Kalifat terroru

2015-08-26
2015-08-26
Ewa Kaniowska
islam państwo islamskie ISIS terroryzm

Świetna książka nie tylko dla zainteresowanych problematyką terroryzmu, ale dla każdego kto interesuje się polityką, historią, wojną i wszystkim tym co dzieje się obecnie na świecie.
Pisana przyjaznym językiem, w sposób niesłychanie uporządkowany, omawia wyczerpująco (w każdym razie dla kogoś, kto w temacie nie jest dogłębnie obeznany a chciałby poszerzyć swoją wiedzę) sposób i zasady działania Państwa Islamskiego.
Czyli m.in:
- strukturę organizacji (ministerstwa, struktury regionalne, budżety ministerstw)
- armię (dowódcy, piechota, oddziały pancerne, artyleria, strzelcy, wojsko przygraniczne, siły specjalne)
- wymiar sprawiedliwości (sądy , sędziowie bazarów, sędziowie spraw ogólnych, sędziowie od uprawomocniania rzezi, sędziowie skarg)
- wywiad (Amni, zadania Amni, wojna informatyczna, wywiad w służbie dżihadu, zamachy samobójcze)
- finansowanie (ministerstwo finansów, ropa, przemyt starożytności, łupy, piasek w trybach mechanizmu)
- wojnę medialną PI (propaganda, filmowe przeboje dżihadu, okrucieństwo: narzędzie werbunku i perswazji)
- postać, historię i działania kalifa (wspinaczka Al-Baghadiego na szczyt, wskrzeszenie Państwa Islamskiego, niezależność, prawdziwe oblicze kalifa wg Al-Ka'idy)
- żołnierzy Kalifatu, akty poddania, bezpieczeństwo Izraela, kolejne cele, schyłek Al-Ka'idy

Muszę przyznać, że lektura budzi przerażenie. Od lat interesuję się polityką i historią, ale pojęcia nie miałam jak to wszystko jest zorganizowane! Szczególnie ciekawe są , według mnie, rozdziały omawiające kwestie oddziaływania PI na kraje Zachodu ze szczególnym uwzględnieniem Francji (tu oczywiście m.in. sprawa zaczadzonych dżihadem ochotników, a wśród nich również, niestety, kobiet...) oraz, porażający wręcz, rozdział o "systemie sprawiedliwości".

Naprawdę, bardzo ciekawa, a zarazem smutna i wstrząsająca książka, polecam!

Straszne jest to co się dzieje,że nikt nie ma nad tym kontroli.
Przerażające.

Straszne jest to co się dzieje,że nikt nie ma nad tym kontroli.
Przerażające.

Mimo, że nie jest to najnowsze wydanie dot. Państwa Islamskiego to myślę, że większość struktur niewiele się zmieniła. W tej książce dostajemy informacje o funkcjonowaniu PI. I przyznaje szczerze, że dla mnie, osoby która nie ma zbyt wiele wiedzy w tym temacie, była to lektura ciekawa. Wszystkie informacje podane są w sposób przejrzysty, klarowny. Język jest prosty, a sam autor nie bawi się w udawanie, że wie więcej niż to co zostało napisane. Dodatkowo, podział na poszczególne rozdziały, które nie są zbyt długie, za to treściwe i konkretne to kolejny plus. Daje mocne 7 za to, że dostajemy dużo wiedzy na temat działania i funkcjonowania Państwa Islamskiego, bez zbędnych wtrąceń czy rozważań. Książkę czyta się szybko, nie męczy. Polecam dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z pozycjami o podobnej bądź tej samej tematyce.

Francuski dziennikarz przedstawia swoje osobiste badania na temat ISIS. Książka jest stworzona na zasadzie opisu dialogów jakie przeprowadził autor ze swoimi informatorami z Bliskiego Wschodu. Wciągająca i niezwykle zadziwiająca pozycja, która odkrywa wiele tajemnic Państwa Islamskiego. Dla porównania szukałam podobnych informacji w internecie i raczej nie są one tak łatwo dostępne. Opis działania PI, jego struktura oraz to jak głowa państwa rządzi tak bardzo zdecentralizowanym systemem pozwala na zrozumienie wielu wątków działalności tej organizacji. Dogłębnie przekazuje wiedzę na temat dochodów ISIS oraz obiektywnie, poprzez wywiady z osobami różnych poglądów przedstawia walkę między Zachodem, a Państwem Islamskim. Książka pozostawia czytelnikowi możliwość wystawienia własnej oceny na temat tego czy to co się wokół PI dzieje jest słuszne czy nie. Oczywiście autor nie szczędzi informacji o brutalności dżihadystów, ale przedstawia także jak bardzo ich działalność jest zaplanowana oraz jak długo zajmuje im zrealizowanie zamachu.

Trafiłem na tą książkę całkowicie przypadkiem. Brakowało mi paru złotych przy składaniu zamówienia na allegro aby mieć darmową dostawę pozostałych książek. Autor zaznajamia czytelnika ze strukturą organizacyjną Państwa Islamskiego. Opisuje najważniejsze i fundamentalne komórki, na których opiera swoją działalność ta organizacja, takie jak armia, wywiad i wymiar sprawiedliwości. Przybliża czytelnikowi zasady finansowania ISIS, pozycję Kalifa oraz działalność terrorystów w Internecie i mediach społecznościowych. Jest też polski akcent ale nie będę zdradzał szczegółów. Trochę mi zabrakło szczegółowych informacji o stricte działalności terrorystycznej i zamachach dokonanych przez członków tej organizacji. Książka raczej dla fanów tej tematyki. Jeśli ktoś myśli, że poczyta o krwawych zamachach niech sobie daruje. Jeśli ktoś chce poznać szczegóły techniczno-organizacyjne to książka dla niego.

Bardzo ciekawa lektura, w sposób przyjemny i rzeczowy ukazująca kulisy działalności ISIS. Autor prezentuje dostęp do zaskakujących informacji, obnażających sprytne zagrywki tego pseudo państwa. Ponadto, będąc Francuzem, zaskakuje przytomnością myślenia, zarzucając swoim rodakom ignorancję i brak konsekwentnych działań, co jest bezpośrednią przyczyną związanego z ISIS zagrożenia terrorystycznego na terenie Francji. Bardzo dobra książka dla każdego, kto chce poszerzyć swoją wiedzę o tym, bądź co bądź, bardzo poważnym graczu na światowej scenie politycznej.

Dla ludzi w temacie pozycja OBOWIĄZKOWA!

Dla ludzi w temacie pozycja OBOWIĄZKOWA!

Książka ukazująca jak działa Państwo Islamskie czy Al-Kaida. W jaki sposób zgrupowanie funkcjonuje i jakie ma plany w stosunku do innych krajów.

„Nie jest odpowiednie dla Proroka, aby brał jeńców, dopóki ON nie dokona całkowitego podboju ziemi” – te słowa Koranu, które stały się usprawiedliwieniem dla obcięcia głowy Jamesowi Foleyowi, Stevenowi Sotloffowi czy francuskiemu zakładnikowi Hervému Gourdelowi w Algierii, stanowią przerażającą zapowiedź tego, co będzie się działo, kiedy Państwo Islamskie zapanuje nad całym globem. Jesteś przekonany, że taki rozwój wypadków jest niemożliwy? Że wojska poszczególnych krajów poradzą sobie z okutymi w kufije i galabije mężczyznami? Że armia amerykańska ze swoim wywiadem i nalotami z powierza jest w stanie rozgromić wojska Państwa Islamskiego? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to tym większym wstrząsem będzie lektura publikacji Samuela Laurenta, dziennikarza śledczego, publicysty i specjalisty do spraw terroryzmu.

„Kalifat terroru. Kulisy działania państwa islamskiego” to publikacja autora, który zajmuje się zagadnieniami islamskiego ekstremizmu, a także podróżuje po krajach kontrolowanych przez dżihady stów, pozyskując wiedzę na temat specyfiki działania Państwa Islamskiego u źródeł. Jak sam Laurent pisze, przy zbieraniu materiałów korzystał między innymi z pomocy kilku emirów z Al-Ka`idy w Syrii, którzy nie tylko dostarczyli mu cenne dane, ale nawet umożliwili spotkanie z Abu Mustafą, w przeszłości znanym wszystkim wysokiej rangi żołnierzem Państwa Islamskiego, który przeszedł na stronę Al-Ka`idy. I choć autor pomija kwestię tego, w jaki sposób udało mu się przeżyć ten proces zbierania materiałów, to nie ulega wątpliwości – szczególnie po opisach działania Państwa Islamskiego, że niejednokrotnie jego bezpieczeństwo musiało być zagrożone. Dzięki temu jednak powstała książka odsłaniająca przed nami kulisy organizacji Państwa Islamskiego, zasady jego nad wyraz sprawnego działania (w tym finansowania),a także plany ekspansji. Lektura pomaga lepiej rozumieć, a co za tym idzie – sprawniej reagować i lepiej się chronić, przed propagandą PI, przed indoktrynacją i wszechobecną inwigilacją.

Autor podkreśla, że coraz więcej Europejczyków decyduje się na hidżrę, czyli powrót na ziemię islamu, powiązany z baja, aktem poddania, dodając że: „Składając akt poddania, muzułmanie za granicą stają się prawdziwymi ambasadorami kalifatu, gotowymi wypełniać rozkazy swojego przywódcy”. Choć stosunkowo mało jest informacji dotyczących struktur kalifatu, Laurent dzieli się z nami pozyskanymi informacjami, wskazującymi na zdecentralizowany system, oparty na dwóch „premierach” i dwóch „rządach” realizujących wytyczne Abu Bakra al-Baghdadiego w Iraku i Syrii. Opisuje również funkcjonujące ministerstwa (z ministerstwem wojny na czele) i ich budżety, struktury regionalne oraz działanie armii, będącej „fundamentem Państwa Islamskiego, źródłem jego potęgi i przedmiotem fascynacji sympatyków kalifatu na całym świecie”. Dowiadujemy się, w jaki sposób wygląda szkolenia kandydatów na dżihadystów, poznajemy sylwetki dowódców, w tym wybitnego stratega Tarkana Batiraszwili, który wsławił się między innymi podczas bitwy o Aleppo, a następnie zdobył bazę rakietową syryjskiej armii w tamtym rejonie, czy też następną - w Szajch Sulejman.

W kolejnych rozdziałach poznajemy zasady funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości, ze szczególnym uwzględnieniem ministerstwa sprawiedliwości, które nie tylko pomaga kalifatowi utrzymywać porządek na podbitym terytorium, ale też pilnuje, by nie kwestionowano jego władzy. Niezwykle interesujący, ale też przerażający w swej wymowie jest fragment poświęcony wywiadowi, bowiem to właśnie służby specjalne (zwane również służbami bezpieczeństwa) kierują wszystkimi działaniami mającymi na celu zastraszenie i zniechęcenie. Jak pisze autor: „Żyć w Państwie Islamskim to milczeć i liczyć na to, że nic złego się nie stanie. To przyklaskiwać fanatyzmowi, w nadziei, że policja zapuka raczej do drzwi sąsiada niż do naszych”.

Książka „Kalifat terroru” jest lekturą trudną, mimo sprawności, z jaką autor opisuje fakty i płynności tej opowieści o kulisach Państwa Islamskiego. Jednak świadomość potęgi PI, bezwzględności jego członków, którzy w męczeńskiej śmierci widzą drogę do Raju oraz braku przeciwnika godnego zmierzenia się z tą armią fanatyków sprawia, że publikacja jest bardzo emocjonalna w swym odbiorze, pokazuje bowiem wszystkie słabości dotychczas podejmowanych ze strony Europy czy Stanów Zjednoczonych działań. Doskonałym podsumowaniem lektury, a także przestrogą przed lekceważeniem Państwa Islamskiego, niech będą słowa Anjema Choudary`ego, ważnej postaci brytyjskiej społeczności salafickiej: „Zagrożenie jest o wiele bardziej realne, niż sądzicie. Tym razem Zachód zadarł z wyjątkowo nieustępliwym przeciwnikiem”!

Wobec wroga, który boi się śmierci, strach jest równie skuteczną bronią co kule.

• 2015
  • Literatura faktu
  • Reportaż
  • 2015

Dodaj cytat z książki Kalifat terroru