W piątek rabin zaspał

Tłumaczenie: Robert Pucek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Opowieść kryminalna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Baobab
Friday the rabbi slept late
83-89642-01-8
kryminał, zbrodnia, rabin
Kamat

Rabin David Small, lider gminy żydowskiej w Barnard's Crossing, nie może cieszyć się szabatem. Nie dość,ze zarząd kongregacji nie chce przesłużyć mu kontraktu, to jeszcze na parkingu przy synagodze znaleziono ciało zamordowanej opiekunki do dziecka. Dziewczyna została uduszona i wszystkie dowody wskazują na rabina. Wygląda na to, że tylko cud może go uratować...

Badhbh | 2014-03-13
Przeczytana: 12 marca 2014

Bardzo przyjemny kryminał. Amerykański, a jednak w starym stylu. Rzecz dzieje się kilkadziesiąt lat temu i pewnie dlatego narracja nie popada w nadmierną "amerykanizację", bo często odnoszę wrażenie, że większość współczesnych autorów amerykańskich tworzy nie tyle powieść, co katalog produktów - stąd uszczegółowienia zarówno mark aut jak i telefonów oraz innych przedmiotów, zgroza dla kogoś kto szuka wiarygodności psychologicznej i intrygującej fabuły. W tej powieści rozłożone akcenty w sposób w pełni mnie satysfakcjonujący. Książka zawiera inteligentnie poprowadzony wątek kryminalny (nie odgadłam, kto zamordował), barwne postacie i przede wszystkim dostarczyła mi rozrywki na wysokim poziomie. Polecam!

Nina | 2017-01-12
Na półkach: English, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Harry Kemelman: Friday the Rabbi Slept Late

W Barnard's Crossing w stanie Massachusetts mieszka ponad trzysta rodzin żydowskich. Młody rabin gminy, David Small, nie wszystkim członkom kongregacji się podoba. Owszem, jest bogobojny i posiada dużą wiedzę, czyli spełnia dwa konieczne warunki, aby sprawować swój urząd, ale nie bardzo pasuje do współczesnych czasów (poczatek lat 60-ych XX wieku). Zamiast integrować się z członkami wspólnoty, reprezentować ich interesy także we współpracy z nieżydowskimi mieszkańcami miasteczka woli studiować księgi. Nawet o swój wygląd nie dba, co nie robi dobrego wrażenia i może być źle odbierane na przykład przez biznesowych partnerów członków kongregacji. Dlatego większość w Radzie gminy nie jest skłonna, aby przedłużyć rabinowi kontrakt na kolejny rok. Zanim jednak Rada zdąży podjąć w tej sprawie decyzję, w nocy w okolicy świątyni zostaje zamordowana młoda dziewczyna, a w samochodzie Davida Smalla policjanci znajdują jej torebkę.

Friday... jest...

Kamat | 2010-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2010

PRzypomina mi nieco książki Caroline Graham - podobnie ładnie zarysowane tło społeczne. Także i to przypomniało mi brytyjską autorkę, że w czasie kilkudziesięciu stron akcja dzieje się jeszcze przed zbrodnią, ale jest to umotywowane. Wszystko logiczne, właściwie nic zbędnego, dobre umotywowanie zbrodni i prawdopodobny, aczkolwiek trudny do odgadnięcia morderca - to lubię! :)

zorbusia | 2012-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 czerwca 2012

Mimo, że dawno napisane i brak w książce komputerów, komórek i całego tego współczesnego świata, to czyta się bardzo dobrze. Zaskakujące rozwiązanie.

Kostkapani | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

Lekka, zabawna, a przy tym inteligentna. To zresztą nie tylko kryminał (rozwiązanie dość łatwo wydedukować, co nie umniejsza przyjemności czytania), ale przede wszystkim przybliżenie realiów życia w żydowskiej dzielnicy amerykańskiej metropolii lat 60. Amerykańscy Żydzi niewiele wiedzieli o judaizmie, co właśnie skłoniło Kemelmana do napisania książki. Rabin Small nie tylko rozwiązuje zagadkę morderstwa (w swoim zresztą interesie), ale też pozwala czytelnikom (a i bohaterom) dowiedzieć się, czym jest judaizm, na czym się opiera, co ma do zaoferowania. To pierwsza książka cyklu - co mnie bardzo cieszy :)

justys | 2016-09-14
Na półkach: Kryminały, Przeczytane