Wiosna i inne opowiadania

Wydawnictwo: Papierowy Motyl
opowiadanie; opowiadania,
Marylou

„Często marzymy o tym, aby ktoś w końcu opracował genialne rozwiązanie, które umożliwiałoby w dowolnej chwili teleportację do innego miejsca na Ziemi. Mała podpowiedź: pisarze już to zrobili i robią nadal, pomagają czytelnikowi przenosić się do innych światów. Skutecznie udaje się to zwłaszcza twórcom krótkich form prozatorskich. Znasz to uczucie, kiedy czytasz opowiadanie i nagle jesteś gdzie indziej? Wiosna – znakomity debiut, w którym prostota łączy się z dojrzałością, trafną obserwacją rzeczywistości oraz unikatowym spojrzeniem na świat”.
Marika Krajniewska, pisarka
Tytułowe opowiadanie zajęło pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie prozatorskim „Debiutanci 2014” zorganizowanym przez wydawnictwo i fundację Papierowy Motyl. Ponadto zbiór zawiera dziesięć premierowych utworów.

źródło opisu: www.papierowymotyl.pl

źródło okładki: www.papierowymotyl.pl

Iliana | 2016-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2016

Tytułowe opowiadanie „Wiosna” zajęło I miejsce w ogólnopolskim konkursie prozatorskim „Debiutanci 2014”, zorganizowanym przez Wydawnictwo i Fundację Papierowy Moty. To zbiór dziesięciu mikro opowiadań, niezwykle klimatycznych, subtelnych, sugestywnych, ale przede wszystkim emocjonujących. Zbiorek nie jest obszerny, liczy zaledwie sto stron, ale nie o wielkość i rozmiar tutaj chodzi. Żadko mi się zdarza, by czytając tak krótkie formy odnaleźć podobieństwo stylu do jakiegoś autora. W tym przypadku do autorki. Anna Konstanty pisze bardzo podobnie jak Joanna Sykat. Szczególnie, jeśli chodzi o ostanie książki Joanny. Bardzo podobny styl. Wyrafinowany, taki niepowtarzalny, przemyślany, pełen szacunku dla słowa i polszczyzny.

Zapraszam na całą recenzję na:

pannakac | 2016-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: czerwiec 2016

Rzeczywiście pierwsza historia ma coś w sobie. Jakiś lekki urok, zgrabną narrację, ciekawego bohatera, który snuje swoje myśli; jego osoba, wiek, charakter odsłaniają się stopniowo. Nie mogłam opanować uśmiechu - wychowałam się na wsi, więc pewne spostrzeżenia narratora były mi bliskie, nastrój szybko mi się udzielił. Wspominałam z nim, szybko poczułam do niego pozytywne uczucia, byłam zaciekawiona tym, co chce mi opowiedzieć. Zakończenie wywołało u mnie zaskoczenie, wstrząs i...śmiech. Bardzo gorzki, bo i zakończenie wcale nie jest słodkie. Zgrabnie czytało mi się ten tekst; narobiłam sobie apetytu. Krótkie, umiejętnie konstruowane zdania, minimum informacji, ale dość, by wprowadzić czytelnika w klimat, zachęcić do lektury - było naprawdę nieźle.

Szkoda, że żadne z pozostałych opowiadań nie wywarło na mnie takiego wrażenia. Oczywiście łatwo rozpoznać styl autorki, odrobinę poetycki, jednak czułam, że coś jest nie tak. Brakowało mi charakteru i realizowania obietnicy, którą...