Blisko i bezpiecznie

Tłumaczenie: Mira Czarnecka
Cykl: W moim Mitford (tom 11)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Somewere Safe with Somebody Good
Książniczka

Ciepła i pogodna opowieść o społeczności małego Mitford, która urzekła miliony osób na całym świecie! Po pięciu latach emerytury i przerwie w pełnieniu obowiązków pastora w Lord’s Chapel ojciec Tim Kavanagh i jego żona Cynthia wracają do Mitford, po „wakacyjnej” wyprawie do ziemi jego irlandzkich przodków. Ciesząc się z tego, ojciec Tim odczuwa dotkliwy brak czegoś, co dotąd...

Ciesząc się z tego, ojciec Tim odczuwa dotkliwy brak czegoś, co dotąd nierozerwalnie związane było z jego życiem w Mitford - ambony. Jednak gdy ktoś chce mu umożliwić głoszenie kazań, dochodzi do wniosku, że tak naprawdę wcale już tego nie potrzebuje. Być może utracił pasję? Tymczasem adoptowany syn ojca Tima, Dooley, zmaga się z namiętnością do pięknej i utalentowanej Lace Turner oraz marzeniem, aby na wsi objąć praktykę weterynaryjną. Brat Dooleya, Sammy, nadal wściekły na matkę za to, że go porzuciła, niszczy jedną z cennych rzeczy ojca Tima, a Hope Murphy, właścicielka Księgarni Szczęśliwych Zakończeń, staje przed niebezpieczeństwem utraty nienarodzonego dziecka i biznesu, na który ciężko pracowała.W czasie gdy dzieje się to wszystko, swoje podwoje otwiera Wanda’s Feel Good Café, dzięki internetowej grze słownej rozkwita pewien romans, była burmistrz Mitford rozpoczyna kampanię o reelekcję, a tygodnik „Muse” zadaje niepokojące pytanie: „Czy Mitford nadal dba o swoich?”.

źródło opisu: www.zysk.com

źródło okładki: www.zysk.com

Anna | 2019-06-01
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Muszę przyznać, że bardzo rzadko wybieram książki, w których dużą rolę odgrywa sielankowa atmosfera małego miasteczka. Może wynika to z faktu, iż sama mieszkam na prowincji, a „cukierkowość” niektórych powieści po prostu mnie odstrasza. Jednak w opisie „Blisko i bezpiecznie” było coś, co zmusiło mnie, by tym razem zaryzykować i udać się w literacką podróż do Mitford. Niestety już kilka minut po zamówieniu egzemplarza recenzenckiego okazało się, że będę miała okazję czytać jedenasty tom serii, którą wydawnictwo Zysk i S-ka sukcesywnie wydaje od 2008 roku. Czy więc warto zaczynać tę klimatyczną historię od środka? Zanim odpowiem na to pytanie, przybliżę nieco fabułę najnowszej odsłony cyklu stworzonego przez Jan Karon.

Ojciec Tim Kavanaugh wraz z żoną wraca z wakacji w Irlandii, gdzie przeżył trudne chwile, odkrywając mroczne tajemnice swojej rodziny. Wszystko, czego teraz pragnie to odzyskać spokój ducha i nacieszyć się emeryturą, na którą przeszedł kilka lat wcześniej. Sęk w tym,...

Soledad | 2018-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Cudowny klimat Mitford! Jakoś wyjątkowo ów cykl mi się nie znudził. Karon udało się stworzyć wyjątkową przestrzeń oraz niezwykłych ludzi - dobrych, choć niekiedy niełatwych charakterologicznie. Ależ odpoczywam przy tych książkach! Dlatego polecam!

Kinga | 2017-06-28

Bez namyslu siegnelem po nia, po prawie polowie ksiazki i szukaniu info o niej dowiedzialam sie ze zaczelam czytac od ostatniego tomu...szkoda, dobrnelam do 3/4 ksiazki i odlozylam. Nie bylam w stanie polapac sie co kto czasami z kim i dlaczego.

onika | 2017-03-28
Przeczytana: marzec 2017

Przypadek, niedoinformowanie, niedopatrzenie, tytuł, który był niczym miękki kocyk opatulający mnie całą i zaczęłam czytać cykl Jan Karon od jedenastego tomu. Brawo ja! Może i weszłam na uliczki Mitford jak niespodziewany gość, ale bohaterowie powieści szybko sprawili, że poczułam się, jakbym zawitała może nie do starych znajomych, ale do kogoś, kogo chętnie bliżej poznam, bo tak dobrze mi w tym towarzystwie.

Przesilenie wiosenne ostatnio wysysało ze mnie wszelkie siły, słońce jeszcze nie naładowało mi na nowo baterii i każdy krok postawiony poza mieszkaniem wywoływał we mnie poczucie, że „chłodno, głodno i do domu daleko”. Myślę, że dlatego tak chętnie wyciągnęłam ręce po „Blisko i bezpiecznie” i nawet w momencie odkrycia faktu, jak wiele części nie znam, nie odłożyłam lektury.

Ileż ciepła ma w sobie ta historia, choć przecież mnóstwo w niej trudnych i smutnych spraw, które jedynie dobra wola i boska pomoc są w stanie doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Emerytowany pastor,...

AgaT | 2016-12-11
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Mordowałam się tą książką prawie trzy tygodnie myśląc że mam kryzys czytelniczy. Tak bardzo mi nie szło czytanie. (dlatego jest na półce niedokończanych...) Następnie wzięłam do ręki drugą z serii książkę o Mitford i popłynęłam. Olśnienie przyszło natychmiast. To nie ja mam kryzys tylko książka się nie udała. I wielka szkoda. Nie polecam bo jest po prostu nudna :-(

Katarzyna Mańkowska | 2016-08-19

Powinno się znależć na półce "Porzucone w połowie lektury". Byłam (jestem?) miłośniczką Mitford i takiej ciepłej, sielskiej literatury, ale teraz po prostu się rozczarowałam. Autorka pisze dla grupki wtajemniczonych jak mi się zdaje. Ciężko się połapać, co, kto, gdzie i jak. Dotarłam do 293 strony i oddaję książkę do biblioteki. Nie dam rady pociągnąć tego dalej. Było sielsko i przyjemnie, zrobiło się po prostu nudno. Być może przestało mnie bawić czytanie o ludziach, dla których wyprawa do sklepu po dwa kilo jabłek i szynkę jest ciężkim doświadczeniem, po którym koniecznie trzeba się położyć na sofie i zdrzemnąć przez dwie godziny. I dziwne rozterki duchownego na emeryturze- czy praca to powołanie, a powołanie to praca, posłuchać biskupa, pomóc ludziom bla bla bla. Co prawda Mitford to Ameryka, jakiej nie znamy - zaściankowa, praworządna, wścibska, plotkarska, ale dbająca o swoich (hasło byłej burmistrz tego miasteczka) i może jednak warto przebrnąć przez te dłużyzny, aby...

kawa | 2016-06-19

Parę lat temu byłam oczarowana Mitford. Powrót okazał się rozczarowaniem. Nudziłam się i nie odnalazłam nic nadzwyczajnego.

Lily76 | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Miło ponownie znaleźć się w ciepłym i przyjaznym Mitford. Na pewno się dzięki temu nie nawrócę, ale klimat i tak jest niepowtarzalny. Mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec.

| 2016-05-10

Jan Karon po tych rozczarowaniach, bólach w jakich przyszło mi przełykać Shantaram, podarowała mi spokojną, ciepłą i całkiem łagodną powieść o miłości, rodzinie i sile marzeń. Wielowątkowa, przejmująca i naprawdę przyjemna w odbiorze powieść obyczajowa, której tłem jest niewielkie miasteczko Mitford. Śledząc losy wszystkich bohaterów, czytelnik wystawiony jest na działanie silnych emocji. Od irytacji, przez wszechogarniające przejęcie, po wzruszenie i radość.

Tak jak nie jestem miłośnikiem takich powieści, tak Blisko i bezpiecznie to zdecydowanie powieść na długie, deszczowe wieczory, kiedy można spokojnie usiąść z kubkiem herbaty, paczką herbatników i oddać się lekturze. Dodatkowo autorka zadbała, żeby czytelnik polubił w jakimś stopniu każdego bohatera czy bohaterkę książki i niezależnie od zakończenia ich historii, reagowali na nich najmocniej, całym sobą. To jedna z takich historii, która zachęca do przemyślenia pewnych spraw w swoim życiu, podjęcia decyzji, do wzięcia spraw w...

anetapzn | 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Blisko i bezpiecznie to 11. tom serii o Mitford, cudownym,. magicznym, sielskim, ale i niebezpiecznym miejscu, niewielkiej acz urokliwej wiosce. Koniecznie muszę zdobyć dziesięć wcześniejszych tomów. Zachwyciła mnie historia, zakochałam się w Mitford, polubiłam bohaterów.
Ale nic dziwnego. Mitford nie da się nie lubić. Jest to piękna wieś niczym z obrazka; wszyscy mieszkańcy mają czas, by przystanąć i porozmawiać.
W tym miejscu czas płynie powoli, w swoim własnym rytmie, co w najmniejszym nawet stopniu nie oznacza, że w Mitford jest nudno. Wręcz przeciwnie. Dzieje się tam, oj dzieje. I to zarówno pod względem lokalnym (sporo problemów dotyczy całej wsi, a nawet okolicy), jak i jednostkowym. Mimo zamieszkiwania w sielskim otoczeniu, problemy nie omijają mieszkańców Mitford. I to właśnie owe problemy są treścią książki.
Dobrze, że obok mieszkańców wioski jest pastor Tim, który doradza, pomaga, otacza opieką, interweniuje kiedy sytuacja tego wymaga.
Szczerze, to czekałam aż pastor...