Opowiadania zebrane, T. 1-2

1977-01-01
1977-01-01
Zofia Chądzyńska
opowiadania zbiór opowiadań Argentyna

Ten wybór, był dla mnie jedną z lektur fundamentalnych. Zacząłem go czytać w okolicach 5 - 6 klasy szkoły podstawowej, skończyłem niewiele później a następnie cyklicznie wracałem do poszczególnych fragmentów. Ostatni raz miałem go w rękach w połowie szkoły średniej, gdy Cortazar przegrał ostatecznie z Carpentierem walkę o "rząd dusz".

Humor, wyobraźnia, plastyczność świata przedstawionego oraz języka, formalna precyzja i kunszt, blues, jazz, yerba mate, zmysłowość, absurd i nierealność oraz króliczki wymiotowane w windzie pomiędzy piętrami to niektóre z przyczyn fascynacji tymi dwoma tomikami.

Po niemal ćwierćwieczu zdjąłem z półki tom pierwszy i "z pewną taką nieśmiałością" czekam na okazję by zweryfikować wspomnienia.

Humor, wyobraźnia, plastyczność świata...

Dodaj cytat z książki Opowiadania zebrane, T. 1-2