Psychoza

Tłumaczenie: Ewa Spirydowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Książnica kieszonkowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książnica
Psycho
morderstwo, Hitchcock, Norman Bates

Inne wydania

Zacisze łazienki, ciepło, kojący nerwy dzwięk spływających strumieni wody, bezpieczeństwo i... agresja, zimne ostrze noża, nagły błysk, krew, śmierć. Cichy motel na odludziu wydaje się oazą spokoju, lecz w rzeczywistości jest królestwem śmierci. Jednak kto jest mordercą? Zapewne nie Norman Bates - nieśmiały, łagodny, terroryzowany przez despotyczną matkę właściciel zajazdu. Kto więc zabija tak...

Cichy motel na odludziu wydaje się oazą spokoju, lecz w rzeczywistości jest królestwem śmierci. Jednak kto jest mordercą? Zapewne nie Norman Bates - nieśmiały, łagodny, terroryzowany przez despotyczną matkę właściciel zajazdu. Kto więc zabija tak okrutnie, z zimną krwią? Odpowiedź zaszokuje każdego czytelnika.

Mikael95 | 2011-11-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Horror, 2011
Przeczytana: listopad 2011

Jeden z najlepszych thrillerów. O ile Psychoza ma mniej więcej tą samą fabułę, co film, to Psychoza II różni się praktycznie wszystkim od swego filmowego następcy. Druga część wprawdzie ma kilka niedoskonałości, jednakże podobnie jak jedynka zaszokowała mnie zakończeniem, choć można się było spodziewać, lecz te ciągłe zwroty dostatecznie mnie skołowały. Klimat prawie wycieka z książki i ogarnia nas od samego początku. Serdecznie polecam !

talka | 2013-07-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 12 lipca 2013

Krótki, konkretny thriller:)Nie dziwię się Hitchcockowi, że zekranizował tą książkę.

MOUSE | 2014-09-02
Na półkach: Przeczytane, Thriller

Fajna, ciekawa, polecam.

Katarzyna Wilczek | 2011-09-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 12 września 2011

Czym jest klasyk? Tym, co ma klasę? Tym, co znane? Klasyk, moi Drodzy, to "Psychoza".

Wstyd się przyznać, ale nie czytałam wcześniej tej książki. Filmu też nie oglądałam. Na szczęście udało mi się nadrobić zaległości i nie żałuję. "Psychoza" to prawdziwa klasyka gatunku. Ale tym, którzy myślą, że te 170 stron ciągnie się jak flaki z olejem, powiem tylko tyle, że bardzo się mylą.

Do tej pory nie wierzyłam, że to możliwe - książka faktycznie intryguje od pierwszej do ostatniej strony! Bloch to znakomity szuler - kiedy już wydaje nam się, że już nic nas nie może zaskoczyć, że wszystkie karty zostały odkryte - BACH!- wyciąga kolejnego asa z rękawa.

Pomysł nie wydaje się zaskakujący. Kobieta ucieka z ukradzionymi szefowi pieniędzmi, mając nadzieję na lepsze życie u boku ukochanego. Po drodze myli ścieżki i trafia do zapomnianego przez turystów zajazdu. Ślad po niej szybko znika jak kamfora. Siostra zagubionej wyrusza na poszukiwania. W końcu trafia do hotelu, który prowadzi dziwak...

Aguares | 2014-11-02

Aż brak mi słów. Książka cudowna, trzyma w napięciu od samego początku do samego końca. Uważam, że jest to właśnie jedne z tych thrillerów przy którym żałujmy, że już się skończył i zadaje sobie pytanie "Czy istnieje jeszcze lepsza tego typu książka?"

Ania | 2014-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

"Przerażające, ale efektowne"
Idealny przykład na to, że nie trzeba testować granic czytelnika za pomocą brutalnych opisów zbrodni i hektolitrów krwi, żeby stworzyć naprawdę dobry dreszczowiec.

vAnitas | 2013-07-01
Na półkach: 2013, Zekranizowane, Przeczytane
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Żałuję, żałuję i jeszcze raz żałuję, że najpierw obejrzałam film. W przypadku "Psychozy", jeżeli chce się przeżyć uwielbiane przez czytelników uczucie "duchowego zwalenia z nóg", powinno się najpierw przeczytać książkę.

Norman Bates - prawie każdy słyszał o tym tłamszonym przez całe życie przez matkę chłopcu, a później mężczyźnie. Wielu, za sprawą filmu Hitchcocka oraz niedawno powstałemu serialu "Bates motel" poznało tego uroczego młodzieńca i zapewne wiedziało, jak to z jego psychiką było.

Ciekawy przypadek Normana Batesa, chciałoby się napisać... O ile w "Psychozie", jako filmie, zaskoczyła mnie sama gra aktorska i ciekawa historia (zakończenie niestety znałam już dzięki filwebowym trollom), tak czytając książkę, spodziewałam się dobrego wyjaśnienia postępowań Normana. Co prawda nie spełniały one moich wygórowanych ambicji, a sama choroba głównego bohatera została sprowadzona do opisu jego toku myślenia, nie zawiodłam się.

"Psychoza" Roberta Blocha podobała mi się głównie ze...

BookReader | 2015-03-01

Film Hitchcocka uwielbiam do szaleństwa wręcz. Zresztą nie tylko ten, uwielbiam jego twórczość ogólnie. Najpierw obejrzałem całą trylogię "Psychozy". Po obejrzeniu wszystkich części, poleciałem do biblioteki pożyczyć książkę, na którą dosłownie rzuciłem się zaraz po powrocie do domu. I tu pierwszy szok. Film genialny, a książka jakby z lekka przynudzała. Nawet odstawiłem ją "do kąta" na jakiś czas.
Później jednak czytałem dalej i coraz bardziej mi się podobała. Fenomenalnie pokazana została patologia, w jakiej wychowywał się Norman Bates. Bez ojca, za to z zaborczą i chorobliwie zazdrosną o niego matką, którą ostatecznie spotkał przykry los z ręki jej syna, a sam Norman zwariował już do reszty, co mogliśmy obserwować zarówno w książce, jak i w monumentalnym dziele Alfreda Hitchcocka.
Mnóstwo czasu już minęło od wydania tej powieści, a mimo to nadal trzyma ona w napięciu, podnosi adrenalinę, a momentami również przeraża. Cóż więcej mogę tu powiedzieć? "A boy's best friend is...

Pani Akne | 2011-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2011

Dziś zabrniemy w otoczkę suspensu, psychicznych powikłań i zagadkowych morderstw...

Być może niektórzy z Was już zgrabnie i sprytnie połączyli fragmenty układanki w swoim umyśle, dochodząc do następującego wniosku: "Psychoza" Blocha, a "Psychoza" Hitchcocka, to jedna, a ta sama rzecz, tyko, że podana w innej formie. Ale od początku...

Uderzę może najpierw w perswazyjne tony, które także pojawią się we wniokach: kobiety i mężczyźni!, młodzieży i staruszkowie!, rozwodnicy i osoby osiągające udane życie w zalegalizowanym związku!, z głębi mojego serca proszę Was o jedną, jakże nader ważną przy owej pozycji, czynność: najpierw zapoznajcie się z książką, a dopiero potem rzućcie się na film! Niestety, ja tej kolejności nie zachowałam, nad czym ubolewam straszliwie, bowiem istnieją pewne rozbieżne niuanse, które warto skonfrontować z oryginałem..

Na tę książkę trafiłam zupełnym przypadkiem, przeczesując miejską bibliotekę w poszukiwaniu innej pozycji (jak łatwo się domyślić, nie było...

krzysztof90 | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

Fenomenalna książka. O tym fenomenie świadczy to iż mimo, że znałem zakończenie przed jej przeczytanie trzymała w napięciu, a klimat zbudowany przez Roberta Bloch'a w tej powieści był niesamowity. Znałem zakończenie z racji wcześniejszego obejrzenia filmu Alfreda Hitchcock'a. Właśnie ten film może świadczyć o wielkości książki Roberta Bloch'a. Bowiem "psychoza" Hitchcock'a to jeden z najwybitniejszych filmów w dziejach światowej kinematografii, co świadczy jak najlepiej o książce dzięki, której powstał. Polecam zarówno książkę, jak i film. W tym wypadku naprawdę nie wiadomo co jest lepsze:)