Sekretne życie pszczół

2004-01-01
Data 1. wydania:
2003-01-01
Andrzej Szulc
literatura amerykańska pszczoły Stany Zjednoczone segregacja rasowa rasizm nastolatka lata 60

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Cudowna, śliska od potu i sensualna opowieść snuta przez przenikliwą ale bardzo zagubioną młodą istotkę. Wraz z wnikliwym opisem jej przeżyć, zarówno tych zewnętrznych jak i przede wszystkim wewnętrznych, można przyjrzeć się sobie samemu. Obserwacja konfliktu wewnętrznego bohaterki i jej szczere wyznania stwarzają idealną podstawę do obserwacji własnych przekonań i uprzedzeń. Podróż ta nie dość, że jest interesującą rozrywką, pozwala przy okazji choć trochę ukoić swoje wnętrze. Liczne odniesienia i niedopowiedzenia, zmysłowość tego przekazu, lepkość a jednoczesna lekkość klimatu sprawia, że choć emocje są tu gęste jak miód, brnie się przez nie wartko niczym rzeka. I szkoda, że nie można w niej trwać w nieskończoność. Kurka, naprawdę to była dobra lektura, z chęcią jeszcze dłużej pobyłabym w tym miejscu.

Styl nie całkiem ratuje dziwaczność fabuły, jednocześnie mam wrażenie, że niechcący autorka utrwala szkodliwe stereotypy. Obraz kultu maryjnego i niezrozumiałych zachowań bohaterek w moim odczuciu ośmiesza postacie, a nie wzbudza wzruszenie i współczucie.

Po książkę „Sekretne życie pszczół” sięgnęłam z polecenia znajomej, która była święcie przekonana, że historia opisana przez Sue Monk mi się spodoba. Przyznaję miałam pewne obawy, ponieważ literatura piękna nie jest moim ulubionym gatunkiem. Obiecałam sobie jednak, że kiedyś spróbuję, i to „kiedyś” wypadło właśnie teraz. „Sekretne życie pszczół” jest pierwszą książką przeczytaną przeze mnie w 2023 roku. 😊

Jestem tą książką oczarowana. Jest to wielowymiarowa powieść, która porusza wiele trudnych i ważnych tematów.
Niezwykle istotne są tu ramy czasowe, w jakie autorka włożyła tę historię. Lata 60. XX wieku były w USA początkiem dużych zmian polityczno-społecznych. Niestety zakaz dyskryminacji rasowej wprowadzony w 1964 roku istniał początkowo tylko na papierze. Ludność Stanów Zjednoczonych potrzebowała jeszcze dużo czasu, by zaakceptować te zmiany mentalnie. Ciemnoskórych mieszkańców wciąż spotykało wiele przykrości i krzywd. Każdego dnia zmuszeni byli stawać do walki o swoje prawa…

W takich realiach żyje Lily. Nastolatka w wieku czterech lat wskutek nieszczęśliwego wypadku traci matkę, a całkowitą opiekę nad nią przejmuje ojciec. Despota, który nie okazuje córce żadnych ciepłych uczuć. Człowiek, którego Lily z każdym kolejnym dniem swojego życia nienawidzi coraz bardziej.
Dziewczynka boleśnie odczuwa brak matki. Tęskni za nią. Obwinia się za jej śmierć, a wyrzuty sumienia bezlitośnie rozrywają jej duszę. Po matce została jej tylko garść pamiątek. Rzeczy, które są dla niej wszystkim. Szczególnie cenny dla dziewczynki jest obrazek Czarnej Madonny na odwrocie, którego widnieje data i nazwa miejscowości oddalonej o kilka kilometrów od jej rodzinnego domu. Dziewczynka wierzy, że miejsce to było ważne dla jej matki i że tylko tam uzyska odpowiedzi na nurtujące ją pytania i dowie się czegoś więcej o swojej rodzicielce.

Wydarzenia, jakie rozgrywają się później skłaniają Lily do ucieczki z domu. Wraz z Rosaleen swoją ciemnoskórą opiekunką kierują się do miejscowości ze zdjęcia. Tam trafiają na farmę pszczół i dom trzech sióstr. Na słoikach miodu, które produkują widnieje identyczny obrazek, jak ten, który posiada dziewczynka. To nie może być zbieg okoliczności…

„Sekretne życie pszczół” to książka naszpikowana metaforami. Powieść o poszukiwaniu swoich korzeni. O tęsknocie i niespokojnym sumieniu. Opowieść o dziewczynce, która pragnęła być kochana. Jest to książka poruszająca temat rasizmu. Powieść o przemocy domowej. Historia przesiąknięta bólem, ale dająca również nadzieję, że nie wszyscy jesteśmy źli, że są ludzie życzliwi i bezinteresowni, dzięki którym ten świat nie został jeszcze całkowicie strawiony przez znieczulicę.

Polecam tę powieść z całego serca 🤗❤️.

Przeczytałam i kompletnie nic nie pamiętam, oprócz wątku o pszczołach - jedyny ciekawy w tej książce. Główna bohaterka to straszna egoistka i o ile rozumiem niektóre sytuacje to nie usprawiedliwiałabym tego jej wiekiem. Kult maryjny zachowany w bardzo dziwny, czasem niepokojący sposób. Generalnie to nie moja bajka, nic mi się tam nie kleiło ani nie zostawało ze mną na długo. Jestem dosyć wrażliwa na tematy związane z rasizmem, ale tutaj to wszystko ma taki wydźwięk jakby uprzedzano czytelnika przed tymi ludźmi.

Nie mój klimat.

Nie mój klimat.

Niestety zbyt naiwna i prosta

Niestety zbyt naiwna i prosta

Ameryka, lata 60 XX wieku. Niewolnicy odzyskali wolność, lecz niestety - jedynie na papierze. Kolejna książka poruszająca temat traktowania czarnoskórych obywateli Stanów Zjednoczonych, bardzo podobna do czytanej przeze mnie ostatnio książki "Zabić drozda".
14letnia Lily to biała dziewczynka, która ucieka z domu przed nieczułym i agresywnym ojcem oraz przed gnębiącymi ją wyrzutami sumienia. Razem ze swoją czarnoskórą opiekunką wędrują przed siebie, chcąc zaznać spokoju duchu, uciekając przed demonami duszy. Natrafiają na dom czarnoskórych kobiet, który pachnie miodem i miłością. Odnajdują tam schronienie, spokój i przynależność, której obie tak bardzo potrzebowały. Lily odnajduję także coś więcej - cząstkę swojej matki, która jest wiecznie żywa i która chce opowiedzieć jej swoją historię.
Piękna i wzruszająca opowieść o sekretnym życiu nie tylko pszczół, ale głównie ludzi ...

Wzruszająca historia bardzo odważnej i zagubionej dziewczynki, która próbuje odnaleźć siebie poprzez odkrycie zagadek przeszłości. Dzięki czemu poznaje cudowne kobiety, które stały się dla niej oparciem i które pokochala, pomimo różnicy kulturowej. Książkę bardzo dobrze mi się czytało, polecam!

Trudno ocenić książkę będąca bestsellerem, jednocześnie uważając ze jest zupełnie inaczej.
Fabuła całkiem prosta, miejsce osadzenia wydarzeń Karolina południowa. Z początku podobały mi się te pewne nawiązania lub rzeczy nie do końca opisane lub nie określone przez autorkę, lecz z czasem lektura zaczęła tracić swe piękno, literatury pięknej. Bohaterka strasznie nie czuła, można to tłumaczyć przez sposób wychowania jej przez ojca- który umówmy się-nie był najlepszy.

Ale naprawdę żeby jako dziewczyna otoczona taka miłością (później), dalej drwić w tych swoich rasistowskich przekonaniach? Dobra nie będę tego aż tak uogólniać, ale naprawdę aż czuć ten spływający syf.

Koniec trochę mnie rozczarował, myślałam ze będzie bardziej porywający zwłaszcza ze początek był świetny i akcja toczyła się tempem szybkim.
No i ta próba idealizowania matki, przez kalendarzowe siostry. No błagam.
Świetnie napisana postać Rosaleen, wiec to jeden z jednych atutów tej książki.

Opowieść mimo wszystko całkiem dobra, ale zdecydowanie nie zasługuje na miano bestsellera.

Świetna opowieść o trudnych przyjaźniach, podziałach społecznych, o tym jak można je pokonać. Oraz o tym, że czasami kluczem jest odszukanie swojej przeszłości, aby spokojnie móc ruszyć dalej. Historia Lily Owens wciąga niesamowicie, ksiązkę czyta się z zapartym tchem.