Passagier 23

2014-10-29
niemiecki
9783426199190
Inne

Co może wyjść z połączenia ekskluzywnego statku, małej dziewczynki i detektywa ? ... COŚ FENOMENALNEGO! Jestem pod ogromnym wrażeniem i nawet teraz mam ciarki na plecach po przeczytaniu mrocznej tajemnicy "Pasażer 23". Nie będę zdradzała szczegółów, by nie psuć wam zabawy, ale książka jest naprawdę warta przeczytania. Zwłaszcza, że zaczynają się słonecznie dni, które sprawiają, że człowiek zaczyna myśleć bardziej o urlopie (w tym ja) więc nie będzie lepszej pory by się z nią zakolegować :D ( no chyba, że latem lub na urlopie :p)
Polecam, polecam i jeszcze raz 11+3 ;)

Kolejny świetny thiller tego autora. Mimo, że tematy jakie porusza są dość mroczne i przygnębiające to czyta się z ogromną ciekawością. Stanowczo polecam :))

Bardzo mi sie podobala, glowny bohater mega wyrazisty i swietne zakonczenie

Bardzo mi sie podobala, glowny bohater mega wyrazisty i swietne zakonczenie

Książka z gatunku thrillerów psychologicznych. Moje pierwsze (na pewno nie ostatnie😈) spotkanie z tym autorem.
⬇️
Główny bohater Martin Schwartz, psycholog i policjant jest postacią twardą i nieugięta. Odkąd 5 lat wcześniej na statku wycieczkowym jego żona wraz z dzieckiem popełniła samobójstwo na niczym mu nie zależy. Podejmuje misje, których nikt nie chce i przekracza wszelkie granice. Jest chodzącym wrakiem napędzanym przez złość. Pewnego dnia otrzymuje telefon, z feralnego statku, że odnaleziono na nim małą dziewczynkę. Posiadała status samobójczyni ale się odnalazła i w rękach miała misia zmarłego dziecka Martina. Od tego dnia Schwartz musi mierzyć się ze swoją przeszłością i przeżywać traumę na nowo...
⬇️
W książce mamy ogromne nagromadzenie uczuć. Od złości i frustracji po rozpacz i myśli samobójcze. Akcja rozgrywa się na ekskluzywnym wycieczkowcu jednak niższe poziomy mają swoją mroczną tajemnicę. Dzieje się dużo i krwawo. Poza samobójstwami spotkamy się z morderstwami, brutalnymi okaleczeniami czy makabrycznymi aktami seksualnymi. Historia pokazuje jak słaba i krucha jest ludzka psychika. Nie potrzeba wiele aby złamać człowieka. Zakończenie nie jest do końca szczęśliwe, jednak jest pokrzepiające. Nie każdy jest tylko zły lub dobry. Poza białym i czarnym kolorem jest mnóstwo odcieni szarości. Jedyna wada ten książki to opisy działania urządzeń. Nic nie zapamiętałam z obsługi maszyny do zgniatania i wyrzucania śmieci w ocean. Niemniej jednak polecam wszystkim fanom thrillerów💀

⬇️

Fitzek ma lekkie pióro, książkę dobrze i szybko się czyta mimo tego, że czasami porusza dość ciężkie i ponure klimaty. Ciekawie zbudowana postać głównego bohatera, gorzej jego antagonisty. Drugi i trzeci plan postaci wypada wiarygodnie i kolorowo.
Jak to w podobnych książkach bywa, rzeczywistość jest trochę naciągana i zachodzi ciut zbiegów okoliczności które pomagają utrzymać tempo :)

Najbardziej podoba mi się miejsce akcji - statek wycieczkowy. Dostałem sporo informacji na temat wcześniej niedocenianego przeze mnie przemysłu.

Dobrze skrojone rozdziały.

Chętnie obejrzę film - na razie jest niedostępny w Polsce.

Ależ to było dobre :)! W tej książce niespodziewane zwroty akcji ciężko byłoby zliczyć nawet na palcach dwóch dłoni. Poza tym miło było wybrać się w podróż z głównym bohaterem, nawet jeśli akurat w tym czasie, statek był miejscem popełnianych przestępstw ;) Przy okazji dowiadujemy się bowiem sporo ciekawych i prawdziwych rzeczy dotyczących podróży rejsowych. Ta książka na pewno zapadnie mi w pamięć. Warto przeczytać.

Historia jest naprawdę wciągająca, rozwiązanie zagadki moim zdaniem mogłoby być trochę lepsze, ale nie psuje to wrażenia aż tak bardzo - szczególnie, że Fitzek przez całość książki naprawdę dobrze trzyma czytelnika w napięciu, a o to przecież tutaj chodzi. Imponuje dobry research, pomysł też jest oryginalny - wycieczkowce to faktycznie swego rodzaju pływające miasteczka, kto wie, co może się jeszcze w takim miejscu wydarzyć?
Czytane w oryginale, ale wnioskując z komentarzy poniżej, polskie tłumaczenie również czyta się bardzo przyjemnie i szybko.

Niesamowicie wciągająca historia.
Perfekcyjnie obmyślana . W ogóle nie pojmuję jaką trzeba mieć wyobraźnie
żeby coś takiego stworzyć, niebywałe... I prawdopodobne ...
Aż włos się jeży jak pomyśl
i się o tych matkach... przerażające.

Niesamowicie wciągająca historia.
Perfekcyjnie obmyślana . W ogóle nie pojmuję jaką trzeba mieć wyobraźnie
żeby coś takiego stworzyć, niebywałe... I prawdopodobne ...
Aż włos się jeży jak pomyśl
i się o tych matkach... przerażające.

Wynudziła mnie ta książka. Bardzo nierealistyczny ciąg zdarzeń. Statek jako wielki , przemierzający ocean kraj , państwo ?? Mające swoje zasady , tajemnice.
W rzeczywistości, po pierwszych paru stronach w realnym świecie , statek zostałby zawrócony do portu przez policję i sprawa by się skończyła
Nuda

Nuda

Moja ocena byłaby pewnie niższa ponieważ irytował mnie rozwleczony sposób przedstawienia historii i dialogow. Poza tym większość postaci była zwyczajnie nudna i bez wyrazu. Chyba tylko staruszka "pisarka" miała w sobie to coś.
Jednak kilka zdań od autora, które znajdują się przed epilogiem sprawiły, że poczułam do niego sympatię i przez to mam skrupuły by pastwić się nad tą książką.
To było moje pierwsze podejście do Fitzeka i dam mu jeszcze jedną szansę.

• Sebastian Fitzek
  • 2017