Nocny bawół

Wydawnictwo: G+J

Uwielbiam kino latynoamerykańskie, a jednym z moich ulubionych twórców jest Alejandro González Iñárritu. Nie mogłam sobie odmówić przyjemności przeczytania książki, która wyszła spod ręki człowieka odpowiedzialnego za scenariusze do takich filmów jak ‘Babel’ z Bradem Pittem, ’21 Gramów’ z Seanem Pennem i Benicio del Toro, czy jednego z moich lubionych – ‘Amores Perros’ z genialnym Garcią Bernalem.

Już przed rozpocząłem lektury, a nawet samym przeczytaniem opisu z okładki wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Że nie będzie to historia prosta i lekka w odbiorze, a autor na pewno przeczołga mnie emocjonalnie, by ostatecznie pozostawić z uczuciem pustki. Nie pomyliłam się – a wrażenia spotęgowało jeszcze otwarte zakończenie i pozostawienie mnie samej z własnymi refleksami i domysłami. Sama historia mnie pochłonęła na tyle, że udało mi się ją przyswoić za jednym posiedzeniem – niezmiernie klimatyczna, ponura, obezwładniająca nihilizmem, który udziela się także i czytelnikowi.

To...

Michał | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

Porzuciłem kiedyś tę książkę znużony i po latach postanowiłem do niej powrócić. Powodem powrotu była osoba Gillermo Ariagi, scenarzysty trzech świetnych filmów Alejandro Gonzáleza Inárritu. Stwierdziłem, że przez wzgląd na te filmy muszę dać chłopu drugą szansę. No więc dałem...
Od początku widać, że to rzadki przypadek książki, którą czytasz i zdajesz sobie sprawę, że film pewnie byłby ciekawszy od tekstu. No właśnie tylko jaki film? Klimatyczny thriller, meksykański romans, a może nietypowe kino drogi? Wszak główny bohater chodzi z miejsca na miejsce, wspominając panienki, które swego czasu przeleciał i przyjaciela(?), który popełnił samobójstwo.
Ariaga stara się misternie budować nastój tajemnicy, ale do niczego odkrywczego ta budowa nie prowadzi. Intrygujący punkt wyjścia i niebanalne opisy dotyczące rodzenia się obłędu i pożądania zmierzają koniec końców do miałkiej, jałowej puenty.
Zdecydowanie brak tu głębi i rozmachu. Dobre pomysły nie doczekały się niestety rozwinięcia i...

Monika | 2011-10-31
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 30 października 2011

Mocny dreszczowiec, napięcie od pierwszej do ostatniej strony. Oczekiwałam ciekawego finału, ale nie doczekałam się.
Nie lubię banalnych zakończeń, ale braku zakończeń też nie lubię.

janechampion | 2014-03-29
Przeczytana: 27 marca 2014

Tajemnica pozostaje niewyjaśniona, książka w pewnym momencie się po prostu urywa, zamiast rozwiązania wątków, dostajemy utulone i grzeczne zakończenie, które staje się oderwaną częścią w stosunku do całej powieści. Dotyczy to niestety nie tylko zakończenia, w książce jest wiele innych sytuacji, które nie są kontynuowane, nie wnoszą nic do fabularnego przebiegu akcji, nie pchają jej naprzód. Bohater jest niejednoznaczny, co wydaje się być korzystne dla opowiadania, scena w zoo, następnie scena na komisariacie pełnią funkcję punktu zwrotnego, ale ten potencjał niestety nie jest wykorzystany, bo zaraz po tym zbliżamy się do końca opowieści, który jest niekonsekwentny w stosunku do tego, co do tej pory dostaliśmy.

Niewątpliwie jednak książka ma ciekawy klimat, który buduje nocne włóczenie się po mieście, wizyty w pokoju hotelowym, relacje bohatera z kobietami. Korzystnie działa nieustający deszcz i parna, duszna pogoda.

Bastet | 2011-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2011 by Bastet
Przeczytana: 16 lipca 2011

Dość dziwna powieść. Jesteśmy jak jej bohaterowi albo w pokoju hotelowym, albo szukamy kogoś. Bohaterowie tak się starają odnaleźć. Przez to tylko ich problemy narastają,a wielka miłość przetrwa ciężką próbę, czy też nie?

Asia | 2015-10-29
Przeczytana: 2014 rok

Ciężko mi coś powiedzieć o tej książce. Po upływie czasu nawet nie pamiętam dokładnie o co w niej chodziło. Zdecydowanie nie jest to dla mnie książka, która zapada w pamięć i wciąga. Nie czytałam jej z zapartym tchem i w napięciu. Dało się przez nią przebrnąć, ale bez większych rewelacji.

asiasso | 2011-05-07
Przeczytana: październik 2010

Jeśli czujesz się nieszczęśliwy to przeczytaj tę książkę.

sweetnovember | 2012-07-11
Przeczytana: czerwiec 2012

po zachwytach znajomego spodziewałam się czegoś więcej, zakończenie mnie bardzo rozczarowało.

KoKo | 2013-06-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Średnio lubię taką literaturę o "upodleniu". Lepiej się czuję w przyjemnych okolicznościach.

Swietka | 2016-08-01