Hans Memling - Sąd Ostateczny

83-221-0168-6
malarstwo, memling, sąd ostateczny
sztuka
fata

"Niedokończony rękopis opracował i uzupełnił Jan Białostocki"

Książka jest wnikliwą analizą tryptyku pędzla niderlandzkiego malarza - Hansa Memlinga pt. Sąd Ostateczny. Dzieło można podziwiać w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

8_oclock | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

Lekki, starannie wydany w 1990 roku album formatu A4 wypełniają przede wszystkim piękne zdjęcia fragmentów tryptyku. Zdjęcie obrazu w całości znajduje się w złożonej, jak obraz, wkładce. Część teoretyczną napisał Michał Walicki, opracował i dokończył Jan Białostocki.

Bardzo ciekawa jest historia XV-wiecznego arcydzieła malarstwa niderlandzkiego (malowanego, jak twierdzą historycy o tryptykach, około 4-6 lat). Zaczyna się we Włoszech, których patrycjuszowie byli pod wrażeniem malarstwa niderlandzkiego i zebrali sporą jego kolekcję. Angelo Tani był jednym z reprezentantów banku Medyceuszy w Brugii i w Anglii. Wpływowy, cieszący się powodzeniem człowiek w wieku 50 lat ożenił się z 18-letnią z Katarzyną Tanagali, aż szczęście się od niego odwróciło na rzecz nader ambitnego podwładnego. Przed powrotem na stałe do Florencji Angelo Tani zamówił u Hansa Memlinga tryptyk "Sąd Ostateczny", na którego zewnętrznej części skrzydeł miały znaleźć się postacie fundatorów: Angela Tani i jego żony...

fata | 2011-06-06
Na półkach: Przeczytane, Malarstwo

Co trochę odkrywam jak wiele mamy w Polsce skarbów - obraz Hansa Memlinga to jeden z nich.

anka89100 | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016