Allegro - kampania grudzień kat. romans

Ballada o ciotce Matyldzie

Wydawnictwo: Filia
Ag2S

Wszystko zaczęło się od tego, że ciotka Matylda postanowiła umrzeć. Joance trudno się pogodzić z tą stratą. Do tego los postawił przed nią jednocześnie tyle wyzwań: macierzyństwo, kłopoty małżeńskie i tajemniczą firmę w spadku. Na szczęście Joanka nie jest sama, ma Olusia i Przemcia, dwóch osiłków o gołębich sercach, i ukochaną ciotkę, która śledzi z nieba poczynania siostrzenicy. Ciepła i...

Ciepła i pełna humoru książka o sile kobiet, które potrafią walczyć o swoje szczęście. Opowieść o tym, że marzenia się spełniają (nawet jeśli trzeba przez nie wozić się dużym czarnym samochodem z przyciemnianymi szybami) i o tym, że dobro wraca jak bumerang... a zimno zostaje na Spitzbergenie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

Z każdą kolejną powieścią Magdaleny Witkiewicz jestem coraz bardziej pewna, że nigdy nie poczuję się zawiedziona. Niezależnie od tego, czy pisze poważnie i dramatycznie, czy też bardziej lekko i z humorem -jej książki mają w sobie to coś, co przyciąga i zachwyca.

Jedną z najważniejszych dla mnie rzeczy w czytanych opowieściach są bohaterowie. To, czy ich polubię, a nawet pokocham, decyduje o tym, jak odbieram całość. Decyduje o tym, czy dana historia stanie się dla mnie ważna i bliska. Tak właśnie jest tutaj. Jak ja bym chciała mieć taką własną ciotkę Matyldę, i takich troskliwych przyjaciół jak Przemcio i Oluś... Nawet nieistotne jest, że prowadzą dość oryginalny biznes;)

Oczywiście nie wszystkie postaci w tej historii są pozytywne, jak choćby mąż Joanki - aż się nóż w kieszeni otwiera... Na szczęście jednak Joanna otoczona jest ludźmi, którzy w ogóle nie są do niego podobni.

Właśnie takie opowieści podnoszą mnie na duchu... Wzmacniają we mnie wiarę, że ludzie potrafią być...

Gala | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

„ Jedna Matylda się rodzi, druga umiera, w przyrodzie nic nie ginie. Liczba Matyld musi być stała „ – ten cytat można potraktować jak metaforę.
Wszystko kręci się wokół równowagi , że trzeba coś stracić, żeby coś zyskać, a każdy koniec jest nowym początkiem.
Po lekturze „ Szkoły żon „ i „ Pensjonatu marzeń „ , które pomimo iż podobały mi się lecz na kolana nie rzuciły, sceptycznie podeszłam do kolejnej książki autorki ale postanowiłam przekonać się dlaczego czytelniczki uważają twórczość Witkiewicz za niesamowitą.
Nie jest to powieść ambitna i na pozór banalna ale niesie z sobą bardzo optymistyczny przekaz. Nie jest to literatura odkrywcza ale pełna ciepła i humoru. To piękna historia o wielkiej sile przyjaźni i realizacji własnych marzeń.
Witkiewicz pozwoliła mi z całkiem innej perspektywy spojrzeć na śmierć, że kres ziemskiego życia może być początkiem nowego istnienia. Pomimo żalu i nostalgii trzeba wierzyć, że marzenia się spełniają , jeżeli bardzo się tego pragnie i...

Stokrotka | 2018-05-30
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 30 maja 2018

„Ballada o ciotce Matyldzie” to wprawdzie powieść obyczajowa, ale mało realistyczna w odniesieniu do współczesnego świata. Czyta się ją znakomicie, z uśmiechem na twarzy. Niesie mnóstwo pozytywnej energii, ogromny ładunek dobra, obraz wspaniałych ludzkich postaw i zachowań (z jednym wyjątkiem). Można przy tej książce nieźle odpocząć, choć pewnie niektórzy będą narzekać na zbyt dużą dawkę lukru. A co tam! Czasem trzeba sobie trochę posłodzić.

Beata | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

"Życie jest piękne i trzeba je przeżyć w taki sposób, żeby się nim pozytywnie zmęczyć."
Rewelacyjna, ciepła powieść, o tym, co w życiu ważne: o rodzinie, miłości, przyjaźni i o dobroci, która wraca i zwiększa swój zasięg. Sprawcą tych wszystkich rzeczy możemy być my wszyscy, jak pokazuje nam Matylda - Starsza Pani - świeć Panie nad Jej duszą.... i Jej przyjaciele. Powieść zdecydowanie należy do antydepresyjnych i poprawiających nastrój.

CuriousSoul | 2016-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Poruszająca nostalgiczne struny serca - zaskakująco - optymistycznie nastrajająca do życia! Wywołuje uśmiech na twarzy. Sprawia, że dzień staje się lepszy. Eksploduje radością życia i ... daje pozytywnego kopa! :D

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Nasza Księgarnia za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytułowa Ciotka Matylda nie jest wcale nobliwą i stetryczałą staruszką, wręcz przeciwnie jest to niezwykle elegancka kobieta, miłośniczka herbatki z koniaczkiem mająca ogromne poczucie humoru i dystans do siebie samej... Jej niezwykle pozytywne usposobienie przyciągnęło do niej kiedyś dwóch braci - Olusia i Przemcia - barczystych osiłków o bardzo dobrych sercach, którzy do dziś jej pomagają...

Poznajemy także Joankę ulubienicę ciotki Matyldy... Dziewczyna właśnie spodziewa się dziecka i choć wszyscy włącznie z lekarzem uważają, iż będzie chłopiec, Matylda twierdzi, że będzie dziewczynka i prosi Joankę o nadanie dziecku jej imienia, gdyż tak się składa, że jakkolwiek nieprawdopodobnie to brzmi postanawia umrzeć... :)

Tak też się dzieje, a młoda mama z małą Matyldą trafia pod opiekuńcze skrzydła Olusia, Przemcia i jego żony Patrycji i staje się jednocześnie współwłaścicielka...

Asiek | 2016-05-11
Przeczytana: 11 maja 2016

Główną bohaterką jest Joanna, którą poznajemy w momencie, gdy na świat ma przyjść jej dziecko. Osobą, która najbardziej ją wspiera jest ciotka Matylda, która jest u kresu swego życia, więc postanawia umrzeć, mając do siostrzenicy nietypową prośbę. Pod wpływem impulsu, bohaterka obiecuje swojej ciotce, że nazwie swoją córkę Matylda, o ile będzie to dziewczynka. Pech chce, że rodzi się właśnie dziewczynka (mimo, że miał to być chłopiec). Po śmierci ciotki dziewczyna czuje się samotna. Mąż Joanny i ojciec małej Matyldy pracuje na morzu, a na dodatek zdradza bohaterkę, czego efektem jest ciąża kochanki z pracy. Jedyne wsparcie na jakie może liczyć bohaterka pochodzi ze strony Olusia i Przemcia, którzy postanawiają na prośbę ciotki Matyldy zaopiekować się Joanną.
Ciepła opowieść o przyjaźni i silnej kobiecie, która potrafi walczyć o swoje.
Warto przeczytać.

Tatiasza Aleksiej | 2017-08-01

Miło, szybko i bardzo pozytywnie :)
Opowieść o codziennym życiu. Śmieszy i zasmuca.
Ciotka Matylda - rewelacja.
Dobrze się czytało :)

Ela | 2013-03-15
Przeczytana: 15 marca 2013

Dziś kupiona - dziś przeczytana, bo ta książka po prostu sama się czyta. Znowu, jak w dwóch pierwszych książkach, sympatyczni bohaterowie z krwi i kości, kobiety z charakterem, a nie (jak w "Opowieści niewiernej") bezwolne kukiełki, płynące z prądem... Książka ciepła, mądra i zabawna. Taką Magdę Witkiewicz lubię najbardziej :)

Monika | 2014-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 października 2014

Nie jestem fanką tzw. literatury kobiecej. Ale są wyjątki. Wyjątki takie, jak "Ballada o ciotce Matyldzie".
Przepiękna książka! Mądra, cudownie napisana, ciekawa. Może troszkę zbyt naiwna, ale to wcale nie odbiera jej uroku.
Szczerze polecam.