Monday the Rabbi Took Off

Cykl: The Rabbi Small Myteries (tom 4)
Wydawnictwo: Open Road Media Mystery & Thriller
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
rabbi, judaism, Israel, mystery, terrorists
angielski
Nina

Podczas pierwszej nocy w Jerozolimie rabina Davida Smalla nagle obudził niespodziewany huk. Okazuje się, że był to zamach, w wyniku którego zginął szanowany profesor mieszkający w sąsiedztwie. Jednak rodzina Smallów nie ulega panice. Przeciwnie, rabin, jego żona Miriam i mały Jonathan czują się w Izraelu tak dobrze, że nie wykluczają osiedlenia się tam. Poznają ciekawych ludzi, nie tylko Izraelczyków, także np. przybyłego z Ameryki dziennikarza Dana Stedmana i jego syna Roya. David Small oczywiście również w Jerozolimie ma okazję popisać się swoimi umiejętnościami detektywistycznymi. Tymczasem w Barnard's Crossing aktualna rada kongregacji w zasadzie wolałaby, aby rabin Small do nich nie wracał. Zachwyceni są emerytowanym rabinem Hugo Deutchem, który Smalla zastępuje.

źródło opisu: Nina

źródło okładki: Open Road Media Mystery & Thriller

Nina | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

W czwartym tomie cyklu o rabinie Smallu amerykańskie przemiany społeczne, ich wpływ na życie żydowskiej gminy z jej ustawicznymi personalno-organizacyjnymi kontrowersjami zdecydowanie ustępują, jeśli o mnie chodzi, wątkom izraelskim. Dzieje się tak m.in. dzięki wprowadzeniu kilku interesujących postaci, takich jak zbuntowana przeciw instytucjonalnemu dyktatowi ortodoksji ciotka Gittel, arabski przyjaciel Roya, studiującego w Jerozolimie, czy funkcjonariusz Shin Bet, czyli izraelskiej bezpieki. Także zagadka kryminalna, jak zwykle wpleciona w akcję tak niby mimochodem, ma z jednej strony oczywiście uzasadnienie konkretnym miejscem (wiadomo przecież jakiej zbrodni należy oczekiwać w Jerozolimie), z drugiej zaś dość trudno jest przewidzieć, jak tym razem z rozwiązaniem zagadki poradzi sobie rabin Small.

Osobiście nie byłam zachwycona równolegle prowadzoną akcją w Jerozolimie i w Barnard's Crossing. Kłopoty Smalla w gminie, które trwają nawet podczas jego nieobecności, stają się...

Na półkach