Opowiadania zebrane, T. 1-2

8 (10 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Relatos
literatura piękna
sówka

Niniejszy tom opowiadań zawiera prócz utworów znanych już Czytelnikowi polskiemu z dwu wcześniej wydanych tomów" "Tajemna broń" (PIW, r. 1967) i "Dla wszystkich ten sam ogień" ("Czytelnik", r. 1969), utwory po raz pierwszy przetłumaczone na język polski. Obejmuje on wszystkie opowiadania ze zbiorów: "Bestiario", "Las armas secretas", "Final del juego", "Todos los fuegos el fuego" i "Octaedro".

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1977

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Zasada | 2019-10-15
Przeczytana: czerwiec 1996

Ten wybór, był dla mnie jedną z lektur fundamentalnych. Zacząłem go czytać w okolicach 5 - 6 klasy szkoły podstawowej, skończyłem niewiele później a następnie cyklicznie wracałem do poszczególnych fragmentów. Ostatni raz miałem go w rękach w połowie szkoły średniej, gdy Cortazar przegrał ostatecznie z Carpentierem walkę o "rząd dusz".

Humor, wyobraźnia, plastyczność świata przedstawionego oraz języka, formalna precyzja i kunszt, blues, jazz, yerba mate, zmysłowość, absurd i nierealność oraz króliczki wymiotowane w windzie pomiędzy piętrami to niektóre z przyczyn fascynacji tymi dwoma tomikami.

Po niemal ćwierćwieczu zdjąłem z półki tom pierwszy i "z pewną taką nieśmiałością" czekam na okazję by zweryfikować wspomnienia.

Makrauchenia | 2019-08-29

Misterna sieć słów, z których najbardziej istotne są te pomiędzy wierszami. Bohaterowie targani emocjami od najprostszych, związanych z codziennymi wydarzeniami, aż do takich, które rujnują psychikę i życie. Autor musiał być bardzo wrażliwą osobą lub przynajmniej świetnym obserwatorem zachowań ludzkich. Narracja charakterystyczna dla autora. Oczywiście, że opowiadania są nierówne - od słabych, do takich, przez które jeszcze długo w nocy nie można zasnąć.