Sekretne życie pszczół

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Secret Life of Bees
Ag2S

Inne wydania

Lily jest biała, ma 14 lat, oschłego, agresywnego ojca i olbrzymie poczucie winy. Przed dziesięcioma laty przez przypadek zastrzeliła swoją matkę. Spokój pomagają jej odzyskać noszące imiona letnich miesięcy, czarnoskóre mieszkanki pewnej pasieki w Tiburon, gdzie Lily trafia, jadąc śladami mamy. Ale nawet ten niezwykły azyl, gdzie pszczoły wiodą swoje sekretne życie, nie chroni przed światem zewnętrznym. Najważniejsza jest wiara w siebie…

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2015

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Oficjalna recenzja
Monika książek: 930

Sekretne poszukiwania dojrzałości

Pszczoły żyją w koloniach, w wiecznie zapracowanych rodzinach. Ich życie toczy się wokół królowej, matki wszystkich robotnic. To piękne zjawisko. Fascynuje nie tylko poprzez trud pracy małych istot, ale także poświęcenie tych, którzy opiekują się ulami. To praca wymagająca wiele spokoju, rozwagi i zdolności obserwacji mikroświata. Ta swoista metafora, zgrabnie wykorzystana w powieści Sue Mon Kidd. Sam tytuł „Sekretne życie pszczół” brzmi tajemniczo, sennie i niezwykle marzycielsko. Nawiązanie do pszczół, wprowadza opowieść o Lily w inny, enigmatyczny wymiar.

Lily to nieszczęśliwe dziecko. Wychowywana twardą ręką przez ojca. Nie ma beztroskiego dzieciństwa, nie ma przyjaciół. Posiada jedynie czarnoskórą opiekunkę-towarzyszkę. Nie ma matki… Deborah Fontanel Owens oczywiście istniała i nadal sączy się gdzieś w pamięci małej Lily. Jednak tragedia w postaci przypadkowego strzału z pistoletu, rozdziela na zawsze matkę i córkę. To właśnie w poszukiwaniu Deborah wyrusza mała Lily. Chce znaleźć jedyną osobę, która ją kocha, bądź kiedykolwiek kochała. W ten sposób wraz z czarnoskórą opiekunką, Rosaleen, trafia do pasieki w Tiburn.

Tłem całej opowieści są zmiany prawne w Stanach Zjednoczonych dotyczące czarnoskórych. Wszelkie zapisy gwarantujące wolność i prawo głosu, są jednak tylko pozornymi zmianami na lepsze, w zderzeniu z zakorzenionym w świadomości Amerykanów rasizmem. Tę przykrą rzeczywistość powoli odkrywa Lily. Wpierw poprzez prześladowanie Roseleen, co staje się głównym impulsem ich ucieczki. W późniejszym czasie również zderzenia z przejawami nietolerancji białej w środowisku czarnoskórych. Bo rasizm działa po obu końcach. Nie wypada białej dziewczynce przebywać wśród czarnoskórych kobiet, ale i czarnoskórym może przeszkadzać biały kolor skóry.

Cóż sekretnego w sekretnym życiu pszczół? Bohaterowie powieści pracujący w pasiece odkrywają coraz to więcej praw twórców miodu. Sami jednak też mają swoje małe lub większe sekrety. Z tych sekretów składa się cały świat i ogólna tajemnica pchająca naprzód fabułkę książki. To między tymi niedopowiedzeniami tworzy się ból lub ochrona, strach przed odrzuceniem i tęsknota za miłością i bliskością. Kluczową rolę odgrywają tu siostry Boatwirght, na czele z przepełnioną pewną tajemną wiedzą August.

„Sekretne życie pszczół” nie jest aż tak sekretne, jeśli najpierw mieliście okazję zderzenia się z opowieścią filmową. Film z 2008 roku był rzeczywiście dość głośny, z gwiazdorską obsadą (Queen Latifah, Alicia Keys i Sophie Okonedo w roli August, June i May). Ale i książka sprzed sześciu lat przyniosła autorce niemały rozgłos. To bardzo subtelna historia, pełna tajemnic i magii; słodka i lepka jak miód. To opowieść o dzieciństwie i dorastaniu, opowieść o macierzyństwie i skomplikowanym życiu, które nie zawsze pozwala na wszystko, co sobie zaplanujemy i wymarzymy. To także ważna pozycja pod względem nierówności społecznych. Duża lekcja historii, o początkach praw czarnoskórych i ustawy Civil Rights Act. Ale również ogromna paralela dla współczesnego postrzegania rasizmu i nietolerancji. Trudy życia dorosłych ukazane oczami dorastającej dziewczynki. Jest to dziewczynka o trudnym życiu, można by powiedzieć „po przejściach”. Patrzymy na ten świat oczami dziecka, które nie rozumie nierówności rasowych, kłopotów wychowawczych, edukacyjnych czy finansowych. Rządzi się innymi prawami, niż praca w ulu, mimo wielu metafor i paraleli. Pozostawia nas w poczuciu, że ten świat dorosłych nie powinien wyglądać właśnie tak.

Monika Samitowska-Adamczyk

Paco | 2016-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2016

Zabić pszczołę.
Sekretne życie drozdów.
Zazębiają się. Krzyżują. Przecinają.
Tylko trochę starsza Pszczoła i trochę większy Drozd.
Rzecz o małoletnim acz dojrzalszym Smyku.
Równie świata ciekawym.
Któż z nas nie darzy sympatią pszczół ?
Malutkie, pracowite kluseczki. Puchate w dodatku :)
I tylko to, że samce ,, są hodowane ,, gdy ich obecność jest niezbędna, zbiło mnie trochę z pantałyku.
Ale cóż począć. Taki już nasz los. Kopulantów :)

Ciepłe strony, gorące kartki, wrząca książka.
Ciepłem miłości, gorącem krzywdy, parzącą prawdą.
Szczere spojrzenie na Amerykę przemian. W bólach się rodzących.
Pisane w sposób wyważony, pomiędzy słowem a treścią.
Że opowieść dziewczynki banalna ?
Nie wszystko co chwyta za serce, musi być arcydziełem.
Miód akurat na Święta.

Dia | 2013-07-12
Przeczytana: 05 lipca 2013

Lekka i niewymagająca ale przy tym bardzo ciepła opowieść o miłości i przebaczaniu.
Fabuła jest dość intrygująca bo główna bohaterka 14 letnia Lily Owens ma tylko jedno dość wyraźne wspomnienie z dzieciństwa. Pamięta kłótnie rodziców, upadający na ziemie pistolet i wielką chęć pomocy mamie. Przypomina sobie jak bierze do rąk broń, która nieoczekiwanie eksploduje. Skutkiem czego ginie jej mama.
Od tej pory jej życie przypomina pokutę. Ojciec, który jej nie dostrzega, nie słucha i nie liczy się z nią kompletnie i gosposia, która mimo iż kocha dziewczynkę nie jest w stanie zastąpić jej deficytu miłości.
Pewnego dnia ojciec Lily informuje ją, że jej matka wcale jej nie kochała i tak naprawdę to chciała od niej uciec. Załamana dziewczynka choć nie wierzy w to co usłyszała przeżywa takie katusze, że postanawia dowiedzieć się prawdy za wszelką cenę …. to już pozostawiam czytelnikowi.
Cała historia jest umiejscowiona w latach 60 tych, w czasach segregacji rasowej. Kiedy to...

Mała-Mi | 2017-05-15
Przeczytana: 11 maja 2017

Nie porwała Mnie.
Ciepła, spokojna powieść, ale to by było na tyle.

Książka nie wzbudziła we mnie żadnych emocji. Być może ma jakiś ukryty sens, jakieś drugie dno, ale niestety nie udało mi się go odkryć.

Spodziewałam się bardziej rozbudowanej fabuły jeżeli chodzi o prześladowania osób czarnoskórych, ich drogi do nabycia pełni praw. Tymczasem temat ten został potraktowany pobocznie, nad czym ubolewam. Autorka skupia się głównie na historii głównej bohaterki, wplatając w nią wątek pszczeli oraz wyjątkowo irytujący wątek posągu Marii.
Pozycja nie dla mnie.

wiejskifilozof | 2015-06-21

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Miód, uwielbiam.Ale taki z pasieki, nie ten z marketu.Bo to według mnie,żaden miód.
Idealny na chlebek czy bułeczkę.
Ale nie o tym chcę pisać.Oto jedna z najlepszych książek,jakie dane mi było przeczytać.
Książka wymierzona w rasizm.Bowiem, o rasizmie tam pełno.
Oto Lilly,lat 14.Dziewczyna z Karoliny Południowej.Wychowywana przez ojca.Straszny despota.
Pewnego dnia Lilly, ucieka od niego.Co w tym dziwnego ? No chyba, to że jest rok 1964.A nastolatka ucieka w towarzystwie czarnej kobiety.
Miód, o którym wspomniałem na początku.Odgrywa tu ważną rolę.
Lilly,trafia do domu, gdzie mieszkają czarnoskórzy.
I właśnie oni mają pasiekę.
Autorka opisuje, nie tylko życie ludzi.Mających pasiekę.Ukazuje jak społeczeństwo południa USA, podchodzi do czarnych.
Lilly,można nazwać prekursorem.Walki z rasizmem.W skrycie dziewczyna podkochuje się w Zachu.
Ja już na koniec jestem przekonany,że to chyba jedna z najładniejszych książek jakie czytałem.
E-book.

Greg | 2010-06-05

Moja książka numer jeden na jesienny wieczór. Zwłaszcza jeśli w tle pobrzmiewa Louis Armstrong i Ella Fitzgerald a ty popijasz herbatę z miodem. W mgnieniu oka przenosisz się z pochmurnej Polski na południe USA. I o to chodzi.

Kiwi_Agnik | 2014-10-20
Przeczytana: 20 października 2014

Ciepła i optymistyczna powieść o przyjaźni między kobietami, o harmonii życia, o szukaniu i znajdywaniu.

Książka "Sekretne życie pszczół" to, książka, która pobudza wyobraźnię dając czytelnikowi, coś do : "pooglądania", "posłuchania" i "posmakowania", czyli malowniczy i magiczny krajobraz Tiburonu, jazz i smak słodkiego miodu.

Pozycja nie powaliła mnie na kolana, ale przyjemnie i dobrze się czytało.

Mey-Mey | 2012-05-24
Przeczytana: 24 maja 2012

Uwielbiam książki, które mają w sobie ten urok z dawnych czasów, które przypominają nam dzieciństwo na wsi, babcię, która robiła nam śniadania i zabierała na spacery. Taka właśnie jest ta książka - rodzinna, swojska, domowa. Ciepła, a przy tym o czymś. Co z tego, że bohaterką jest smarkula, skoro opowiada nam o tym jak pokonała swoje koszmary z dzieciństwa, ale przede wszystkim daje nam lekcję jak walczyć o to, by żyć...

Elżbieta | 2017-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2017

O książce słyszałam wiele ciepłych i dobrych słów. Pszczoły to niewielkie bardzo pracowite owady kojarzone często z miodem, ale treść powieści nie porusza słodkich tematów.Mówimy, że w beczce miodu jest zawsze łyżka dziegciu.

Jest to powieść wielowątkowa. Powieść o miłości i przebaczaniu o podziałach rasowych. Poruszająca najgłębsze zakamarki duszy i serca. Powieść o poszukiwaniu swojego miejsca na świecie, o przyjaźni i solidarności kobiet.Całość powieści oparta jest na pszczelej symbolice, zgrabnie łączącej się z fabułą.

:Czasami trzeba po prostu zamknąć oczy, głęboko odetchnąć i nie wnikać zbyt głęboko w zagadkę ludzkiego serca".
Nasze życie właśnie jest słodko- gorzkie. Wzloty , upadki, radości, zwątpienie.
"Ludzie mogą być na początku mili, a kiedy życie weźmie ich ostro w obroty, stają się zupełnie inni. Nie wątpię, że w pierwszym okresie kochał twoją matkę. Właściwie chyba ją uwielbiał i kiedy go opuściła zatruła go gorycz".

Ciekawa i wspaniała historia...

książek: 2094
Renax | 2014-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2014

Niesamowita historia. Jest to druga moja książka tej autorki. Kompletnie inna, ale znów niesamowita. Wygląda na to, że Maryja jest motywem przewodnim jej twórczości. Wspaniałe jest to, że za każdym razem, postać Maryi nabiera nowych znaczeń. Tutaj mamy Czarną Madonnę w łańcuchach, amerykańskie południe, czasy Martina Luthera Kinga. Pomyśleć, ze w cywilizowanym kraju, w XX wieku szokiem mogło się wydawać pokazywanie Czarnej Madonny.
Jest to piękna historia nastolatki, która próbuje zmierzyć się ze swoją przeszłością, z poczuciem bycia niekochaną przez rodziców i z segregacją rasową. Losy jej, zestawione są ze światem pszczół, co czyni książkę poetycką niemalże przypowieścią o świecie. Świat, na który patrzy Lily jest niedoskonały, ale pełen zarówno miłości, jak i nienawiści. Dalej nie będę 'spoilerować'. Zachęcam do sięgnięcia. Historia wciąga.
Samotność dziecka to wielka niesprawiedliwość, która mnie za każdym razem zdumiewa. Bo co można poradzić?

Natalia-Lena | 2015-03-09
Przeczytana: 06 marca 2015

Karolina Południowa, 1964 rok. Segregacja rasowa nadal kwitnie, pomimo wprowadzenia pierwszych praw dla czarnoskórych obywateli. Rasiści nie zamierzają godzić się z żadnym przejawem równości, prawo jest dla nich wyłącznie zapisem na papierze. Gdy wolność zderza się z głęboko zakorzenionym uprzedzeniem, rodzą się nowe konflikty.

Zmiany nie omijają domu Owensów, w którym mieszka nastoletnia Lily, półsierota. Gnębiona wspomnieniem utraty matki, ofiara własnego ojca może polegać tylko na jednej osobie – czarnoskórej opiekunce, Rosaleen. Gdy agresja w domu i poza nim zaczyna zagrażać życiu kobiety i dziewczynki, splot wydarzeń wymusza na nich desperacki krok. Korzystając z jedynej wskazówki ukrytej wśród rzeczy zmarłej matki, Lily ucieka do Tiburon, gdzie na uboczu mieści się pasieka Czarnej Madonny prowadzona przez siostry Boatwright. Dom pełen kobiet staje się schronieniem, jednak przed przeszłością i...