Lalka na łańcuchu

Wydawnictwo: Książnica
Puppet on a Chain

Inne wydania

Pracownik Interpolu, Paul Sherman, udaje się do Amsterdamu, aby wykonać powierzone mu zadanie specjalne, ale popełnia duży błąd zakładając, że tylko Jimmy Duclos wie o jego misji. Już na lotnisku dochodzi do nieudanego zamachu na jego życie. Sherman musi sobie szybko uzmysłowić, że gang przemytników heroiny, który ma rozpracować, zna jego ruchy...

źródło opisu: Książnica, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ania | 2014-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

"Lalka na łańcuchu" nie przypadła mi do gustu.
Zgadzam się, że mamy tutaj bohatera z kwi i kości, mroczny klimat, ciekawą intrygę i szybko rozwijającą się akcję.
Niestety, w moim przypadku coś nie zagrało.

Lecter | 2014-04-15
Przeczytana: 2012 rok

To klasyka gatunku. Znakomicie napisana książka i myślę,że jest to jedna z najlepiej napisanych przez MacLeana książek. Świetnie przedstawiona postać majora Shermana i ten Amsterdam. Czytając książkę miałem wrażenie jakbym wrócił się do okresu w którym oglądałem francuskie czarne kryminały z marsylską mafią w tle. Bardzo polecam.

Michał | 2011-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 04 lutego 2011

Lalka na łańcuchu to intrygująca powieść kryminalna, której akcja toczy się w Amsterdamie i okolicach. Głównym bohaterem i zarazem narratorem powieści jest major Sherman. Oprócz twardych gliniarzy i przestępców, znajdziemy też co najmniej 4 piękne kobiety, oraz kilka mniej urodziwych.
Występuje tutaj też wątek romansu, ale jakiś taki dziwny i niedopowiedziany.
Za to wątek intrygi kryminalnej jest interesujący, przedstawiane są nam wydarzenia, ale nie mamy jakby dostępu do myśli naszego bohatera, nam samym ciężko wydedukować kto jest winnym zbrodni i co to wszystko znaczy. Dzięki temu powieść wciąga nas i ciekawi, ja w każdym razie nie potrafiłem do końca przejrzeć intrygi. Choć paru szczegółów się domyślałem.
Warto sięgnąć po tą książkę i dać się ponieść w mroczny świat przestępstwa kwitnącego w pięknym Amsterdamie.

Roman Dłużniewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

"Lalka.." naprawdę mi się podobała. Może ze względu na dwie śliczne kobitki, które u boku majora Shermana brały udział w walce z przemytnikami narkotyków. Belinda i Maggie. Warto!

tilia | 2010-06-26
Przeczytana: 1988 rok

Dla mnie najlepsza książka MacLeana, bowiem jej fragmenty trwają w mojej pamięci. Kiedykolwiek jestem w Amsterdamie, gdzie toczy się akcja "Lalki..." obrazy z książki przewijają się w mojej głowie i spoglądam w górę na haki na szczytach wąskich domów nad kanałami.
Książki tego autora czytałam namiętnie pod koniec lat osiemdziesiątych.

bacha24 | 2014-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Bardzo szybko się czyta ale nie jest to najlepsza książka tego autora.

April | 2012-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2012

W książkach MacLeana zakochałam się kilka lat temu. I o ile wcześniej robiły na mnie wrażenie, teraz dostrzegam więcej nieprawdopodobieństw i niedopracowań, a także powielający się schemat działania bohatera.
Mimo wszystko "Lalka na łańcuchu" jest lekturą wciągającą. Pierwszoosobowa narracja to jest coś, co autorowi wychodzi wspaniale. Kryminalna intryga też jest niezgorsza. Rozrywkę płynącą z czytania psują jednak infantylne postaci kobiece, jakby wycięte z szablonu, oraz rozciągnięta końcówka. Bez wątku miłosnego i kilku nieprawdopodobnych sytuacji książka byłaby o niebo lepsza. Mimo wszystko polecam, choć MacLean pisał lepsze rzeczy np. "Stację arktyczną Zebra" i "48 godzin".

karla_6 | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Niestety nie dotarłam do końca. Zgodnie z moją nową filozofią (szkoda czasu na kończenie kiepskich książek, bo i tak nie wystarczy mi życia, żeby przeczytać wszystkie dzieła warte poznania) porzuciłam LALKĘ NA ŁAŃCUCHU. Dotarłam kawałek dalej, niż połowa i niestety książka w ogóle mnie nie wciągnęła, a w tym gatunku chyba jednak o to chodzi... Czasami miałam wrażenie, że czytam scenariusz filmu - suchy, do bólu dosłowny, nie pozostawiający miejsca na wyobraźnię czytelnika. Kiepska książka - raczej nie wrócę do tego autora.

Anna | 2016-01-22

Książkę tę pierwszy raz przeczytałam jako nastolatka i byłam zachwycona- dość długi czas była moją ulubioną książką; za ten dreszczyk emocji, wartką akcję i to, że autentycznie się bałam czytając. Powtórnie przeczytałam ją jako osoba dorosła, i mimo, że nie przepadam za kryminałami "Lalką na łańcuchu" uważam za dobrą książkę.

Covalus | 2014-02-05

Bardzo dobry kryminał.