Wigilia Wszystkich Świętych

Cykl: Herkules Poirot (tom 36) | Seria: Agata Christie - Królowa Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Hallowe`en Party
powieść, Hallowe'en, morderstwo

W jakimś szalonym umyśle mogła zrodzić się myśl, że zamordowanie kogoś na przyjęciu w wieczór Hallowe&en to wspaniały pomysł, zupełnie jak z powieści. I to wszystko, od czego może pan zacząć. To po prostu ktoś, kto był na przyjęciu. Pod krzaczastymi brwiami para oczu błysnęła w stronę Poirota. Ja też tam byłem powiedział. Przyszedłem później, żeby popatrzeć, co się dzieje. Energicznie kiwnął głową . Tak, to dopiero problem, prawda? Jak ogłoszenie w gazetowej rubryce towarzyskiej: Wśród obecnych był morderca .

źródło opisu: opis okładkowy

Dominika | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ostatnimi czasy Herkules Poirot często widuje się z autorką kryminałów (ich bohaterem jest fiński detektyw :D) Ariadną Oliver, a przy okazji napotyka na jabłka, które uwielbia jego znajoma. :D Jednak nie są one zwiastunem dobrych wieści... tak dzieje się i tym razem.

Wydawałoby się niewinne przyjęcie dla dzieci z okazji Halloween, lecz w trakcie przygotowań do niego młoda dziewczyna rzuca intrygujące słowa, że widziała morderstwo, ale nikt jej nie wierzy. Kilka godzin później zostaje zamordowana. Pani Oliver zaniepokojona jej śmiercią i niepokojącym wyznaniem zwraca się o pomoc do swojego przyjaciela.

W ten oto sposób nasz detektyw wkracza do akcji i choć jest już staruszkiem jego umysł nadal pozostaje bystry. Prawdziwy przebieg zdarzeń okazuje się skomplikowany i jednocześnie bardzo prosty. Cała historia spodobała mi się i mogę powiedzieć, że znalazłam właściwego winowajcę. Aczkolwiek miał wspólnika w innych przestępstwach, tutaj się trochę pogubiłam kto jaki czyn popełnił. :D

Zabójstwo dziewczynki podczas halloweenowej zabawy. Czy ma to związek z niefortunną opowieścią, którą podzieliła się z kilkoma osobami przed przyjęciem? Kto się poczuł zagrożony na tyle, że postanowił pozbyć się dziecka? To zagadka dla Herkulesa Poirota!

Nie licząc błędów gramatycznych i stylistycznych tłumacza, to opowieść Agathy Christie bardzo mi się podobała. Morderstwo trzynastolatki dokonane w ciekawy sposób i poszukiwania przez Poirota zabójcy - świetnie mi się czytało takie zestawienie! Mały Belg jak zwykle nie zawiódł, a chwilami udawało mi się dotrzymywać mu kroku w rozwiązywaniu zagadki, a nawet - jak się potem okazało - kilku. Poza tym, miło było znowu spotkać panią Oliver, którą naprawdę lubię. Bardzo interesujące i w większości zaskakujące zaskoczenie. Tak więc naprawdę podobała mi się ta opowieść!

Justyna | 2014-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2014

Jak już wcześniej podkreślałam, rok 2014 jest rokiem nadrabiania klasyki. Tak więc przyszedł czas na klasykę literatury kryminalnej- książkę Agathy Christie "Wigilia Wszystkich Świętych". Książka została wybrana przypadkowo, może trochę nawiązując do tego, że została wypożyczona przez tym właśnie świętem :D

Mam jednak co do niej dość mieszane uczucia. Nie wiem czym to jest spowodowane może nie podeszła mi zagadka kryminalna, a może za bardzo przeszkadzały mi błędy stylistyczne i gramatyczne tłumacza, ale po prostu nie porwała mnie ta książka, tak jak to sobie wyobrażałam. Ale niewątpliwie pani Agacie Christie należy się szacunek, ponieważ należy do prekursorów jednego z moich ulubionych rodzajów literackich. Dlatego też cieszę się, że po długim zbieraniu się sięgnęłam po jej książkę i bardzo możliwe, że kiedyś trafię na taką pozycję, która zdobędzie moje serce i sprawi, że zostanę wierną fanką Agathy Christie.

Monika | 2017-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2017

Moje pierwsze spotkanie ze słynną Agatą Christie i szczerze mówiąc nie wiem, czy będzie następne. Wiem, że autorka napisała całą masę książek i trudno wyrobić sobie zdanie po lekturze jednej, może nawet nie najlepszej, ale ja chyba nawet nie czuję potrzeby poznawania bliżej twórczości królowej kryminałów. Powiedzmy, że wierzę na słowo w jej fenomen. Nie mam zamiaru podważać autorytetu pisarki w kwestii tworzenia historii kryminalnych, myślę, że jej pozycja jest już mocno ugruntowana. Ja wolę chyba bardziej "nowoczesne" kryminały, z większą dawką emocji. "Wigilię wszystkich świętych" przeczytałam z ciekawości, bo akurat tę książkę mam w domowej biblioteczce, ale nie zrobiła na mnie wrażenia, nie sprawiła, że nie mogłam się oderwać od czytania, mówiąc krótko- nie porwała mnie. Oczywiście angielska flegma i specyficzna dla Anglików dyplomacja sprawia, że książka ma swój urok, ale ja wolę jednak dreszcze, krew i zagmatwane zagadki. Chociaż detektywa Herkulesa Poirot polubiłam, to muszę...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-09-29
Przeczytana: 29 września 2018

Tym razem Poirot zajmuje się sprawą morderstwa podczas wieczoru Halloween. Trzynastoletnia dziewczynka zostaje utopiona w wiadrze z wodą, z którego dzieci wyławiały jabłka. Kto i dlaczego ją zamordował? Jaki był motyw? Na te pytania szuka odpowiedzi Hercules Poirot. Trzeba przyznać, że ma nie łatwe zadanie.

Po tytule można wywnioskować, że morderstwo będzie popełnione z zimną krwią a zagadka na pozór nie do rozwiązania. Do samego końca nie wiadomo, kogo oskarżyć. Czytelnik razem z bohaterami stara się wytypować mordercę, lecz to nie jest proste zadanie. Ukłony w stronę Królowej Kryminałów za naprawdę zawiłą zagadkę.

Irytują tu trochę wypowiedzi bohaterów, które wydają się być zbyt poetyckie. Mamy wrażenie, że występują tu w sztuce teatralnej. Może to zamysł samej autorki, aby ukazać je w takim świetle?

Powieść świetnie się prezentuje. Agatha Christie w swoim świetnym stylu dała nam możliwość przeczytania świetnego kryminału. Polecam ją miłośnikom tego gatunku jak i tym, którzy...

Dzieckokwiatu | 2010-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2010

To jest ten rodzaj kryminału, który najbardziej kocham.
Biorę go do ręki, oglądam zagadkową, swoją drogą świetną okładkę, rozsiadam w barowym krzesełku dla starszych bufetowych, odchylam głowę do tyłu. I tą głową odsłaniam kurtynę świata A.Christie.
Wsadzam ją tam całą i pochłania mnie to wydarzenie całkowicie.
Jeszcze chwilę czuje smyranie kurtyny rzeczywistości, ale z czasem odchodzi ona w niepamięć.
A ja? Wściekam się na mordercę i ścigam się z Herkulesem Poirot'em, kto szybciej rozwiąże sprawę. On zawsze jest z przodu, co sprawia, że prawie się w nim zakochuje. Dzięki jego powolnym krokom wszystko w głowie mi się układa. Beznadziejna sprawa, wydająca się być efektem tylko bestialstwa.
Pach! Ma idealne wytłumaczenie. I nagle śmieje się z lokalnej policji i społeczności, żal mi ofiar i podziwiam detektywa Poirota. Czasem coś próbuje mnie z uroczego świata Anglii wyciągnąć. Jakieś szelesty...
- PRZEPRASZAM MOŻNA TYSKIE?
- tak, tak...
W amoku wykonuje pracę i szybko wracam do...

Pani_Wu | 2015-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2015

Pani Rowena Drake zorganizowała przyjęcie z okazji Halloween dla gości w wieku od dziesięciu do siedemnastu lat. Z pomocą jej przyszła Judith Butler oraz przyjaciółka Judith, Ariadna Oliver, pisarka powieści kryminalnych. Podczas przyjęcia zostaje zamordowana dziewczynka, a do akcji wkracza Herkules Poirot, nota bene przyjaciel Ariadny.
Niektórzy widzą w Ariadnie alter ego Agaty Christie. John Curran, który przeanalizował notatniki, jakie po sobie zostawiła Christie napisał: "W "Tajemnicy Bladego Konia" (...) [Ariadna] podzieliła się z czytelnikami sekretami pisarskiego warsztatu (zapewne nie tylko swojego, lecz także swojej twórczyni). W "Trzeciej lokatorce" i "Wigilii Wszystkich Świętych" ta sympatyczna autorka pojawiła się ponownie, tym razem u boku swojego przyjaciela Poirota."[1]
W Wikipedii zaś możemy wyczytać, że "Sama Ariadna jest postrzegana w swoim otoczeniu jako autorytet w dziedzinie kryminalistyki, choć jak wielokrotnie przyznaje, wszystkie swoje pomysły na intrygi...

Po obejrzeniu ekranizacji nie mogłam przejść obojętnie!
Bardzo intrygująca opowieść, która - kto wie? - mogłaby się wydarzyć w rzeczywistości!
Najbardziej podobał mi się nastrojowy początek! <3

Joasia | 2012-12-08
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 grudnia 2012

Małe, spokojne angielskie miasteczko... Wieczór Halloween... Zabawa dla uczniów i... martwa trzynastolatka utopiona w wiadrze wody... Czy to przypadkowa zbrodnia popełniona przez psychopatę, a może ma to coś wspólnego z tym, że parę godzin wcześniej ofiara wyznała publicznie, że widziała morderstwo...?? Pytań jest wiele, ale pojawia się Herkules Poirot i już wiadomo, że wykrycie sprawcy to kwestia co najwyżej paru dni...:-) Polecam, choć "Wigilię Wszystkich Świętych" nie zaliczam do grupy najlepszych kryminałów Agaty Christie.

Ramzes1988 | 2017-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Żeby nie było, że tylko chwalę kolejne części z Herkulesem Poirot w roli głównej, tym razem wsadzę kij w szprychy i stwierdzę, że ta część jest jedna ze słabszych w całym cyklu, a może i najsłabsza. Fabuła mnie kompletnie nie zaciekawiła, morderstwo małego dziecka jakoś mnie nie przekonuje ( w sensie takim, że na czymś takim można utkać ciekawą historię), nie mogłem się doczekać końca.
Traktuję to jako wypadek przy pracy, co dobrze pokazała kolejna część :)