Psychoza

Tłumaczenie: Ewa Spirydowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Książnica kieszonkowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książnica
Psycho
morderstwo, Hitchcock, Norman Bates

Inne wydania

Zacisze łazienki, ciepło, kojący nerwy dzwięk spływających strumieni wody, bezpieczeństwo i... agresja, zimne ostrze noża, nagły błysk, krew, śmierć. Cichy motel na odludziu wydaje się oazą spokoju, lecz w rzeczywistości jest królestwem śmierci. Jednak kto jest mordercą? Zapewne nie Norman Bates - nieśmiały, łagodny, terroryzowany przez despotyczną matkę właściciel zajazdu. Kto więc zabija tak...

Cichy motel na odludziu wydaje się oazą spokoju, lecz w rzeczywistości jest królestwem śmierci. Jednak kto jest mordercą? Zapewne nie Norman Bates - nieśmiały, łagodny, terroryzowany przez despotyczną matkę właściciel zajazdu. Kto więc zabija tak okrutnie, z zimną krwią? Odpowiedź zaszokuje każdego czytelnika.

GraceSuarez | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

Kultowy film skłonił mnie do sięgnięcia po powieść. Przyznam, że po przeczytaniu mam mieszane uczucia. Nie wiem czy to za sprawą ekranizacji, która jest mi dobrze znana czy po prostu autorowi nie udało się stworzyć napięcia i grozy.

Na pewno zaskoczył mnie fakt, że książka, która stała się już właściwie klasyką liczy sobie zaledwie 160 stron i spokojnie bez pośpiechu można ją przeczytać w jeden dzień. Spodziewałam się raczej, że spędzę przy niej kilka upojnych wieczorów i powoli będę się nią rozkoszować. Lektura jest bardzo prosta, nieskomplikowana, ma przystępny język i dużo dialogów. Jednak opisy, które powinny budować napięcie i wywoływać emocje nie wnosiły ze sobą nic.
Nie chce spojlerować, ale podam jednej przykład: w filmie ukazane jest jak Mary kupuje samochód, ogląda go uważnie, targuje się z właścicielem. W książce zaś zostało to zastąpione w kilku zdaniach; ' Mary kupiła nowy samochód i pojechała nim dalej'. I tak przez cały czas. Autor w paru zdaniach opisuje coś co...

Mikael95 | 2011-11-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Horror, 2011
Przeczytana: listopad 2011

Jeden z najlepszych thrillerów. O ile Psychoza ma mniej więcej tą samą fabułę, co film, to Psychoza II różni się praktycznie wszystkim od swego filmowego następcy. Druga część wprawdzie ma kilka niedoskonałości, jednakże podobnie jak jedynka zaszokowała mnie zakończeniem, choć można się było spodziewać, lecz te ciągłe zwroty dostatecznie mnie skołowały. Klimat prawie wycieka z książki i ogarnia nas od samego początku. Serdecznie polecam !

Edyta Zawiła | 2017-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Deszczowe popołudnie z "Psychozą"...trzyma w napięciu od pierwszych wersów i trzyma nas do końca...

"...Prawdziwy koniec nadszedł niepostrzeżenie i cichutko. Zjawił się w małej, okratowanej celi, w której długo szeptały głosy trzech osób - mężczyzny, kobiety i dziecka. wreszcie nastąpiło cudowne zjednoczenie.
Głosy zlały się w jeden, bo przecież w celi przebywała tylko jedna osoba.
Zawsze zresztą była jedną osobą.
Wiedziała już o tym.
Wiedziała o tym, i to przejęło ją radością..."

Do pakietu obowiązkowo film.
Film, który powstawał w bólach, trudny czas dla Hitchcocka i współtworzących, trudności finansowe, dystrybucja, okres banicji mistrza suspensu. Czarno biały obraz z doskonała muzyką Bernard Herrmann, dozuje napięcie, strach który z czasem przybiera formę psychozy i obezwładnia nas...
Kradzież 40000 $, podróż, na odludziu Motel Bates, przystojny młodzieniec z twarzą aniołka Norman Bates i mamusia w tle, kluczowa postać. Detektyw Milton Arbogast z siostrą Marion Lila Crane...

talka | 2013-07-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 12 lipca 2013

Krótki, konkretny thriller:)Nie dziwię się Hitchcockowi, że zekranizował tą książkę.

MOUSE | 2014-09-02
Na półkach: Przeczytane, Thriller

Fajna, ciekawa, polecam.

Aguares | 2014-11-02

Aż brak mi słów. Książka cudowna, trzyma w napięciu od samego początku do samego końca. Uważam, że jest to właśnie jedne z tych thrillerów przy którym żałujmy, że już się skończył i zadaje sobie pytanie "Czy istnieje jeszcze lepsza tego typu książka?"

Katarzyna Wilczek | 2011-09-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 12 września 2011

Czym jest klasyk? Tym, co ma klasę? Tym, co znane? Klasyk, moi Drodzy, to "Psychoza".

Wstyd się przyznać, ale nie czytałam wcześniej tej książki. Filmu też nie oglądałam. Na szczęście udało mi się nadrobić zaległości i nie żałuję. "Psychoza" to prawdziwa klasyka gatunku. Ale tym, którzy myślą, że te 170 stron ciągnie się jak flaki z olejem, powiem tylko tyle, że bardzo się mylą.

Do tej pory nie wierzyłam, że to możliwe - książka faktycznie intryguje od pierwszej do ostatniej strony! Bloch to znakomity szuler - kiedy już wydaje nam się, że już nic nas nie może zaskoczyć, że wszystkie karty zostały odkryte - BACH!- wyciąga kolejnego asa z rękawa.

Pomysł nie wydaje się zaskakujący. Kobieta ucieka z ukradzionymi szefowi pieniędzmi, mając nadzieję na lepsze życie u boku ukochanego. Po drodze myli ścieżki i trafia do zapomnianego przez turystów zajazdu. Ślad po niej szybko znika jak kamfora. Siostra zagubionej wyrusza na poszukiwania. W końcu trafia do hotelu, który prowadzi dziwak...

Ania | 2014-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

"Przerażające, ale efektowne"
Idealny przykład na to, że nie trzeba testować granic czytelnika za pomocą brutalnych opisów zbrodni i hektolitrów krwi, żeby stworzyć naprawdę dobry dreszczowiec.

vAnitas | 2013-07-01
Na półkach: Przeczytane, Zekranizowane, 2013
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Żałuję, żałuję i jeszcze raz żałuję, że najpierw obejrzałam film. W przypadku "Psychozy", jeżeli chce się przeżyć uwielbiane przez czytelników uczucie "duchowego zwalenia z nóg", powinno się najpierw przeczytać książkę.

Norman Bates - prawie każdy słyszał o tym tłamszonym przez całe życie przez matkę chłopcu, a później mężczyźnie. Wielu, za sprawą filmu Hitchcocka oraz niedawno powstałemu serialu "Bates motel" poznało tego uroczego młodzieńca i zapewne wiedziało, jak to z jego psychiką było.

Ciekawy przypadek Normana Batesa, chciałoby się napisać... O ile w "Psychozie", jako filmie, zaskoczyła mnie sama gra aktorska i ciekawa historia (zakończenie niestety znałam już dzięki filwebowym trollom), tak czytając książkę, spodziewałam się dobrego wyjaśnienia postępowań Normana. Co prawda nie spełniały one moich wygórowanych ambicji, a sama choroba głównego bohatera została sprowadzona do opisu jego toku myślenia, nie zawiodłam się.

"Psychoza" Roberta Blocha podobała mi się głównie ze...

Dorian_LC | 2017-05-19
Przeczytana: 16 maja 2017

BATES MOTEL

Psycho - wydana w 1959 roku powieść amerykańskiego pisarza Roberta Blocha (Śp. 1917-1994).

"Psychoza" to nie tylko perfekcyjnie napisany dreszczowiec, ale przede wszystkim kamień milowy literatury XX-wieku. Tematyka poruszona przez autora, na dobre zaistniała w umyśle społeczeństwa, dopiero na przełomie lat 70/80-ych (wraz z głośną sprawą Billy'ego Milligana - opisaną w książce Daniela Keyesa "The Minds Of Billy Milligan/Człowiek o 24 twarzach").

Fabularnie "Psychoza" jest skonstruowana w bardzo atrakcyjny sposób: czuć klimat odludzia, zwroty akcji zwiastowane przez zmieniającą się aurę i poszczególne wydarzenia przedstawione z punktu widzenia różnych bohaterów.

Każda powieść zyskuje na wartości, jeśli można w niej odnaleźć zbieżności z autentycznymi wydarzeniami. W tym przypadku są to losy Eda Geina znanego jako "Rzeźnik z Plainfield". Głośna sprawa, mająca miejsce na krótko przed napisaniem "Psychozy".

A teraz ciekawostka:
"Psychoza" dwukrotnie...