Scytowie

Okładka książki Scytowie Aleksiej Smirnow
Okładka książki Scytowie
Aleksiej Smirnow Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Skify
Państwowy Instytut Wydawniczy
1974-01-01
1974-01-01
Józef Dancygier
Scytowie esej historyczny historia starożytna starożytność Europa Wschodnia

Starożytni autorzy nie podejmowali zbyt często tematyki scytyjskiej. Właściwie jedynym wyjątkiem był Herodot, który w IV księdze swoich "Dziejów" zawarł obszerny opis Scytów i od to właśnie od Herodota czerpali swoje informacje inni historycy i geografowie antyku. Jeśli idzie o badaczy współczesnych, to też korzystają oni głównie z dzieła Ojca Historii. Nie inaczej jest w przypadku "Scytów" A. Smirnowa. Radziecki uczony (badacze z ZSRR prowadzili ważne badania nad dziejami Scytów, bo przecież to na obszarze ich państwa lud ten przed wiekami zamieszkiwał) w bardzo wielu miejscach komentuje po prostu fragmenty Herodotowego logosu scytyjskiego, a podstawą dla jego komentarza są przede wszystkim znaleziska archeologiczne.

Książka jest w dużej mierze archeologiczna, ponieważ Autor przedstawia w niej właściwie wszystkich najważniejsze wykopaliska, podczas których znaleziono artefakty pochodzenia scytyjskiego. Problem tej pracy polega na tym, że przedstawia stan wiedzy aktualny na początek lat 60., toteż już w wydaniu polskim z roku 1974 wiele ustaleń się zdezaktualizowało i redakcja średnio raz na trzy strony sygnalizuje w przypisach, że Smirnow nie ma racji, gdyż w świetle najnowszych (lata 60. i 70.) badań itd. A że od wydania "Scytów" w Polsce minęło ponad czterdzieści lat, to stopień dezaktualizacji musiał już postąpić znacznie dalej, co siłą rzeczy jeszcze bardziej obniża wartość pracy. Bardziej niż cytaty z Lenina i Engelsa oraz odwołania do koncepcji państwa niewolniczego, czy walki klas.

Wybitni historycy są z reguł słabymi pisarzami. Wybitny radziecki/rosyjski historyk Smirnow, ekspert od historii Scytów nie jest w tej materii wyjątkiem. Najciekawsze fragmenty książki to niestety obszerne cytaty z Herodota oraz komentarze i posłowie Bukowskigo. Mimo wszystko jeżeli ktoś jest zainteresowany tematyką Scy6tyjską czy starożytności w Europie Wschodniej, to praca Smirnowa jest jednak kanonem który wypada znać.

miejscami nużąca i trzeba brać poprawkę na to kiedy była napisana, ale suma sumarum zawiera sporo ciekawostek, Solidna pozycja

• Starożytność
  • historia