Kierunek Normandia (1944-2010). Wspomnienia żołnierza 12. Dywizji Pancernej SS „Hitlerjugend”

Wydawnictwo: POMOST
9 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Normandia, II wojna światowa
historia
don_mate

Książka zawiera wspomnienia weterana 12. Dywizji Pancernej SS „Hitlerjugend” z lat 1942–1949, począwszy od szkolenia rekruckiego nastoletnich kandydatów na żołnierzy wywodzących się z narodowosocjalistycznej organizacji młodzieżowej Hitlerjugend, poprzez walki na froncie w Normandii latem 1944 roku oraz na terenie Niemiec w kwietniu 1945 roku, aż po szczegółowy opis okresu spędzonego w alianckiej niewoli. Czytelnik znajdzie tu również opis podróży autora do miejsc dawnych walk w Normandii z okazji rocznicowych uroczystości w 2010 roku oraz dzieje ostatnich zmagań brata autora, który poległ w marcu 1945 roku podczas chaotycznych prób powstrzymania przez rezerwowe oddziały niemieckie wojsk amerykańskich pod Frankfurtem nad Menem. Jest to pierwsza pozycja na polskim rynku ukazująca tę jednostkę oraz jej udział w walce na froncie inwazyjnym z punktu widzenia jej bezpośredniego uczestnika, szeregowego żołnierza. Książka wzbogacona jest o nigdy dotąd niepublikowane prywatne zdjęcia i dokumenty.

źródło opisu: http://www.pomost.net.pl/wydawnictwo/

źródło okładki: http://www.pomost.net.pl/wydawnictwo/

Jestem pod pozytywnym wrażeniem i pewnie nieco zawyżyłem ocenę ale co tam. Całość to niecałe 200 stron tekstu. Okładka miękka, książka klejona ale trzyma się. tekst urozmaica całe mnóstwo fotografii - zarówno życia obozowego, z walk jak i dokumentów (głównie z obozów jenieckich). Do tego kilka małych ale starannie wykonanych map. Do tego kilka dodatków jak np opis wyprawy po latach na pole bitew, spotkania z Brytyjczykami-weteranami etc.
Całość zaczyna się w HJ i autor już na wstępie stwierdza, ze wtedy wierzył w nazizm! Jak mało Niemców jest w stanie się do tego przyznać wie każdy kto czytał jakąkolwiek ilość ich wspomnień z DWS.
Po tej krótkiej przygrywce mamy pobór, szkolenie podstawowe (unitarka), szkolenie w jednostce docelowej, manewry, życie garnizonowe. Całkiem ciekawie i barwnie opisane. Całość obfitowała w pewne absurdy znane i z naszego wojska z czasów tzw zetki - tyle, że w przypadku Niemców wynikały z niedoborów paliwa a u nas z lenistwa.
Potem mamy opis walk w...