jeszcze jest wypowiedź autora czy może już jakiś cytat polityka czy może wypowiedź źródła. Dość słabo też poruszony został aspekt geograficzny całego kalifatu. Bardzo fajna końcówka książki tj. ocena faktycznych poczynań własnego rządu (w tym przypadku Francuskiego) i ocena Samuela co do tych ruchów.
Pozycja w mojej ocenie jest ciekawa, lecz tylko dla osób które...

Marcin Polkowski | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Niby ok, ale albo narracja książki, albo tłumaczenie trochę kuleje. Miałem wrażenie jakbym czytał książkę napisaną na podstawie artykułów na onecie. Dałem 6 tylko dlatego, że to pierwsza książka o PI jaką czytałem i jako tako zbliżyła mi temat. No i zakładam, że to źródło z Al-Kaidy jest prawdziwe, co też jest sukcesem autora (o ile jest).

Livieh | 2016-05-12
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 12 maja 2016

Chyba za szybko przeczytałam tę książkę.

Jest to moja druga przeczytana książka w temacie tzw. Państwa Islamskiego. Jest napisana prostym językiem, jednak zawiera dużo informacji chyba zbyt szczegółowych jak dla mnie na ten moment, przez co była cięższa dla mnie do zrozumienia.

Mimo to uważam, że ta książka jest warta przeczytania ze względu na informacje w niej zawarte. Może ona nieco zmienić poglądy, ale nie musi. Samemu trzeba to ocenić ;)

Zapewnee jeszcze wrócę kiedyś do tej lektury. 8/10 POLECAM

jssnapiecek | 2017-03-24
Przeczytana: 2015 rok

tematycznie ciekawa, stylistycznie średnia, merytorycznie płytka

| 2015-11-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 listopada 2015

Lektura obowiązkowa.

Foros | 2018-10-27

Bardzo ciekawa lektura, w sposób przyjemny i rzeczowy ukazująca kulisy działalności ISIS. Autor prezentuje dostęp do zaskakujących informacji, obnażających sprytne zagrywki tego pseudo państwa. Ponadto, będąc Francuzem, zaskakuje przytomnością myślenia, zarzucając swoim rodakom ignorancję i brak konsekwentnych działań, co jest bezpośrednią przyczyną związanego z ISIS zagrożenia terrorystycznego na terenie Francji. Bardzo dobra książka dla każdego, kto chce poszerzyć swoją wiedzę o tym, bądź co bądź, bardzo poważnym graczu na światowej scenie politycznej.