Obrazy Włoch, Tom II

Okładka książki Obrazy Włoch, Tom II Paweł Muratow
Okładka książki Obrazy Włoch, Tom II
Paweł Muratow Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Podróże sztuka
402 str. 6 godz. 42 min.
Kategoria:
sztuka
Seria:
Podróże
Tytuł oryginału:
Образы Италии/ Obrazy Italii
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1972-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1972-01-01
Liczba stron:
402
Czas czytania
6 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
8306015517
Tłumacz:
Wiesława Karaczewska
Tagi:
Obrazy Włoch Włochy podróże
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zeszyty Literackie nr 144 / 2018 Anna Arno, Karol Berger, Josif Brodski, Benedetta Craveri, Józef Czapski, Irena Grudzińska-Gross, Zbigniew Herbert, Maria Iwaszkiewicz, Wojciech Karpiński, Harry hrabia Kessler, Ewa Kuryluk, Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Tomasz Łubieński, Claudio Magris, Piotr Matywiecki, Maciej Miłkowski, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Paweł Muratow, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Marci Shore, Timothy Snyder, Adam Szczuciński, Michał Szymański, Barbara Toruńczyk, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Ocena 6,5
Zeszyty Litera... Anna Arno, Karol Be...
Okładka książki Zeszyty Literackie nr 142 Anna Arno, Ewa Bieńkowska, Nicolas Bouvier, Andrzej Friszke, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Iwaszkiewicz, Wojciech Karpiński, Wojciech Kass, Claudio Magris, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Paweł Muratow, Joanna Olczak-Ronikier, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Joseph Roth, Tomasz Różycki, Adam Szczuciński, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Mariusz Wilk, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk, Szymon Żuchowski
Ocena 6,0
Zeszyty Litera... Anna Arno, Ewa Bień...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
343
242

Na półkach: ,

Drugi tom podobał mi się jeszcze bardziej. Może sprawiła to skłonność Muratowa do dolnych rejonów (w opozycji Północ-Południe, nie w anatomii),skutkująca pisanymi bardziej od serca i w efekcie lepiej za serce chwytającymi opisami. Może porywająca opowieść o Perugii, która nigdy nie doszła do potęgi, nieustannie wstrząsana bratobójczymi walkami wewnętrznymi. Może pociągająca, romantyczna wizja klasztoru przyszłości na wzór dawnego Monte Oliveto Maggiore, skupiającego duchową i intelektualną arystokrację. Mam w każdym razie wrażenie, że opowieść jest tu płynniejsza, płynnością nieomal niedoścignioną. I to nie fachowa, choć przecież niezaprzeczalna wiedza Muratowa sprawia, że chciałoby się w nim widzieć towarzysza, najlepiej podróży, lecz jego wyrozumiały humanizm i zdolność dostrzegania piękna w rzeczach i zjawiskach prostych.
I nawet do tej hiperbolicznej, śmieszącej nieco z początku konwencji można się przyzwyczaić, uznać ją za element zachwytu w pełni należnego cudom włoskiego buta. Choć zatem Muratow największym spośród malarzy tytułuje w swej pracy co najmniej kilku artystów, trzeba mu wierzyć, że gdy obcuje się z dziełem jednego z nich, nie sposób sobie wyobrazić, by ktokolwiek mógł dorównać jego maestrii.
Świetnie dobrane i porozmieszczane obszerne cytaty jeszcze lepiej pozwalają wczuć się w klimat nie tylko Włoch, ale i minionych epok, a wehikuł czasu jest co najmniej dwubiegowy, bo przenosi czytelnika zarówno sto lat wstecz, czyli do momentu sprzed zniszczeń, jakich doznała Italia głównie w 1943 roku, jak i do epoki trecenta, quattrocenta i cinquecenta.
Cuda stworzone przez Matkę Naturę opisuje Muratow z nie mniejszym uznaniem niż te, które są dziełem rąk ludzkich; umiejętne przemieszanie zachwytów nad jednymi i drugimi pozwala utrzymać w odbiorcy napięcie i równowagę, choć te pozornie zdają się wykluczać.
W swej całej karierze czytelniczej napotkałem jedynie kilka książek, do których z pewnością wrócę. „Obrazy Włoch” są może pierwszą, do której nie tylko wrócę, ale będę wracał.

Drugi tom podobał mi się jeszcze bardziej. Może sprawiła to skłonność Muratowa do dolnych rejonów (w opozycji Północ-Południe, nie w anatomii),skutkująca pisanymi bardziej od serca i w efekcie lepiej za serce chwytającymi opisami. Może porywająca opowieść o Perugii, która nigdy nie doszła do potęgi, nieustannie wstrząsana bratobójczymi walkami wewnętrznymi. Może...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    47
  • Przeczytane
    31
  • Posiadam
    19
  • Teraz czytam
    2
  • Sztuka
    2
  • Italia
    2
  • Eseje
    2
  • 2018
    1
  • Reportaże (około)podróżnicze
    1
  • Chcę w prezencie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Obrazy Włoch, Tom II


Podobne książki

Przeczytaj także