Syn

Okładka książki Syn Philipp Meyer
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Syn
Philipp Meyer
7,5 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Czwarta Strona powieść historyczna
608 str. 10 godz. 8 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
The Son
Wydawnictwo:
Czwarta Strona
Data wydania:
2016-10-12
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-12
Liczba stron:
608
Czas czytania
10 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379763993
Tłumacz:
Jędrzej Polak
Tagi:
Amerykanie Dziki Zachód Indianie niebezpieczeństwo odmiana losu powieść amerykańska relacje rodzinne saga USA uczucie walka o przetrwanie wspomnienia XIX w. życie codzienne
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Teksas na trzy sposoby



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
1112 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1079
632

Na półkach:

„Syna” Phillippa Mayera porównuje się do słynnych dzieł Johna Steinbecka „Na wschód od Edenu” i „Grona Gniewu”, pisze się o nim jako o „wielopokoleniowej sadze o losach dumnej i niezłomnej teksańskiej rodziny McCulloughów – od czasów XIX-wiecznych najazdów Komanczów do XX-wiecznego boomu naftowego”. Po lekturze przyznać muszę z ręką na sercu, że tym razem te pochwały mają podstawy, chociaż Mayerowi brakuje w snutej opowieści nieco wrażliwości i nastawienia na czynnik społeczny, co było tak cenne w prozie twórcy „Myszy i ludzi”. Jestem przekonany, że jest to zabieg celowy, Mayer ma swój świat i swoją wizję, może czerpać od innych, ale naśladować nie ma zamiaru. W moim odczuciu zresztą „Syn” bardziej przypomina „Małego Wielkiego Człowieka”, gdzie nacisk położono na historię i odwzorowanie epoki.
Książka została podzielona na trzy zasadnicze segmenty, każdy zagospodarowany przez opowieść o innym członku rodziny McCulloughów. Na końcu powieści dostajemy jeszcze czwartą odnogę, która spaja losy całego rodu. Autor żongluje uwagą widza. Raz mocniej rozbudowuje dzieje Eliego – Pułkownika, który utracił dwie rodziny by potem zbudować podwaliny potęgi nowego pokolenia, innym razem zabiera nas do wewnętrznego świata jego syna – Petera, by na końcu skupić się na J. P. – córce Petera. Każda opowieść jest inna, tak jak różne są czasy w których toczy się ich akcja, i jak odmienne są charaktery poszczególnych postaci. Eli, to waleczny, dążący do celu, czasami bezwzględny człowiek wychowany przez Komanczów, Petera cechuje konserwatyzm, brak chęci do zmian, analfabetyzm biznesowy i wreszcie niespełniony romantyzm, nieadekwatny do epoki, w której przyszło mu żyć, i wreszcie Jeannie, która stara się być silna i światowa, zapominając o tym co najważniejsze, rodzinie i sobie samej. Sądzę, że metoda budowania powieści przez każdego odebrana będzie inaczej. Ja wychowany na powieściach Maya z niecierpliwością czekałem na kolejne losy Eliego Tiehtetiego, silnie łączone ze zwyczajami Indiańskimi, z kolei Paniom prawdopodobnie bliżej będzie do historii bohaterki, z jej wewnętrznymi problemami typowymi dla gatunku kobiecego.
Mayer bardzo sprawnie łączy powieść w jedną całość. W jego historii nie ma miejsca na niedomówienia, dzieje przedstawiane są ciekawie i spójnie. Używając klasycznego języka i skupiając się na wymowie opowieści, bez zbędnych opisów i często podając surowe i brutalne fakty, wpływa na uczucia czytelnika. Z pewnością na szczególną uwagę zasługuje podbudowa historyczna opowieści. Doskonale odwzorowane czasy, zwyczaje, stroje, urządzenia techniczne budzą podziw. Zestawienie elementów bizona i ich wykorzystania na długo pozostanie w mojej pamięci.
Nie zgadzam się z tezą, że ta powieść to kolejny głos w temacie kolonizacji, eksterminacji Indian itd. Nie o to autorowi w moim odczuciu chodziło. Wszystko co na ten temat miało być powiedziane, zostało powiedziane już dawno, tu nie ma nowych faktów. To beletrystyka i jako taką należy ją traktować.
„Syn” walczył o Pulitzera ze „Szczygłem”. Nie sądzę aby między tymi powieściami była znaczna różnica na którąkolwiek stronę. Wszystko zależy od nastroju czytającego. Nie ulega natomiast wątpliwości, że napisanie "Syna" wymagało od autora więcej pracy i talentu analitycznego. W moim odczuciu po tym można poznać prawdziwego mistrza - że potrafił stworzyć pasjonującą opowieść, w świecie którego nie zna, gdzie co kawałek czyhają pułapki. Rozumiem natomiast, że są osoby które będę preferowały opowieść o dorastaniu wykreowaną przez Panią Tartt. Nie dziwi mnie też chęć do szybkiej ekranizacji „Syna”, to idealny materiał na ciekawy serial. Polecam wszystkim tym, którzy mają trochę czasu i z zainteresowaniem czytają o Ameryce przełomie wieków XIX i XX, oraz tym, którzy lubią po prostu dobrą literaturę historyczną z wyrazistymi postaciami.

„Syna” Phillippa Mayera porównuje się do słynnych dzieł Johna Steinbecka „Na wschód od Edenu” i „Grona Gniewu”, pisze się o nim jako o „wielopokoleniowej sadze o losach dumnej i niezłomnej teksańskiej rodziny McCulloughów – od czasów XIX-wiecznych najazdów Komanczów do XX-wiecznego boomu naftowego”. Po lekturze przyznać muszę z ręką na sercu, że tym razem te pochwały mają...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 223
  • Przeczytane
    1 535
  • Posiadam
    357
  • Teraz czytam
    55
  • Ulubione
    52
  • 2018
    35
  • 2019
    23
  • Audiobook
    21
  • Literatura amerykańska
    18
  • 2017
    17

Cytaty

Więcej
Philipp Meyer Syn Zobacz więcej
Philipp Meyer Syn Zobacz więcej
Philipp Meyer Syn Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także