Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn-Becker

Okładka książki Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn-Becker Anna Arno
Okładka książki Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn-Becker
Anna Arno Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Portrety Kobiet sztuka
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
sztuka
Seria:
Portrety Kobiet
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379080335
Tagi:
malarstwo sztuka biografia Modersohn-Becker
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
556
255

Na półkach: , , , , ,

Paula, młoda malarka, która odchodzi z tego świata
mając zaledwie 31 lat. W pracy twórczej inspiracji
dostarczało jej życie, otoczenie, natura, ale również własne
ciało. O poszukiwaniu swojego miejsca, dążeniu do celu
oraz tragicznym życiu. Polecam każdemu miłośnikowi
malarstwa, biografii oraz dobrej książki.

Paula, młoda malarka, która odchodzi z tego świata
mając zaledwie 31 lat. W pracy twórczej inspiracji
dostarczało jej życie, otoczenie, natura, ale również własne
ciało. O poszukiwaniu swojego miejsca, dążeniu do celu
oraz tragicznym życiu. Polecam każdemu miłośnikowi
malarstwa, biografii oraz dobrej książki.

Pokaż mimo to

avatar
64
64

Na półkach:

Biografia Pauli Modersohn-Becker, niemieckiej malarki żyjącej w latach 1876-1907, sprawia wrażenie niedokończonej kompozycji. Autorka stawia na „niepełność” od samego początku, podkreślając przeczucie malarki, że przyjdzie jej młodo odejść. Ale czy nie wyrosła tym, co najsilniej oddała w swoich pracach? Dominujące kolory ziemiste, śmiałe kontrasty, ręce jak łyżki, nosy jak bulwy. Z układów ludzkich postaci chętnie buduje bryły. Stawia się na równi z tymi, którzy uważają, że wyobraźnia jest ważniejsza od natury. Poważa się na radykalne uproszczenia, byle nie ważyć tyle, byle tylko odtworzyć stylistyczne warunki własnej delikatności i wrażliwości, które były jej najbliższym nakazem. Świadoma obranej drogi, pisze: „musicie się wszyscy pogodzić z moim egoizmem, nie wyzbędę się go, jest częścią mnie tak samo jak mój długi nos.” Porzuca męża, który odzyskuje ją kilka miesięcy przed śmiercią.
Paula Modersohn-Becker łączy się z wielkimi tego okresu w poszukiwaniach, dochodząc do oryginalnych, własnych rozwiązań. Odchodząc w młodym wieku, wypracowała styl rozpoznawalny, współgrający z odczuciem porzucenia detalu na rzecz prostoty i wyrazistości. W ślad za tym nie zrodziła się sława, poklask. I to chyba przyświeca autorce, która opisywaną postać stara się ukazać poprzez pryzmat „niewyzyskanych możliwości”.
Autorka wprowadza w swojej pracy interesujący zabieg formalny, znany choćby z „Andrieja Rublowa” Tarkowskiego. Malarka umiera, aby w dalszej części mogły przemówić jej dzieła. I tu nie poskąpiono rzeczowego komentarza, kontekstu zaczerpniętego z biografii oraz dodano szereg odniesień do inspiracji twórczych. Przeważa zmyślne połączenie opisu kilkudziesięciu obrazów, przetykane myślami z dzienników malarki.

Biografia Pauli Modersohn-Becker, niemieckiej malarki żyjącej w latach 1876-1907, sprawia wrażenie niedokończonej kompozycji. Autorka stawia na „niepełność” od samego początku, podkreślając przeczucie malarki, że przyjdzie jej młodo odejść. Ale czy nie wyrosła tym, co najsilniej oddała w swoich pracach? Dominujące kolory ziemiste, śmiałe kontrasty, ręce jak łyżki, nosy jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
971
957

Na półkach: ,

Anna Arno – to młodziutka eseistka, tłumaczka oraz historyk sztuki. Napisała biografię: Pauli Modershon – Becker pt.”Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modershon – Becker”. To historia młodej malarki urodzonej w Dreźnie, która przeżyła zaledwie 31 lat.
Przed śmiercią podobno westchnęła „Jaka szkoda…”. Od najmłodszych lat interesowała się sztuką malarstwa, po ukończonej szkole zaczęła studiować malarstwo w Niemczech. Bardzo pociągał ją Otto Modershon, starszy pan o rudej brodzie wówczas żonaty. Otto również zwracał uwagę na młodą malarkę, mówił o niej ”…głowę z burzą kasztanowych włosów przechyla to w jedną, to w drugą stronę i od czasu do czasu wybucha radosnym uśmiechem…”. Gdy Otto owdowiał wkrótce ożenił się z młodziutką Paulą, która pilnie pracowała, a wieczorami chodziła na kursy szybkiego rysowania. Malowała coraz odważniej: wspaniałe kolory, zadziewająca kompozycja, powierzchnia szorstka i grudkowata. Bardzo inspirował ją Rembrandt, jeździła więc do Francji, aby przyglądać się jego obrazom. W 1902r. namalowała ręce trzymające kwiat rumianku, najbardziej jednak uwielbiała malować postacie takie jak „Siedząca dziewczynka”, „Niemowlę z dłonią matki”, a w późniejszych latach również akty i jako pierwsza kobieta namalowała siebie nago. Lecz potem jej losy potoczyły się niezwykle tragicznie. Co się stało, że malarka zmarła a tak młodym wieku? Dowiedz się sam drogi czytelniku z tej niesłychanie ciekawej biografii.
Książka napisana jest w niesłychanie ciekawy sposób, a biografia Pauli poprzedzona jest zdjęciami jej obrazów, które są dosadne i wyraziste, bo malowane farbami olejnymi. Nie jestem tutaj ekspertką od malarstwa, ale uważam, że są to piękne obrazy, bo oddają głębię i charakter postaci.
W czerwcu 1927r. otwarto muzeum poświęcone twórczości tej wielkiej artystki. Paula w swoich autoportretach zbliżyła się do Picassa, bowiem on też namalował siebie nago, ten autoakt to jakby rozmowa z samym sobą o własnym miejscu w sztuce.
Książka pięknie wydana w twardej oprawie, szyta, zawiera 235 stron i 14 rozdziałów, litery są trochę drobne, ale przecież to nie umniejsza tej książce lecz wprost przeciwnie dodaje jej rangi.
Paula od najmłodszych lat zawsze chciała „stać się kimś”, a gdy to osiągnęła los zadecydował inaczej. To bardzo piękna, ale i tragiczna postać. Jeśli choć trochę interesują Cię losy tej młodej malarki, to weź do ręki tę książkę i czytaj z zapałem.
Ocena:10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Anna Arno – to młodziutka eseistka, tłumaczka oraz historyk sztuki. Napisała biografię: Pauli Modershon – Becker pt.”Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modershon – Becker”. To historia młodej malarki urodzonej w Dreźnie, która przeżyła zaledwie 31 lat.
Przed śmiercią podobno westchnęła „Jaka szkoda…”. Od najmłodszych lat interesowała się sztuką malarstwa, po ukończonej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    39
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    10
  • Sztuka
    4
  • Teraz czytam
    2
  • Ulubione
    2
  • Biografie
    2
  • 2021
    1
  • 2020
    1
  • BIOgrafie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn-Becker


Podobne książki

Przeczytaj także