Zebranie amorów

Okładka książki Zebranie amorów Pierre de Marivaux
Okładka książki Zebranie amorów
Pierre de Marivaux Wydawnictwo: Wolne Lektury utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
16 str. 16 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Tytuł oryginału:
La Réunion des Amours
Wydawnictwo:
Wolne Lektury
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
16
Czas czytania
16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328552685
Tłumacz:
Tadeusz Boy-Żeleński
Tagi:
komedia amor
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Jak zwykle przepadam za literaturą francuską okresu ancien regime'u, tak nie zdarzyło mi się jeszcze przeczytać czegoś, co byłoby tak płaskie i banalne. Akcja tej sztuki zasadza się na rozprawie, w czasie której bogowie olimpijscy decydują, które rodzaj miłości najlepiej przydać żeniącemu się arystokracie, prawdopodobnie odbiorcy tego cudu literackiego.
Amor sportretowanej jest tutaj jako patetyczny kochanek ocierający się o śmieszność, u którego głębia uczucia objawia się tylko nieśmiałością i szacunkiem. Najwidoczniej autor tylko tyle miał do powiedzenia o miłości, co wnikliwemu czytelnikowi nasuwa pytanie, po co w ogóle porwał się na taki temat. Eros z kolei sportretowany jest jako cyniczny lekkoduch i bawidamek, o którym również trudno powiedzieć, że mógłby wnieść do życia cokolwiek dobrego.
Całość oczywiście kończy się łatwym do przewidzenia konceptem - bogowie z obu Miłości wybiorą to, co najlepsze i obdarzą tym młodych małżonków. Konia z rzędem temu, kto wie, co by to mogło być.

Podobno Marivaux był jednym z najbardziej popularnych autorów scenicznych XVIII-wiecznej Francji. Trzeba pecha, żeby ze wszystkich prac przekładu doczekała się właśnie ta szmira.

Jak zwykle przepadam za literaturą francuską okresu ancien regime'u, tak nie zdarzyło mi się jeszcze przeczytać czegoś, co byłoby tak płaskie i banalne. Akcja tej sztuki zasadza się na rozprawie, w czasie której bogowie olimpijscy decydują, które rodzaj miłości najlepiej przydać żeniącemu się arystokracie, prawdopodobnie odbiorcy tego cudu literackiego.
Amor sportretowanej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux (1688 – 1763) - uważany za najwybitniejszego dramaturga francuskiego XVIII wieku. Najpopularniejsze z jego dzieł to "Igraszki trafu i miłości"
"Zebranie amorów" to komedia heroiczna w jednym akcie przedstawiona po raz pierwszy przez zwyczajnych aktorów francuskich Króla Imci, w Paryżu, dnia 9 listopada 1731 r.
Rzecz dzieje się na Olimpie.

Znowu tłumaczenie i opracowanie Boya, a więc perełka; 44 strony (e-book); dostępne na:
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/marivaux-zebranie-amorow/

Zaczyna się fatalnymi przypisami:
"1. Amor (mit. gr.) — bóg miłości. [przypis edytorski]"
"3.Plutus (mit. rzym.) — bóg bogactwa. [przypis edytorski]"

Amor jest r z y m s k i m odpowiednikiem greckiego Erosa, a Plutus jest bogiem greckim, synem Demeter. Gorzej, że to nie tylko błędy przypisów, bo cała opowieść niefrasobliwie miesza bogów greckich i rzymskich. Mimo to nastawiam się życzliwie i przyjmuję koncepcję autora różnic między Amorem i Kupidem. Bo to właśnie tzn konfrontacja dwóch bogów miłości jest treścią utworu.

No i niewiele się naczytałem, bo tekst się skończył i poczułem wielkie rozczarowanie, bo poza truizmami i frazesami spotkałem ino dyrdymały i banialuki. A przecież mamy tyle przepięknych romansów, ba, arcydzieł, inspirowanych mitologią grecką.
Stracony czas, szczęśliwie niewiele go, bo utwór króciutki. Mimo tłumaczenia „mojego” Boya nie polecam 3/10

Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux (1688 – 1763) - uważany za najwybitniejszego dramaturga francuskiego XVIII wieku. Najpopularniejsze z jego dzieł to "Igraszki trafu i miłości"
"Zebranie amorów" to komedia heroiczna w jednym akcie przedstawiona po raz pierwszy przez zwyczajnych aktorów francuskich Króla Imci, w Paryżu, dnia 9 listopada 1731...

więcej Pokaż mimo to

avatar
163
163

Na półkach: , , , , , ,

"Więc cóż! Cnota? O co tobie chodzi? Ona ma swoje zadanie, a ja swoje: ona stworzona jest aby rządzić światem, ja aby go utrzymywać"

Amor i Kupido. Miłość tkliwa, subtelna i miłość zmysłowa, niekiedy rozpustna. Który z bożków miłości będzie patronował młodemu księciu, darzonemu sympatią przez Jowisza? To się okaże. Decyzję podejmie Minerwa, a pomoże jej w tym Cnota.

Bardzo przyjemna w lekturze komedia. Dobrze zarysowani bohaterowie, humor i wiele interesujących i ponadczasowych treści. Spór Amora i Kupidyna jest pretekstem do poruszenia problemu kłamstwa, władzy, cnoty, poezji i rozdźwięków pomiędzy ciałem a duszą. Mamy też rozważania na temat miłości, ludzkiej natury i społeczeństwa. A to wszystko podane w sposób lekki i zabawny.

Warto zapoznać się z komedią Pierre'a de Marivaux. W tym na pozór nieskomplikowanym i niepokaźnym utworze znajduje się wiele aktualnych myśli i motywów, a postawy bohaterów stanowią odzwierciedlenie ludzkich zachowań, a także ich zalet i wad. Mamy też morał. Nie przytoczę go, by jednocześnie nie zdradzać zakończenia. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam przyjemnej lektury:)
Polecam!

"Więc cóż! Cnota? O co tobie chodzi? Ona ma swoje zadanie, a ja swoje: ona stworzona jest aby rządzić światem, ja aby go utrzymywać"

Amor i Kupido. Miłość tkliwa, subtelna i miłość zmysłowa, niekiedy rozpustna. Który z bożków miłości będzie patronował młodemu księciu, darzonemu sympatią przez Jowisza? To się okaże. Decyzję podejmie Minerwa, a pomoże jej w tym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1130
916

Na półkach:

Amor i Kupido to bogowie miłości na Olimpie. Amor jest uosobieniem tkliwości, heroizmu i poświęcenia. Natomiast Kupido uosabia odwagę, krótkotrwałą przyjemność i przyprószenie rozumu. Z jego poczynań wynikają zamieszanie, zdrady i rozwody. Z tego względu większość bogów nie chce Kupida na przyjęciu z powodu narodzin syna władcy bogów Jowisza, woleliby aby to Amor patronował jego życiu. Jednak zanim to nastąpi, postanawiają aby Minerwa i Cnota wysłuchały mów obu bogów miłości i zdecydowały kogo ostatecznie zaprosić na urodziny syna Jowisza. Jaką decyzję podejmie Minerwa?
Dobra, krótka komedia, napisana w XVIII w. Zawiera dużo odniesień do antyku. Nie da się ukryć, że za postawami bogów, ich cechami charakterystycznymi i wypowiedziami kryją się postawy ludzkie. Autor podejmuje tu tematykę społeczną i obyczajową. Wydaje mi się, że mało straciła na aktualności, dlatego uważam dzieło za ponadczasowe.

Amor i Kupido to bogowie miłości na Olimpie. Amor jest uosobieniem tkliwości, heroizmu i poświęcenia. Natomiast Kupido uosabia odwagę, krótkotrwałą przyjemność i przyprószenie rozumu. Z jego poczynań wynikają zamieszanie, zdrady i rozwody. Z tego względu większość bogów nie chce Kupida na przyjęciu z powodu narodzin syna władcy bogów Jowisza, woleliby aby to Amor patronował...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1013
33

Na półkach: , ,

Bardzo udana krótka komedia. Dosadna i rzeczowa. Przemyślana i zabawna.

Akcja osadzona w realiach mitologicznych, rozwija się na zebraniu w trakcie którego ma zostać nierozstrzygnięte który z bożków miłości -Amor czy Kupido- będzie nauczał młodego księcia (ulubieńca Jowisza) jak posługiwać się sercem. Pierwszy z nich jest ucieleśnieniem cnotliwej miłości romantycznej, drugi natomiast pożądania i namiętności.
W spór zaangażowani są nie tylko sami zainteresowani ale również: Merkury, Apollo, Plutus, Prawda, Minerwa i Cnota. Obaj bożkowie konkurują między sobą a sędzią ma być Minerwa. Ostatecznym zadaniem są oświadczyny Cnocie.

W trakcie akcji nasuwają się wnioski, pytania i odpowiedzi na nie:
1) Która z miłości jest ważniejsza? Romantyczna czy ta pożądliwa?
2) Jakie są między nimi różnice?
3) Miłość cielesna/pożądanie jest zaprzyjaźniona z Bachusem i podsyca ją alkohol.
4) Jakie są różnice w poezji podsycanej przez oba typy uczucia?
5) Poezja to kłamstwo i pochlebstwo.
6) "Nie czuje, że jest kłamcą, kto kłamie nałogowo."
7) Wyśmiewane są niedorzeczne pochlebstwa, o których i tak każdy wie, że są wyssane z palca.
8) Włada lubi pochlebstwa, a odważny jest ten kto mówi jej prawdę.
9) Pożądanie potrafi sobie podporządkować rozum.
10) Bohaterowie są nam do niczego nie potrzebni i wciskają nos w nie swoje sprawy.
11) Miłość romantyczna uszlachetnia nawet hultaja, a pożądanie jest dzieckiem natury.
12) A końcowy wniosek jest taki, że prawdziwa miłość musi być i romantyczna i cielesna.

Jeśli bylibyście zainteresowani tą króciutką jednoaktówką to jest ona do pobrania pod tym adresem:
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/marivaux-zebranie-amorow/
Naprawdę warto poświęcić kilka minut na przeczytanie.

Bardzo udana krótka komedia. Dosadna i rzeczowa. Przemyślana i zabawna.

Akcja osadzona w realiach mitologicznych, rozwija się na zebraniu w trakcie którego ma zostać nierozstrzygnięte który z bożków miłości -Amor czy Kupido- będzie nauczał młodego księcia (ulubieńca Jowisza) jak posługiwać się sercem. Pierwszy z nich jest ucieleśnieniem cnotliwej miłości romantycznej,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    16
  • Chcę przeczytać
    3
  • Posiadam
    1
  • FORMA: Utwory dramatyczne
    1
  • CZAS POWSTANIA: XVIII wiek
    1
  • Klasyka
    1
  • Etap 5. Doktorant na wagarach
    1
  • Psyche, Sofia i Zocha
    1
  • Dramat/poemat dramatyczny
    1
  • 2016 - książki na centymetry (✔️197,8 cm)
    1

Cytaty

Więcej
Pierre de Marivaux Zebranie amorów Zobacz więcej
Pierre de Marivaux Zebranie amorów Zobacz więcej
Pierre de Marivaux Zebranie amorów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także