Córka pustyni. Niezwykłe życie Gertrude Bell

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Queen of the Desert
pustynia, biografia
LubimyCzytać

Pisarka, podróżniczka, alpinistka, fotografka, archeolożka, doradczyni króla Iraku, agentka brytyjskiego wywiadu – Gertrude Bell robiła zawsze to, na co miała ochotę, i była w tym bezkonkurencyjna. „Urodziła się z nadmiarem talentów”, tak mawiał o niej Lawrence z Arabii. Porzuciła świat przywilejów i sztywnych wiktoriańskich konwenansów dla umiłowania do wiedzy, niebezpiecznych zakątków świata, ryzyka i adrenaliny. Zdobyła autorytet wśród Arabów, którzy nazwali ją „królową pustyni”. Również w Wielkiej Brytanii uważano ją za znawczynię Bliskiego Wschodu, który wnikliwie zbadała podczas zorganizowanych przez siebie wypraw. Nieraz ryzykowała życie, eksplorując obszary objęte walkami zwaśnionych plemion.

Córka pustyni to historia silnej i nieugiętej Gertrude Bell, która osiągnęła najwyższą pozycję w świecie zdominowanym przez mężczyzn, wówczas niedostępną dla kobiet. Jej życie to przygoda, w której realizowały się wszystkie marzenia – poza jednym – spełnioną miłością.

Jeśli komuś się wydaje, że eksploracja i bohaterskie wyprawy to wyłącznie przywilej mężczyzn, głęboko się myli. Potwierdza to Gertrude Bell – wybitna brytyjska podróżniczka, pisarka, doradca polityczny, orientalistka, a przy okazji i szpieg na Bliskim Wschodzie w okresie osmańskiego zmierzchu. Funkcjonariusze administracji brytyjskiej, generałowie czy dyplomaci nie kryli irytacji i wrogości, mówiąc o niej: „maskulinizowany obieżyświat”, „ględząca, kręcąca pupą koturnowa baba” czy „mała istota z płaską piersią, którą zwą kobietą”. Jej powszechnie nieakceptowany styl życia przełamywał ówczesne kanony i ograniczenia kulturowe, przecierając szlaki dzisiejszym paniom. Nie raz pisałem, że żywię głęboki podziw dla tej dzielnej przedstawicielki płci pięknej. Dzięki filmowi Wernera Herzoga Królowa pustyni z Nicole Kidman w roli głównej oraz biografii autorstwa Georginy Howell świat pozna szerzej niezwykle burzliwe życie tej globtroterki wyprzedzającej swoją epokę.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2400

Niezłomna

Tak się składa, że rzadko czytam biografie. Najczęściej dodaję je do listy do przeczytania za pośrednictwem fanpage’a A Mighty Girl. Profil przedstawia sylwetki interesujących kobiet, z których młode dziewczęta mogą czerpać inspirację. Jeden z postów sprzed kilku lat poświęcono właśnie Gertrude Bell, niezłomnej kobiecie czasów wiktoriańskich, której nic nie zatrzymywało przed podążaniem za swoimi pasjami.

Kobieta, która interesowała się historią i poszła na studia, później kończąc je jako pierwsza przedstawicielka płci pięknej z oceną celującą. Kobieta niezwykle oczytana i głodna wiedzy w czasach, gdy w książkach wychowawczych pisano: dojrzewająca dziewczynka zawsze będzie ustępować braciom pod względem naukowym z powodu „nieuporządkowanego życia miednicowego”, musiała odznaczać się nie tylko inteligencją ale też niezwykłą osobowością gdy wbrew społecznym konwenansom realizowała swoje ambicje. Dla Gertrude Bell pochodzącej z bogatej rodziny utrzymującej się z przemysłu bycie panią domu zupełnie nie interesowało. Gardziła wręcz plotkowaniem i salonowymi intrygami. Miała niepochlebny stosunek do większości kobiet za co często się ją krytykuje.

Gertrude Bell odznaczała się niewyczerpaną ciekawością i energią na kolejne eskapady. Już jako mała dziewczynka była zmorą niejednej guwernantki, wciągając swojego młodszego brata w tarapaty, nieraz bardzo niebezpieczne. Nie znosiła dyscypliny i lubiła doprowadzać ludzi do szału.

Gdy ukończyła studia odkryła wolność jaką daje...

Gdy ukończyła studia odkryła wolność jaką daje podróżowanie i zaangażowała się w wyprawy na Bliski Wschód. Nauczyła się Arabskiego, przez Beduinów nazywana była królową pustyni. Miała też kilkuletni epizod z górami, kiedy to zdobywała kilkutysięczniki i jako jedna z pierwszych kobiet zaliczała kolejne szczyty. Warto pamiętać, że na początku XX wieku wspinaczka wysokogórska była nie lada wyzwaniem biorąc pod uwagę dostępny sprzęt i odzież.

Opis z okładki tajemniczo wspomina, że Gertrude nie dane było zaznać spełnionej miłości. Nie znaczy to jednak, że wątek romansowy książki nie jest interesujący. Jej tendencja do przekraczania granic swoich czasów nie tyczyła się jednak życia uczuciowego. Pozostała bardzo wierna rodzinie i tradycjom w tej kwestii. To bardzo ciekawe, jak dużo konfliktów wewnętrznych miała, będąc osobą postępową i jednocześnie łaknącą jakiegoś rodzaju akceptacji.

Autorka biografii, Georgina Howell, sama przyznaje we wstępie, że brakuje jej żyłki narracyjnej. Da się to niestety odczuć, bo na samym początku dowiadujemy się jak rozwiną się niektóre kluczowe momenty życia bohaterki. Mimo lekkiego rozczarowania początkiem ze względu na ujawnianie końca, wszystko to, co Howell opisała pomiędzy broni się samo. O Gertrude Bell napisano wiele i autorka biografii nie zawahała się dotrzeć do wszystkich dostępnych źródeł. Musiała to być bardzo żmudna praca.

Gdy wspomina się Bell współcześnie, najczęściej mówi się o jej wkładzie w budowanie niezależnego Iraku. Jej życie jednak było niezwykle bogate i podejmowała przeróżne wyzwania, dając z siebie zawsze 100%. Poznanie jej sylwetki było dla mnie inspirującym doświadczeniem i pewnie z ciekawością obejrzę o niej film, który ostatnio ukazał się w kinach (piszę te słowa w roku 2016). Wiadomo już jednak, że adaptacja losów Bell nie dorasta do pięt prawdziwy wydarzeniom. Nic dziwnego, że takiego życia nie da się streścić w dwugodzinnym filmie. Sama biografia i liczne źródła na jej temat przekonują mnie, że jeszcze nie raz o Gertrude Bell będzie głośno mimo że od jej śmierci minęło już 90 lat.

Anna Kaczmarczyk

eR_ | 2016-04-04
Na półkach: Współpraca, Przeczytane
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Gertrude Bell, to była prawdziwa kobieta renesansu.Pisała książki, tłumaczyła zwoje, podróżowała, była jedyną kobietą, która miała realny wpływ na politykę Wielkiej Brytanii na Bliskim Wschodzie.Rodacy jej nie doceniali, Arabowie nadali jej przydomek Królowa Pustyni.I taka właśnie była, Gerturde, nietuzinkowa i nie dająca sobie w kasze dmuchać.Można by rzec pierwsza emancypantka, lub jedna z pierwszych.Ale to nie wszystkie twarze Bell.Podczas I wojny światowej została szpiegiem i miała w tym zakresie znaczne sukcesy.Jedna z bliskich przyjaciółek słynnego Lawrence'a z Arabii.Można by tak długo.

W swojej książce autorka, niesamowicie interesująco przedstawiła fakty z życia Bell, jednocześnie zachowując rzetelność i minimalnie tylko ubarwiając rzeczywistość.
Pasjonująca opowieść o kobiecie, która wiedziała czego chce i nie zwracała uwagi na kłody, które, co rusz, rzucano jej pod nogi.Bo chcieć to móc.Polecam szczerze, jednocześnie wypada wspomnieć, że na ekranach kin gości film o...

Muminka | 2017-01-02
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Gertrude Bell to była kobieta niezwykła. Urodzona w końcu 19stego stulecia pochodziła z uprzywilejowanej warstwy społecznej. Bogactwo rodziny oznaczało ze nie musiała pracować, nie wyszła tez za mąż ,a zainteresowania miała mało kobiece. Imponuje mi jej wszechstronność, chłonny umysł, nieustraszoność, zgoda na awanturniczy tryb życia. Gertrude szybko straciła matkę, a macochą Florence nigdy nie były blisko. To ojciec był dla niej wyznacznikiem , moralnym drogowskazem. Florence to społecznica, zaangażowana w walkę z ubóstwem, analfabetyzmem, złymi warunkami, w których żyła klasa robotnicza. Gertrude otrzymała solidne wykształcenie, swoją błyskotliwością zadała bobu zjadliwym mizoginom, dla których kobiety były istotami obdarzonymi poślednimi umysłami.

Pierwszy molodzienczy zawod milosnymi spowodowdowany byl bieda ukochanego. Wiedzieli, że ojciec nie pozwoli jej poslubic osoby nizszego stanu, nie mogacej zapewnić jej odpowiedniego standardu zycia. Mimo wszystko bohaterka byla...

Młyn | 2017-01-03
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Biografia napisana tak sobie. Życie Gertrude Bell bardzo interesujące, choć gdybym zetknął się osobiście z Gertrude, z pewnością nie zauważyłaby mnie na tle ściany. Ona widziała tylko tych, których kochała i tych z najwyższych półek. Druga połowa książki to szczegółowy obraz Arabii przekształcającej się na początku XX wieku się w Irak. Mnóstwo imion szejków, emirów, nazw miejscowości, traktatów, paktów. Pięknie widać zmierzch polityki kolonialnej Wielkiej Brytanii. Autorka biografii chyba miała ciągotki imperialistyczne, bo kolonializm nazywa "dobroczynnymi rządami". A w następnym zdaniu (bez zająknięcia, bez słowa własnego komentarza) pisze o brytyjskim bombardowaniu zbuntowanych plemion pustyni. Albo o gazie musztardowym, który rząd Wielkiej Brytanii stosował jako środek przywołujący porządek na okupowanych terenach ( z ropą pod ziemią:) Podsumowując - czytając tę książkę, czułem się rozdrażniony, ale wytrzymałem, bo wiele można się z niej dowiedzieć. Polecam.

Diana Chmiel | 2016-04-27

bardziejlubieksiazki.pl

Doceniam ilość pracy, jaką autorką włożyła w przygotowanie się do napisania książki, ilość materiałów, które zebrała, osób, z którymi się spotkała. Widać, że książka jest kompletna, obejmująca wszystkie aspekty życia Gertrude tak szczegółowo, jak to tylko możliwe. Bardzo dużo możemy się dowiedzieć nie tylko o samej Gertrude, ale również o czasach w jakich żyła. Pod względem merytorycznym nie mam nic do zarzucenia, to książka, którą powinniśmy znać. Jednak moje oczekiwania w stosunku do niej były bardzo wysokie. Spodziewałam się, że przy tak ciekawej postaci, kartki będą same przewracały mi się w palcach, nie będę mogła się oderwać, że przeniesie mnie na gorącą pustynię i wciągnie w orientalny świat. A nic takiego się nie stało. Nie porwała mnie ta opowieść, choć wiem, że powinna. Winię tutaj styl pisania autorki, bo życie samej Gertrude było przecież absolutnie porywające. Georgina Howell przedstawiła fakty, pisała również o uczuciach (dosyć nieudanie moim...

elka2012 | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Rzeczywiście dość trudno się czyta, ale dlatego, że jest mnóstwo faktów historycznych i zawiłych okoliczności choćby I Wojny Światowej.Nie mniej, fascynująca jest postać bohaterki, jak również bardzo dużo ciekawostek z jej zycia, przedstawionych w niebanalny sposób.Autorka bowiem, nie stosuje zwyczajowego stylu biografii "od urodzin do smierci", lecz grupuje pewne wazne fakty w tematyczne rozdzialy.Bardzo interesująca książka, z której mozna dowiedziec sie nie tylko jaka była Gertrude Bell (wybitna,prawie pod każdym względem)lecz również bardzo wiele o tamtych czasach (przełom XIX i XX wieku).

Isadora | 2016-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

marfie | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Doczytałam tylko jakieś 40 stron i miałam jej kompletnie dość.
Tak strasznie mnie zmęczyła. Ciekawa historia niezwykle ciekawego życia kobiety - podróżniczki. Ale można to było opisać w inny sposób a nie tak ,że się przy niej śpi.

tala_89 | 2016-05-11
Przeczytana: 11 maja 2016

Większego gniota to ja nigdy nie czytałam.

Weronika Borkowska | 2017-03-18
Przeczytana: 18 marca 2017
aneta | 2017-02-23

Ekranizacje

5 książek na majówkę

Trudno powiedzieć jaka będzie pogoda w majowy długi weekend. Czy grill będzie służył raczej jako koksownik do ogrzewania dłoni? Czy piwa nie trzeba będzie wcale chłodzić w lodówce? A może wręcz przeciwnie? Trzeba będzie nagle wyciągnąć z szafy okulary przeciwsłoneczne i koszulki z krótkim rękawem? Bez względu jednak na pogodę, warto w ten weekend sięgnąć po jakąś słoneczną książkę.

O kobiecie, która urodziła się z nadmiarem talentów [KONKURS]

„Królowa pustyni” to film Wernera Herzoga o brytyjskiej pisarce, podróżniczce i agentce brytyjskiego wywiadu, Gertrude Bell, która w świecie arabskim osiągnęła więcej, niż kobieta mogła osiągnąć we współczesnej jej Europie. W roli głównej wystąpiła Nicole Kidman, towarzyszy jej Robert Pattinson, a my rozdajemy wejściówki na film.