Lato w Gaskonii. Inne oblicze południa Francji

A Summer in Gascony
Francja, Gaskonia, podróże
literatura piękna
Ag2S

„Lato w Gaskonii” to opowieść o dwóch miłościach: tej letniej, młodzieńczej do blondwłosej dziewczyny i tej głębokiej, dojrzewającej z wiekiem – do Gaskonii, z jej skąpanymi w słońcu winnicami, pagórkowatymi, malowniczymi krajobrazami oraz ciepłymi, pracowitymi ludźmi. Pobyt autora w małej wiosce Péguilhan, podczas sezonowej pracy, pozwolił mu odkryć gaskońskie życie na wsi, od środka...

Pobyt autora w małej wiosce Péguilhan, podczas sezonowej pracy, pozwolił mu odkryć gaskońskie życie na wsi, od środka poznać tę krainę, pracując w polu, wypasając owce, podlewając plony, a w końcu kosztując tamtejszej kuchni, win, zaznając ciepłego, rodzinnego życia gospodarzy.

Opowiedziana z wdziękiem historia, splata losy wielu nietuzinkowych postaci. Jednak prawdziwą bohaterką książki jest sama Gaskonia, niezależna, pełna wszelkich bogactw kraina. “Lato w Gaskonii” oddaje ducha tego regionu, przywołuje niezapomniane widoki, zapachy, smaki i dźwięki, nadal jeszcze nie do końca odkrytego południa Francji.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Marta-le | 2017-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2017

Bardzo ciepła i barwna opowieść o uroczym zakątku we Francji, widziana oczami autora książki. Gaskonia przedstawiona jest jako sielski region z licznymi, malowniczymi wioskami oraz niesamowicie przyjaznymi tubylcami. Miło się czyta, polecam.

StillChangeable | 2016-07-12

Wakacyjny czas bardzo często sprawia, że ma się ochotę sięgać po książki, dzięki którym w wyobraźni będzie można przenieść się do jakiegoś innego, pełnego klimatu, miejsca. Dlatego też postanowiłam w końcu sięgnąć po lekturę, jaka od pewnego czasu czekała na mojej półce. Przyznam się od razu, że do jej zakupu przede wszystkim zachęciła mnie okładka, która przywodzi na myśl właśnie lato w magicznym miejscu. Nie miałam więc jakiś wielkich oczekiwań co do książki "Lato w Gaskonii" Martina Caldera. Okazało się, że słusznie, bo jest to dosyć przyjemna opowieść o tym, jak bardzo autor pokochał Gaskonię, lecz nie jest to lektura, jaka powala na kolana. Całkiem klimatyczna, ale bez większego szału.
Całość opowiadana jest z perspektywy samego autora, który w wieku 22 lat postanowił całe wakacje pracować zagranicą. Wybrał się więc właśnie do Gaskonii, gdzie na farmie należącej do rodziny Cazagnac oddawał się różnym rodzajom pracy, lecz jednocześnie poznawał ten klimatyczny teren,...

WMagdalena | 2016-02-01

Książka jest wynikiem fascynacji pobytem autora w małej wiosce Péguilhan, podczas sezonowej pracy na zasadzie wyjazdów studenckich. Wakacyjna praca pozwoliła mu odkryć gaskońskie życie na wsi, zakochać się w tamtejszej kuchni, winie, klimacie.

Arlette | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Uwaga! Możliwe, że w opinii są spojlery.

Wabikiem, w przypadku tej powieści, jest na pewno okładka. Również opis, w którym jest mowa o uczuciu chłopaka do dziewczyny oraz tym do krainy , w której spędził wakacje. Owszem, znajdziemy to, czytając "Lato w Gaskonii". Jednak wielbicielki bardziej romantycznych powieści typu "Pod słońcem Toskanii", mogą być mocno zawiedzione. Pan Martin Calder nie należy bowiem do autorów, którzy lubią roztkliwiać się w temacie swoich miłostek. Temu poświęca on jedynie niewielki ułamek z całej powieści.
Pan Calder - angielski dziennikarz, opisuje w książce swój wakacyjny pobyt w pewnej gaskońskiej wiosce, kiedy to jeszcze byl studentem. Wybrał on francuską prowincję, by móc poznać tamtejsze obyczaje i podszlifować swoja znajomość języka. Nie wyjechał on tam jednak, by odpoczywać. Pojechał aby pracować w gaskońskim gospodarstwie jako "stagiaire".
Całe gospodarstwo wraz z oberżą jest własnościa małżeństwa w średnim wieku - mężczyzny o imieniu...