Pięć małych świnek

Cykl: Herkules Poirot (tom 27)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Five Litlle Pigs
powieść, morderstwo, detektyw, dowody

Inne wydania

Herkules Poirot przyjmuje zlecenie rekonstrukcji wydarzeń sprzed szesnastu lat. Na prośbę fascynującej Karli Lemarchant ma ponownie zbadać okoliczności śmierci jej ojca, słynnego malarza Amyasa Crale,a, otrutego cykutą. Przed laty sprawa wydawała się zupełnie oczywista, a wszelkie dowody wskazywały na pozór bezsprzecznie, że morderstwa dopuściła się żona Crale,a, Karolina, zazdrosna o jego młodziutką kochankę. Ale profesjonalizm Poirota opiera się przecież na zasadzie, że nie ma niezbitych dowodów...

chrispu | 2014-12-21

Jeżeli czyta się tę niewielką książeczkę przez ponad miesiąc to albo - 1. jest się pierwszakiem, z trudem składającym literki albo 2. książka jest napisana w sposób mało wciągający. W tym przypadku występuje punkt 2.
Akcja jest statyczna, praktycznie większość tekstu to opisy rozmów oraz listy napisane przez te same osoby, z którymi Poirot wcześniej rozmawiał. No może byłoby to jeszcze do strawienia, gdyby nie fakt, iż ciągle czytamy o tym samym. Są osoby, które to lubią, takie wyszukiwanie drobnych różnic w "zeznaniach", szukanie jakichś niuansów. Ja jednak do nich nie należę. I powieść ta skutecznie mnie usypiała po kilku kartkach.
Generalnie - jak dla mnie - jest to ciekawy eksperyment pisarski, może fajny dla autorki ale już nie dla każdego czytelnika. I tu chylę czoła przed reżyserem i aktorami serialu, którzy potrafili, z tej w sumie statycznej powieści, zrobić całkiem fajny, nastrojowy i wzruszający odcinek przygód Herculesa Poirot. Bo u mnie, książka, przy jej czytaniu,...

keys | 2014-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 października 2014

Kolejne śledztwo prowadzone przez H. Poirot. W zasadzie to powiem szczerze, że zawsze przy czytaniu książek A. Christie tak gdzieś koło połowy zaczynam się nudzić. Wtedy czytam byle szybciej i byle dalej. Tak samo było z tym utworem, niby wszystko fajne, super zagadka, wiele niejasnych sytuacji, ale już po połowie strasznie się wynudziłam. Zwłaszcza kilkakrotną rekonstrukcją wydarzeń w ciągu całej książki.

..."Wskrzesza się stare melodie, stare wodewile, stare kostiumy. Można także wskrzesić stare zbrodnie"...

Konstrukcja tego kryminału jest ciekawa - bo razem z Herkulesem Poirotem zdobywamy informacje o morderstwie, które popełniono 16 lat wcześniej i co szczególne - o morderstwie, które przez cały czas wydaje się rozwiązane, bo sprawca został znaleziony, osądzony i skazany!

Dowiadujemy się o zdarzeniu z relacji prawników, policjanta, a także - co najważniejsze - od potencjalnych świadków, którzy mogli być zamieszani w morderstwo. Każda z pięciu osób - bardzo humorystycznie określonych jako "małe świnki" - jak z wyliczanki dla dzieci - mogła zamordować. Ale czy zamordowała? Na to pytanie nie znałam odpowiedzi do samego końca!:)

Przyznaję, że niesamowicie drażniła mnie ofiara! Dawno nie czytałam o takim zdradzieckim, okrutnym, egoistycznym głupcu. A jeszcze bardziej denerwowali mnie wszyscy - którzy usprawiedliwiali jego charakter - przez fakt, że był artystą!:)

A na zakończenie...

Paweł | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

Rozgrzebywanie przeszłości niesie ze sobą niemiłe konsekwencje wielu osobom. Mistrzem tego typu działań jest Piorot, który podejmuje się ,,realizacj" odkrycia prawdziwej historii sprzed szesnastu laty. Czy mu się uda? Co osiągnie i co odkryje? Na te pytanie odsyłam was Czytelników do lektury tej książki. Dosyć mało akcji, czasem trochę nudno zaczynało się robić i niepewnie, ale za to ciekawie od strony powiązań różnych osób z wydarzeniami, które rozegrały się dawno temu. Polecam.

Natalia | 2013-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2013

Uwielbiam czytać książki pani Agathy Christie zwłaszcza kiedy występuje w nich mój ulubiony detektyw Herkules Poirot. Tym razem musi on stawić czoło przeszłości i rozwiązać zagadkę morderstwa, popełnionego 16 lat temu. Chociaż od tragedii minęło sporo lat, to dla Poirota nie ma rzeczy niemożliwych. Postanawia zgłębić się w sprawę morderstwa i pomóc młodej dziewczynie dotrzeć do prawdy.

Arek | 2014-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Tytuł tej powieści jest zaczerpnięty podobnie jak w Entliczku - pentliczku i Dziesięciu Murzynkach z dziecięcej rymowanki. Mamy tu nietypowo jak dla Agathy sprawę z przeszłości, sprzed 16 lat. Sprawę która wydaje się oczywista i dawno zakończona. Zostaje otruty słynny malarz Amyas Crale. Podejrzewa się że otruła go żona, po krótkim procesie skazuje się ją na dożywocie. Ale czy ona go otruła? To co wydaje się zupełnie logiczne. Jedynie córka w to nie wierzy i zleca pracę małemu Belgowi. Moim zdaniem jest tu trochę nudy bo zbyt ciężko kogokolwiek o cokolwiek podejrzewać. Więc jaki ma sens sprawa, która wydaje się wyjaśniona. Trochu się nudziłem więc jestem z lekka rozczarowany.

Inez | 2014-09-23

Kolejny bardzo dobry kryminał Agathy Christie! Dla Poirota nie ma zagadki nie do rozwiązania- cały sekret tkwi tylko w spojrzeniu na sprawę pod odpowiednim kątem. Po 16 latach stwierdzone przez sąd fakty nie są najważniejsze; znaczenia nabierają zatajone szczególiki i towarzyszące świadkom emocje. Trzeba przyznać, że bohaterowie o wyrazistych charakterach to specjalność Christie! To właśnie ich wyrzuty sumienia, porywczość, upartość, zazdrość, miłość i bezwzględna chęć posiadania napędzały cała spiralę minionych zdarzeń. Książka nie tylko skłania do podjęcia próby zawiłej dedukcji, ale także stawia każdemu czytelnikowi istotne pytanie: A ty ile byś poświecił, aby ochronić bliską Ci osobę?

tvinge | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Herkules Poirot podjął się trudnego zadania - rozwiązania zagadki zabójstwa sprzed kilkunastu lat, w którym nowe okoliczności poddały w wątpliwość winę osoby dotąd uważanej za sprawcę.

Książka nie każdemu może się podobać, a to dlatego, że jest dość żmudna. Kilkakrotnie odtwarzany jest tu bieg wydarzeń z dnia zabójstwa. Relacje różnią się od siebie mniej lub bardziej - jak wiadomo niuanse w sprawach kryminalnych są niezwykle istotne.

Tytuł - "Pięć małych świnek" jest nawiązaniem do faktu, że w książce znajdują się relacje pięciu naocznych świadków zdarzenia i to wokół nich skupiają się podejrzenia Herkulesa Poirot jak i czytelników. I do wierszyka z dzieciństwa, który nie wiedzieć czemu skojarzył się panu Poirot z tą sprawą

Zakończenie jest jak zwykle u Agaty Christie rasowe. Mam niemałą satysfakcję, bo w dużej mierze domyśliłam się okoliczności zabójstwa, choć w trakcie czytania musiałam parę razy poddać w wątpliwość moją teorię, to mimo wszystko cieszę się, że choć po części...

RuthVanAldin | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Do niezrównanego detektywa Herkulesa Poirota zwraca się Karla Lemarchant, a właściwie Karolina Crale. Kobieta, gdy osiąga pełnoletność, dowiaduje się od krewnych, że jej matka została skazana za śmierć ojca. Dostaje od nich list jaki wysłała jej matka przed śmiercią, w którym zapewnia o swojej niewinności. Poirot ma za zadanie zrekonstruować wydarzenia sprzed szesnastu lat i dowiedzieć się prawdy.

Detektyw odwiedza osoby, które znajdowały się wtedy w domu. Uzyskuje w rezultacie pięć różnych historii, z perspektywy pięciu osób, a kluczem do zagadki jest psychologia. Autorka nakreśla nam w ciekawy sposób bohaterów tamtych dni. Małżeństwo Crale wydaje się drzeć ze sobą koty. Oboje jednak realizują swoje żywiołowe temperamenty w kłótniach. Amyas jest malarzem mającym słabość do kobiet i mężczyzną zazdrosnym o to, że dla żony najważniejsza jest młodsza siostra. Karolina próbuje wynagrodzić młodszej siostrze oszpecenie jej w dzieciństwie tworząc dziewczynie raj na ziemi. Kobieta łączy...

Justyna | 2014-02-24
Przeczytana: 21 lutego 2014

Rewelacyjna! Oczywiście, jak zawsze zakończenie było dla mnie dużym zaskoczeniem. Herkules Poirot ma do rozwiązana morderstwo sprzed 16lat, wydaje się to nie możliwe do zrealizowania, ale nie dla niego. Oceniając potencjalnych podejrzanych z punktu psychologicznego rozwiązuje skomplikowaną sprawę. Oczywiście mordercy nie udało mi się obstawić, podejrzewałam wszystkich tylko nie tę jedną osobę ;) Polecam.