Zebranie amorów

Okładka książki Zebranie amorów Pierre de Marivaux
Okładka książki Zebranie amorów
Pierre de Marivaux Wydawnictwo: Wolne Lektury utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
16 str. 16 min.
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
La Réunion des Amours
Wolne Lektury
2014-01-01
2014-01-01
16 min.
Tadeusz Boy-Żeleński
komedia amor

Jak zwykle przepadam za literaturą francuską okresu ancien regime'u, tak nie zdarzyło mi się jeszcze przeczytać czegoś, co byłoby tak płaskie i banalne. Akcja tej sztuki zasadza się na rozprawie, w czasie której bogowie olimpijscy decydują, które rodzaj miłości najlepiej przydać żeniącemu się arystokracie, prawdopodobnie odbiorcy tego cudu literackiego.
Amor sportretowanej jest tutaj jako patetyczny kochanek ocierający się o śmieszność, u którego głębia uczucia objawia się tylko nieśmiałością i szacunkiem. Najwidoczniej autor tylko tyle miał do powiedzenia o miłości, co wnikliwemu czytelnikowi nasuwa pytanie, po co w ogóle porwał się na taki temat. Eros z kolei sportretowany jest jako cyniczny lekkoduch i bawidamek, o którym również trudno powiedzieć, że mógłby wnieść do życia cokolwiek dobrego.
Całość oczywiście kończy się łatwym do przewidzenia konceptem - bogowie z obu Miłości wybiorą to, co najlepsze i obdarzą tym młodych małżonków. Konia z rzędem temu, kto wie, co by to mogło być.

Podobno Marivaux był jednym z najbardziej popularnych autorów scenicznych XVIII-wiecznej Francji. Trzeba pecha, żeby ze wszystkich prac przekładu doczekała się właśnie ta szmira.

Amor sportretowanej...

Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux (1688 – 1763) - uważany za najwybitniejszego dramaturga francuskiego XVIII wieku. Najpopularniejsze z jego dzieł to "Igraszki trafu i miłości"
"Zebranie amorów" to komedia heroiczna w jednym akcie przedstawiona po raz pierwszy przez zwyczajnych aktorów francuskich Króla Imci, w Paryżu, dnia 9 listopada 1731 r.
Rzecz dzieje się na Olimpie.

Znowu tłumaczenie i opracowanie Boya, a więc perełka; 44 strony (e-book); dostępne na:

Zaczyna się fatalnymi przypisami:
"1. Amor (mit. gr.) — bóg miłości. [przypis edytorski]"
"3.Plutus (mit. rzym.) — bóg bogactwa. [przypis edytorski]"

Amor jest r z y m s k i m odpowiednikiem greckiego Erosa, a Plutus jest bogiem greckim, synem Demeter. Gorzej, że to nie tylko błędy przypisów, bo cała opowieść niefrasobliwie miesza bogów greckich i rzymskich. Mimo to nastawiam się życzliwie i przyjmuję koncepcję autora różnic między Amorem i Kupidem. Bo to właśnie tzn konfrontacja dwóch bogów miłości jest treścią utworu.

No i niewiele się naczytałem, bo tekst się skończył i poczułem wielkie rozczarowanie, bo poza truizmami i frazesami spotkałem ino dyrdymały i banialuki. A przecież mamy tyle przepięknych romansów, ba, arcydzieł, inspirowanych mitologią grecką.
Stracony czas, szczęśliwie niewiele go, bo utwór króciutki. Mimo tłumaczenia „mojego” Boya nie polecam 3/10

"Zebranie amorów" to komedia heroiczna w jednym akcie przedstawiona po raz pierwszy przez zwyczajnych aktorów francuskich Króla Imci, w Paryżu, dnia 9 listopada 1731...

Na półkach: , , , , , ,

"Więc cóż! Cnota? O co tobie chodzi? Ona ma swoje zadanie, a ja swoje: ona stworzona jest aby rządzić światem, ja aby go utrzymywać"

Amor i Kupido. Miłość tkliwa, subtelna i miłość zmysłowa, niekiedy rozpustna. Który z bożków miłości będzie patronował młodemu księciu, darzonemu sympatią przez Jowisza? To się okaże. Decyzję podejmie Minerwa, a pomoże jej w tym Cnota.

Bardzo przyjemna w lekturze komedia. Dobrze zarysowani bohaterowie, humor i wiele interesujących i ponadczasowych treści. Spór Amora i Kupidyna jest pretekstem do poruszenia problemu kłamstwa, władzy, cnoty, poezji i rozdźwięków pomiędzy ciałem a duszą. Mamy też rozważania na temat miłości, ludzkiej natury i społeczeństwa. A to wszystko podane w sposób lekki i zabawny.

Warto zapoznać się z komedią Pierre'a de Marivaux. W tym na pozór nieskomplikowanym i niepokaźnym utworze znajduje się wiele aktualnych myśli i motywów, a postawy bohaterów stanowią odzwierciedlenie ludzkich zachowań, a także ich zalet i wad. Mamy też morał. Nie przytoczę go, by jednocześnie nie zdradzać zakończenia. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam przyjemnej lektury:)
Polecam!

Amor i Kupido to bogowie miłości na Olimpie. Amor jest uosobieniem tkliwości, heroizmu i poświęcenia. Natomiast Kupido uosabia odwagę, krótkotrwałą przyjemność i przyprószenie rozumu. Z jego poczynań wynikają zamieszanie, zdrady i rozwody. Z tego względu większość bogów nie chce Kupida na przyjęciu z powodu narodzin syna władcy bogów Jowisza, woleliby aby to Amor patronował jego życiu. Jednak zanim to nastąpi, postanawiają aby Minerwa i Cnota wysłuchały mów obu bogów miłości i zdecydowały kogo ostatecznie zaprosić na urodziny syna Jowisza. Jaką decyzję podejmie Minerwa?
Dobra, krótka komedia, napisana w XVIII w. Zawiera dużo odniesień do antyku. Nie da się ukryć, że za postawami bogów, ich cechami charakterystycznymi i wypowiedziami kryją się postawy ludzkie. Autor podejmuje tu tematykę społeczną i obyczajową. Wydaje mi się, że mało straciła na aktualności, dlatego uważam dzieło za ponadczasowe.

Bardzo udana krótka komedia. Dosadna i rzeczowa. Przemyślana i zabawna.

Akcja osadzona w realiach mitologicznych, rozwija się na zebraniu w trakcie którego ma zostać nierozstrzygnięte który z bożków miłości -Amor czy Kupido- będzie nauczał młodego księcia (ulubieńca Jowisza) jak posługiwać się sercem. Pierwszy z nich jest ucieleśnieniem cnotliwej miłości romantycznej, drugi natomiast pożądania i namiętności.
W spór zaangażowani są nie tylko sami zainteresowani ale również: Merkury, Apollo, Plutus, Prawda, Minerwa i Cnota. Obaj bożkowie konkurują między sobą a sędzią ma być Minerwa. Ostatecznym zadaniem są oświadczyny Cnocie.

W trakcie akcji nasuwają się wnioski, pytania i odpowiedzi na nie:
1) Która z miłości jest ważniejsza? Romantyczna czy ta pożądliwa?
2) Jakie są między nimi różnice?
3) Miłość cielesna/pożądanie jest zaprzyjaźniona z Bachusem i podsyca ją alkohol.
4) Jakie są różnice w poezji podsycanej przez oba typy uczucia?
5) Poezja to kłamstwo i pochlebstwo.
6) "Nie czuje, że jest kłamcą, kto kłamie nałogowo."
7) Wyśmiewane są niedorzeczne pochlebstwa, o których i tak każdy wie, że są wyssane z palca.
8) Włada lubi pochlebstwa, a odważny jest ten kto mówi jej prawdę.
9) Pożądanie potrafi sobie podporządkować rozum.
10) Bohaterowie są nam do niczego nie potrzebni i wciskają nos w nie swoje sprawy.
11) Miłość romantyczna uszlachetnia nawet hultaja, a pożądanie jest dzieckiem natury.
12) A końcowy wniosek jest taki, że prawdziwa miłość musi być i romantyczna i cielesna.

Jeśli bylibyście zainteresowani tą króciutką jednoaktówką to jest ona do pobrania pod tym adresem:
Naprawdę warto poświęcić kilka minut na przeczytanie.

Bardzo udana krótka komedia. Dosadna i rzeczowa. Przemyślana i zabawna.

• FORMA: Utwory dramatyczne
  • CZAS POWSTANIA: XVIII wiek
  • Klasyka
  • Etap 5. Doktorant na wagarach
  • Psyche, Sofia i Zocha
  • Dramat/poemat dramatyczny
  • 2016 - książki na centymetry (✔️197,8 cm)