Szczęście na wagę

Cykl: Wszystkie smaki życia (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
szczęście, życie, radość, nadzieja
assina

Czy ludzie, którzy stali się dla siebie obcy, mogą odbudować relacje i zacząć wszystko od nowa? Ewa jest żoną i matką, całkowicie poświęconą rodzinie. Jednak jako dojrzała kobieta uświadamia sobie, że przestała realizować własne marzenia i czerpać radość z życia. Jej frustrację pogłębiają rodzinne troski: miłość w małżeństwie dawno wygasła, a nastoletnia córka ukrywa przed rodzicami swoje...

Ewa jest żoną i matką, całkowicie poświęconą rodzinie. Jednak jako dojrzała kobieta uświadamia sobie, że przestała realizować własne marzenia i czerpać radość z życia. Jej frustrację pogłębiają rodzinne troski: miłość w małżeństwie dawno wygasła, a nastoletnia córka ukrywa przed rodzicami swoje problemy i odrzuca wszelką pomoc.

Gdy Ewa dowiaduje się o chorobie córki, postanawia zawalczyć o ich wspólne szczęście. Dzięki zdrowej diecie i treningom chce przywrócić równowagę w życiu Klaudii i ponownie się do niej zbliżyć. To będzie ich wspólna walka. W tym samym czasie Ewa poznaje mężczyznę, który może być szansą na jej własne szczęście.

Agnieszka Olejnik po raz kolejny z ogromną wnikliwością opisuje ludzkie dramaty, które są w istocie uniwersalnymi problemami. „Szczęście na wagę” to powieść przełamująca stereotypy i pokazująca, jak ważna jest równowaga między poświęceniem dla innych a troską o samorealizację

źródło opisu: http://agnieszkaolejnik.blog.pl/

źródło okładki: http://agnieszkaolejnik.blog.pl/

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Lekcja życia dla współczesnych kobiet

Kolejna polska autorka, która wkracza na rynek wydawniczy z coraz lepszymi książkami. Tym razem Agnieszka Olejnik „Szczęściem na wagę” otwiera cykl Wszystkie smaki życia. Oddaje w ręce czytelniczek wspaniałą opowieść. Jeśli kolejne części będą zachowane na tym samym poziomie, możemy spodziewać się niezapomnianych chwil z lekturami Pani Olejnik.

Niby to wszystko już było. Niby temat banalny, a jednak autor dojrzały potrafi zaskoczyć czytelnika.

Ewa, główna bohaterka jest matką i żoną. Pracuje w szkole podstawowej jako nauczycielka języka polskiego. W domu coraz częściej czuje się jak robot wieloczynnościowy, który coraz trudniej wykonuje swoje obowiązki. Ciąży jej codzienność. Zdaje sobie sprawę, że relacje rodzinne psują się coraz bardziej.

Mirek, jej mąż buduje między małżonkami ogromny mur. Ewa jest coraz bardziej pewna, że mąż ją zdradza. Nie potrafi poradzić sobie z zaistniałą sytuacją.

Klaudia, córka bohaterki zamyka się w sobie, nie wpuszczając matki do swojego świata. Problemy w życiu dziewczyny widać gołym okiem, a ona sama o niczym nie chce rozmawiać. Traktuje Ewę jak intruza, wroga, jako zło konieczne.

Dość! Bohaterka postanawia zmienić swoje życie. Zaczyna od wprowadzenia zdrowego trybu życia. W domu, Ewa wprowadza modę na odchudzanie.

Powieść bardzo współczesna. Tematyka, tak jak wspomniałam wcześniej banalna, a jednak autorka potraktowała swoją opowieść bardzo poważnie. Dzięki temu konstrukcja jest niesamowicie przemyślana i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Bohaterowie są bardzo realni. Odnosiłam wrażenie, że znam ich od lat. Budzili we mnie sympatię, złość i współczucie. Traktowałam ich jak swoich znajomych, dlatego tym bardziej emocjonalnie podchodziłam do ich problemów.

Powieść porusza bardzo wiele trudnych tematów. Wątek małżeństwa, które wisi na włosku. Relacje matki z dojrzewającą córką. Młodzież w szkole z rodzicami w tle. Motyw tolerancji i dopasowania się do grupy. Pogoń za codziennością z walką o własną rodzinę.

Jestem pod wrażeniem „Szczęścia na wagę”. Jest to doskonała opowieść osadzona w polskich realiach. Książka o nas, o nas samych i o naszych znajomych. To jakby poradnik jak radzić sobie z problemami. Można się w niej zapomnieć. Można ją przeczytać jednym tchem. Ja tak zrobiłam i trochę żałuję, że nie dałam sobie czasu na dokładniejsze przeanalizowanie życia bohaterów. Mogłam się nią delektować, bo zasługuje na to.

Polecam bardzo gorąco. Uważam, że głównym odbiorcą tej opowieści powinny być współczesne żony i matki. Drogie Panie, dzięki Agnieszce Olejnik zrozumiecie, przypomnicie sobie, że każda z nas zasługuje na szczęście, chwile oddechu. Każda z nas ma siłę i wielką moc, aby uzdrowić swoją rodzinę. Wystarczy tylko chcieć i zacząć ten trudny proces.

Jestem przekonana, że każda kobieta, która sięgnie po „Szczęście na wagę” Agnieszki Olejnik zapamięta tę książkę na długo jako wspaniałą lekcję życia.

Iwona Migowska

Mała-Mi | 2017-03-08
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 07 marca 2017

Na wstępie chciałabym powiedzieć, że cieszę się, że opiniuję tą książkę akurat w dzień kobiet:)

Bo "Szczęście na wagę" to bardzo kobieca powieść. Wyjątkowo ciepła i mądra. Napisana wyjątkowo lekkim piórem, traktuje o sprawach ważnych.

O konflikcie pomiędzy oczekiwaniami innych a własnymi potrzebami.
O tym co wypada, a czego się naprawdę chce.
O problemach kobiet dojrzałych i nastoletnich.
O zdradach, bólu, drodze do równowagi i szczęścia.
O samozaparciu, wewnętrznej sile i wytrwałości.
O potrzebie zmian i wątpliwościach z nimi związanych.

Kobiety powinny ją przeczytać, bo każda zajdzie tam jakąś cząstkę siebie.
Mężczyźni- aby bardziej zrozumieć kobiety.

"Kobiety mają siłę, która zadziwia mężczyzn. Uśmiechają się, kiedy chcą krzyczeć, śpiewają - kiedy chcą płakać, płaczą - kiedy są szczęśliwe i śmieją się - kiedy są zdenerwowane".

Wspaniała, gdy musiałam się oderwać nie przestawałam myśleć o losach Ewy i jej bliskich:)
Książka jest o życiu... o codzienności, o relacjach między matką a zbuntowaną córką, o miłości która się kończy , zdradzie, poszukiwaniu nowego ja...
Napisana bardzo lekko a tyle w niej mądrości, ciepła, zrozumienia dla innych.
Polecam :)

Eli1605 | 2018-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 06 marca 2018

Książka trafiła w moje ręce przypadkiem. Skoro tak to czytam. I jestem w szoku. To książka o prawdziwym życiu. O miłości, zdradzie, seksualności, samotności, obojętności, nienawiści, odchudzaniu i wszystkim co może nas w życiu dotknąć. Znalazłam tu także cząstkę siebie. Bardzo dobra książka, którą polecam zarówno paniom jak i panom.

andzia12 | 2016-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jednym słowem genialna!!!
Już dawno nie czytałam, takiej książki dla której straciłam poczucie czasu i rzeczywistości.

„Szczęście na wagę” jest to historia walki o córkę i jej życie. Ewa od dłuższego czasu nie może znaleźć kontaktu z córką, a ona zamyka się w sobie i swojej chorobie. Aż nagle jest krok od samobójstwa… Tragedia, łzy, ból, pytanie dlaczego?- to towarzyszy głównej bohaterce, która rozpoczyna walkę o siebie i swoją córkę.
„Tylko widzi pan, ja się kompletnie nie nadaję na drogowskaz. Nie mam pojęcia, czego właściwie chcę. Boję się, że nie umiem żyć sama…”

Lecz Ewa mimo strachu, wątpliwości walczy o swoją i córki wagę, wychodzi z cienia po tylu latach małżeństwa. I choć boli zdrada męża, zdaje sobie sprawę, że pragnie miłości, z kimś całkiem innym.
Ale „Szczęście na wagę” to również problem tolerancji odnośnie orientacji. Tak naprawdę, co my zrobilibyśmy na miejscu Ewy. Jak zareagowali na inność dziecka? Jest to jeden z obecnie znanych nam problemów w naszym świecie....

Gosia | 2018-06-18
Na półkach: Przeczytane, ROK 2018
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Ewa jest nauczycielką w szkole podstawowej. Sama boryka się ze zdradą męża oraz wiekiem dorastania córki. W szkole próbuje pomóc jednemu z uczniów i zaprzyjaźnia się z jego ojcem. Książka bardzo fajnie napisana, przystępnym językiem, opisująca codzienne problemy i walkę z trudnościami.

Poznajemy Ewę dojrzałą kobietę,matkę wychowującą córkę Klaudię,która nastolatka ma problemy postanawia pomóc swojej córce,by nie wpadła w anoreksje,chce,żeby ona odżywiała się zdrowo pragnie pomóc swojemu dziecku.
Zdradza ją mąż,zmaga się również z nadwagą.
Poświęca się pracy zawodowej chociaż chce zrealizować swoje marzenia największe.
Historia życiowa,ciekawa to moja druga książka Pani Agnieszki Olejnik i mnie ujęła,zachwyciła wprost wciąga porywa za serce.
To przecudna,piękna powieść.

Madi | 2017-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2017

Czytając książkę miałam wrażenie jakbym historię Ewy już gdzieś słyszała.
Ale nie ...Po prostu powieść jest taka realna.
Nadmierne kilogramy po 40,odkładające się fałdki,problemy z dorastającą nastolatką,problemy w pracy ,a nawet i z mężem(nie koniecznie zdrada) ,która z nas ich nie ma ???
Dlatego uważam,że jest to książka dla kobiet-dla tych po 40 i tych przed,dla tych z problemami i tych co ich nie mają,dla samotnych i tych w związkach...po prostu dla wszystkich.
Przede wszystkim książka jest bardzo optymistyczna i zmuszająca do refleksji-skoro Ewie się udało ,to może i ja co z sobą zrobię..?

Biblioteczka Rudej | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Książka o codzienności,o życiu każdego z nas....napisana tak rewelacyjnie,że nie sposób się z nią rozstać

boziaczek | 2016-11-07
Na półkach: Przeczytane, E-booki

„Szczęście na wagę” Agnieszki Olejnik to opowieść przede wszystkim o kobietach i dla kobiet. Autorka opisuje historię Ewy, która żyje z dnia na dzień, „zanurzona” w szarej rzeczywistości, z mężem średni się jej układa, nastoletnia córka żyje swoim życiem, „zamknięta” na wszelkie sugestie rodziców. Nieoczekiwane odkrycie tajemnicy męża spowoduje, że Ewa zapragnie wyrwać się z letargu, w którym żyję i dokonać rewolucji w życiu swoim i córki. Czy jej się uda? Musicie przeczytać:)
Agnieszka Olejnik napisała świetną powieść w dobrym stylem, do jakiego autorka zdążyła nas już przyzwyczaić. Jej książki nigdy nie są schematyczne i zawsze zaskakują. Myślę, że w historii Ewy każda z czytelniczek może znaleźć cząstkę siebie i swojego życia. Dlatego tak bardzo kibicujemy bohaterce w jej drodze przemiany, bo potrafimy utożsamić się z jej problemami i walką o samą siebie i swoją rodzinę. Książkę czyta się bardzo dobrze, wręcz pochłania.
Polecam!

Gosik62 | 2017-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2017

Powieść o prawdziwym życiu, o relacjach małżeńskich, miłości rodzicielskiej, poświęceniu, zdradach, poszukiwaniu nowego "ja". Czy kobieta po czterdziestce może się zmienić, pokochać siebie, zacząć nowe życie? Spora dawka refleksji, psychologiczno - pedagogicznych mądrości, porad dietetycznych. Ale także kupa śmiechu, szczególnie z dziadkowych powiedzonek. Od razu sięgam po drugą część!