Zebranie amorów

Wydawnictwo: Wolne Lektury
La Réunion des Amours
komedia, amor
Yaslanna

Komedia heroiczna w jednym akcie.
Przedstawiona po raz pierwszy przez zwyczajnych aktorów francuskich króla imci, w Paryżu, dnia 9 listopada 1731.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: wolnelektury.pl

Dociekliwy_Kotek | 2019-01-20
Przeczytana: grudzień 2018

Jak zwykle przepadam za literaturą francuską okresu ancien regime'u, tak nie zdarzyło mi się jeszcze przeczytać czegoś, co byłoby tak płaskie i banalne. Akcja tej sztuki zasadza się na rozprawie, w czasie której bogowie olimpijscy decydują, które rodzaj miłości najlepiej przydać żeniącemu się arystokracie, prawdopodobnie odbiorcy tego cudu literackiego.
Amor sportretowanej jest tutaj jako patetyczny kochanek ocierający się o śmieszność, u którego głębia uczucia objawia się tylko nieśmiałością i szacunkiem. Najwidoczniej autor tylko tyle miał do powiedzenia o miłości, co wnikliwemu czytelnikowi nasuwa pytanie, po co w ogóle porwał się na taki temat. Eros z kolei sportretowany jest jako cyniczny lekkoduch i bawidamek, o którym również trudno powiedzieć, że mógłby wnieść do życia cokolwiek dobrego.
Całość oczywiście kończy się łatwym do przewidzenia konceptem - bogowie z obu Miłości wybiorą to, co najlepsze i obdarzą tym młodych małżonków. Konia z rzędem temu, kto wie, co by to...

Wojciech Gołębiewski | 2017-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2017

Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux (1688 – 1763) - uważany za najwybitniejszego dramaturga francuskiego XVIII wieku. Najpopularniejsze z jego dzieł to "Igraszki trafu i miłości"
"Zebranie amorów" to komedia heroiczna w jednym akcie przedstawiona po raz pierwszy przez zwyczajnych aktorów francuskich Króla Imci, w Paryżu, dnia 9 listopada 1731 r.
Rzecz dzieje się na Olimpie.

Znowu tłumaczenie i opracowanie Boya, a więc perełka; 44 strony (e-book); dostępne na:

Zaczyna się fatalnymi przypisami:
"1. Amor (mit. gr.) — bóg miłości. [przypis edytorski]"
"3.Plutus (mit. rzym.) — bóg bogactwa. [przypis edytorski]"

Amor jest r z y m s k i m odpowiednikiem greckiego Erosa, a Plutus jest bogiem greckim, synem Demeter. Gorzej, że to nie tylko błędy przypisów, bo cała opowieść niefrasobliwie miesza bogów greckich i rzymskich. Mimo to nastawiam się ...

"Więc cóż! Cnota? O co tobie chodzi? Ona ma swoje zadanie, a ja swoje: ona stworzona jest aby rządzić światem, ja aby go utrzymywać"

Amor i Kupido. Miłość tkliwa, subtelna i miłość zmysłowa, niekiedy rozpustna. Który z bożków miłości będzie patronował młodemu księciu, darzonemu sympatią przez Jowisza? To się okaże. Decyzję podejmie Minerwa, a pomoże jej w tym Cnota.

Bardzo przyjemna w lekturze komedia. Dobrze zarysowani bohaterowie, humor i wiele interesujących i ponadczasowych treści. Spór Amora i Kupidyna jest pretekstem do poruszenia problemu kłamstwa, władzy, cnoty, poezji i rozdźwięków pomiędzy ciałem a duszą. Mamy też rozważania na temat miłości, ludzkiej natury i społeczeństwa. A to wszystko podane w sposób lekki i zabawny.

Warto zapoznać się z komedią Pierre'a de Marivaux. W tym na pozór nieskomplikowanym i niepokaźnym utworze znajduje się wiele aktualnych myśli i motywów, a postawy bohaterów stanowią odzwierciedlenie ludzkich zachowań, a także ich zalet i wad. Mamy też...

olaf2009 | 2017-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2017

Amor i Kupido to bogowie miłości na Olimpie. Amor jest uosobieniem tkliwości, heroizmu i poświęcenia. Natomiast Kupido uosabia odwagę, krótkotrwałą przyjemność i przyprószenie rozumu. Z jego poczynań wynikają zamieszanie, zdrady i rozwody. Z tego względu większość bogów nie chce Kupida na przyjęciu z powodu narodzin syna władcy bogów Jowisza, woleliby aby to Amor patronował jego życiu. Jednak zanim to nastąpi, postanawiają aby Minerwa i Cnota wysłuchały mów obu bogów miłości i zdecydowały kogo ostatecznie zaprosić na urodziny syna Jowisza. Jaką decyzję podejmie Minerwa?
Dobra, krótka komedia, napisana w XVIII w. Zawiera dużo odniesień do antyku. Nie da się ukryć, że za postawami bogów, ich cechami charakterystycznymi i wypowiedziami kryją się postawy ludzkie. Autor podejmuje tu tematykę społeczną i obyczajową. Wydaje mi się, że mało straciła na aktualności, dlatego uważam dzieło za ponadczasowe.

Yaslanna | 2016-01-17
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Bardzo udana krótka komedia. Dosadna i rzeczowa. Przemyślana i zabawna.

Akcja osadzona w realiach mitologicznych, rozwija się na zebraniu w trakcie którego ma zostać nierozstrzygnięte który z bożków miłości -Amor czy Kupido- będzie nauczał młodego księcia (ulubieńca Jowisza) jak posługiwać się sercem. Pierwszy z nich jest ucieleśnieniem cnotliwej miłości romantycznej, drugi natomiast pożądania i namiętności.
W spór zaangażowani są nie tylko sami zainteresowani ale również: Merkury, Apollo, Plutus, Prawda, Minerwa i Cnota. Obaj bożkowie konkurują między sobą a sędzią ma być Minerwa. Ostatecznym zadaniem są oświadczyny Cnocie.

W trakcie akcji nasuwają się wnioski, pytania i odpowiedzi na nie:
1) Która z miłości jest ważniejsza? Romantyczna czy ta pożądliwa?
2) Jakie są między nimi różnice?
3) Miłość cielesna/pożądanie jest zaprzyjaźniona z Bachusem i podsyca ją alkohol.
4) Jakie są różnice w poezji podsycanej przez oba typy uczucia?
5) Poezja to kłamstwo i pochlebstwo.
6) "Nie...