The secret life of bees

Wydawnictwo: Headline Publishing Group
angielski
alouette

Sue Monk Kidd's internationally bestselling first novel THE SECRET LIFE OF BEES has delighted many millions of readers around the world. 'Charming, funny, moving' The Times; 'A wonderful book, by turns sad, full of incident and shot through with grown-up magic reminiscent of Joanne Harris' Daily Telegraph Lily has grown up believing she accidentally killed her mother when she was four. She not only has her own memory of holding the gun, but her father's account of the event. Now fourteen, she yearns for her mother, and for forgiveness. Living on a peach farm in South Carolina with her father, she has only one friend: Rosaleen, a black servant whose sharp exterior hides a tender heart. South Carolina in the sixties is a place where segregation is still considered a cause worth fighting for. When racial tension explodes one summer afternoon, and Rosaleen is arrested and beaten, Lily is compelled to act. Fugitives from justice and from Lily's harsh and unyielding father, they follow a trail left by the woman who died ten years before. Finding sanctuary in the home of three beekeeping sisters, Lily starts a journey as much about her understanding of the world, as about the mystery surrounding her mother.

źródło opisu: http://www.bookdepository.com/The-Secret-Life-of-B...(?)

Paco | 2016-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2016

Zabić pszczołę.
Sekretne życie drozdów.
Zazębiają się. Krzyżują. Przecinają.
Tylko trochę starsza Pszczoła i trochę większy Drozd.
Rzecz o małoletnim acz dojrzalszym Smyku.
Równie świata ciekawym.
Któż z nas nie darzy sympatią pszczół ?
Malutkie, pracowite kluseczki. Puchate w dodatku :)
I tylko to, że samce ,, są hodowane ,, gdy ich obecność jest niezbędna, zbiło mnie trochę z pantałyku.
Ale cóż począć. Taki już nasz los. Kopulantów :)

Ciepłe strony, gorące kartki, wrząca książka.
Ciepłem miłości, gorącem krzywdy, parzącą prawdą.
Szczere spojrzenie na Amerykę przemian. W bólach się rodzących.
Pisane w sposób wyważony, pomiędzy słowem a treścią.
Że opowieść dziewczynki banalna ?
Nie wszystko co chwyta za serce, musi być arcydziełem.
Miód akurat na Święta.

Mała-Mi | 2017-05-15
Przeczytana: 11 maja 2017

Nie porwała Mnie.
Ciepła, spokojna powieść, ale to by było na tyle.

Książka nie wzbudziła we mnie żadnych emocji. Być może ma jakiś ukryty sens, jakieś drugie dno, ale niestety nie udało mi się go odkryć.

Spodziewałam się bardziej rozbudowanej fabuły jeżeli chodzi o prześladowania osób czarnoskórych, ich drogi do nabycia pełni praw. Tymczasem temat ten został potraktowany pobocznie, nad czym ubolewam. Autorka skupia się głównie na historii głównej bohaterki, wplatając w nią wątek pszczeli oraz wyjątkowo irytujący wątek posągu Marii.
Pozycja nie dla mnie.

Dia | 2013-07-12
Przeczytana: 05 lipca 2013

Lekka i niewymagająca ale przy tym bardzo ciepła opowieść o miłości i przebaczaniu.
Fabuła jest dość intrygująca bo główna bohaterka 14 letnia Lily Owens ma tylko jedno dość wyraźne wspomnienie z dzieciństwa. Pamięta kłótnie rodziców, upadający na ziemie pistolet i wielką chęć pomocy mamie. Przypomina sobie jak bierze do rąk broń, która nieoczekiwanie eksploduje. Skutkiem czego ginie jej mama.
Od tej pory jej życie przypomina pokutę. Ojciec, który jej nie dostrzega, nie słucha i nie liczy się z nią kompletnie i gosposia, która mimo iż kocha dziewczynkę nie jest w stanie zastąpić jej deficytu miłości.
Pewnego dnia ojciec Lily informuje ją, że jej matka wcale jej nie kochała i tak naprawdę to chciała od niej uciec. Załamana dziewczynka choć nie wierzy w to co usłyszała przeżywa takie katusze, że postanawia dowiedzieć się prawdy za wszelką cenę …. to już pozostawiam czytelnikowi.
Cała historia jest umiejscowiona w latach 60 tych, w czasach segregacji rasowej. Kiedy to...

wiejskifilozof | 2015-06-21

Miód, uwielbiam.Ale taki z pasieki, nie ten z marketu.Bo to według mnie,żaden miód.
Idealny na chlebek czy bułeczkę.
Ale nie o tym chcę pisać.Oto jedna z najlepszych książek,jakie dane mi było przeczytać.
Książka wymierzona w rasizm.Bowiem, o rasizmie tam pełno.
Oto Lilly,lat 14.Dziewczyna z Karoliny Południowej.Wychowywana przez ojca.Straszny despota.
Pewnego dnia Lilly, ucieka od niego.Co w tym dziwnego ? No chyba, to że jest rok 1964.A nastolatka ucieka w towarzystwie czarnej kobiety.
Miód, o którym wspomniałem na początku.Odgrywa tu ważną rolę.
Lilly,trafia do domu, gdzie mieszkają czarnoskórzy.
I właśnie oni mają pasiekę.
Autorka opisuje, nie tylko życie ludzi.Mających pasiekę.Ukazuje jak społeczeństwo południa USA, podchodzi do czarnych.
Lilly,można nazwać prekursorem.Walki z rasizmem.W skrycie dziewczyna podkochuje się w Zachu.
Ja już na koniec jestem przekonany,że to chyba jedna z najładniejszych książek jakie czytałem.
E-book.

Elżbieta | 2017-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2017

O książce słyszałam wiele ciepłych i dobrych słów. Pszczoły to niewielkie bardzo pracowite owady kojarzone często z miodem, ale treść powieści nie porusza słodkich tematów.Mówimy, że w beczce miodu jest zawsze łyżka dziegciu.

Jest to powieść wielowątkowa. Powieść o miłości i przebaczaniu o podziałach rasowych. Poruszająca najgłębsze zakamarki duszy i serca. Powieść o poszukiwaniu swojego miejsca na świecie, o przyjaźni i solidarności kobiet.Całość powieści oparta jest na pszczelej symbolice, zgrabnie łączącej się z fabułą.

:Czasami trzeba po prostu zamknąć oczy, głęboko odetchnąć i nie wnikać zbyt głęboko w zagadkę ludzkiego serca".
Nasze życie właśnie jest słodko- gorzkie. Wzloty , upadki, radości, zwątpienie.
"Ludzie mogą być na początku mili, a kiedy życie weźmie ich ostro w obroty, stają się zupełnie inni. Nie wątpię, że w pierwszym okresie kochał twoją matkę. Właściwie chyba ją uwielbiał i kiedy go opuściła zatruła go gorycz".

Ciekawa i wspaniała historia...

Mey-Mey | 2012-05-24
Przeczytana: 24 maja 2012

Uwielbiam książki, które mają w sobie ten urok z dawnych czasów, które przypominają nam dzieciństwo na wsi, babcię, która robiła nam śniadania i zabierała na spacery. Taka właśnie jest ta książka - rodzinna, swojska, domowa. Ciepła, a przy tym o czymś. Co z tego, że bohaterką jest smarkula, skoro opowiada nam o tym jak pokonała swoje koszmary z dzieciństwa, ale przede wszystkim daje nam lekcję jak walczyć o to, by żyć...

Greg | 2010-06-05

Moja książka numer jeden na jesienny wieczór. Zwłaszcza jeśli w tle pobrzmiewa Louis Armstrong i Ella Fitzgerald a ty popijasz herbatę z miodem. W mgnieniu oka przenosisz się z pochmurnej Polski na południe USA. I o to chodzi.

Kiwi_Agnik | 2014-10-20
Przeczytana: 20 października 2014

Ciepła i optymistyczna powieść o przyjaźni między kobietami, o harmonii życia, o szukaniu i znajdywaniu.

Książka "Sekretne życie pszczół" to książka, która pobudza wyobraźnię dając czytelnikowi coś do : "pooglądania", "posłuchania" i "posmakowania", czyli malowniczy i magiczny krajobraz Tiburonu, jazz i smak słodkiego miodu.

Pozycja nie powaliła mnie na kolana, ale przyjemnie i dobrze się czytało.

Renax | 2014-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2014

Niesamowita historia. Jest to druga moja książka tej autorki. Kompletnie inna, ale znów niesamowita. Wygląda na to, że Maryja jest motywem przewodnim jej twórczości. Wspaniałe jest to, że za każdym razem, postać Maryi nabiera nowych znaczeń. Tutaj mamy Czarną Madonnę w łańcuchach, amerykańskie południe, czasy Martina Luthera Kinga. Pomyśleć, ze w cywilizowanym kraju, w XX wieku szokiem mogło się wydawać pokazywanie Czarnej Madonny.
Jest to piękna historia nastolatki, która próbuje zmierzyć się ze swoją przeszłością, z poczuciem bycia niekochaną przez rodziców i z segregacją rasową. Losy jej, zestawione są ze światem pszczół, co czyni książkę poetycką niemalże przypowieścią o świecie. Świat, na który patrzy Lily jest niedoskonały, ale pełen zarówno miłości, jak i nienawiści. Dalej nie będę 'spoilerować'. Zachęcam do sięgnięcia. Historia wciąga.
Samotność dziecka to wielka niesprawiedliwość, która mnie za każdym razem zdumiewa. Bo co można poradzić?

Meggie | 2015-03-18

Pszczoły – niewielkie i bardzo pracowite owady kojarzone często z miodem. Ich krótkie, lecz intensywne życie obserwuje Lily, czternastoletnia biała dziewczyna, którą los skierował do pasieki w Tiburon. Właścicielkami tego uroczego, pełnego spokoju miejsca są czarnoskóre siostry Boatwright. Lily ucieka od dotychczasowego życia i dręczącego poczucia winy śladami matki, którą jako dziecko zastrzeliła. Ten nieszczęśliwy wypadek zaważył na całym jej życiu. Czy odzyska równowagę i choć trochę wytchnienia od dręczących, przygnębiających myśli? Jakie jej matka skrywała tajemnice?

„Sekretne życie pszczół” to kolejna książka tej autorki, po którą z ciekawością sięgnęłam. Po pierwszym udanym spotkaniu z twórczością Sue Monk Kidd spodziewałam się po tej pozycji równie wysokiego poziomu oraz tyle samo, albo i więcej emocji jak w przypadku „Czarnych skrzydeł”. Czy powieść okazała się równie dobra?

Oprawa graficzna przygotowana została starannie i klimatycznie. Ciepłe kolory i pasująca grafika...