Wśród kwiatów

olaf2009

źródło okładki: wolnelektury.pl

onika | 2018-06-18
Przeczytana: czerwiec 2018

„Wśród kwiatów” to kwintesencja opisów przyrody, przez które wielu czytelników zniechęciło się do utworów Elizy Orzeszkowej. A ja bardzo te opisy lubię i tak przyjemnie mi było wybrać się na spacer do lasu w towarzystwie pisarki, która uraczyła mnie czarującą pogadanką przyrodniczą na temat nadniemeńskiej przyrody. Najmniejszy kwiatuszek nie uszedł uwagi przewodniczki. Co chwila co innego zachwyca zmysły i nawet lepkie pajęczyny nie zdołają przerwać tej wędrówki pełnej zapachów i dźwięków. Sugestywne opisy Orzeszkowej obudziły wspomnienia moich dawnych wakacji: biegi po łąkach, szałasy w lesie i rzekę, w której tylko w jednym jedynym miejscu mogliśmy pływać. Smak jagód i poziomek, sprężystość mchów pod stopami, zapach mokrej ziemi, świergot ptaków – człowiek chłonął przyrodę całym sobą. Ale ten sielski-anielski klimat autorka na sam koniec musiała doprawić nutką goryczy – dramatyczna, wielka walka o małe życie – niby łańcuch pokarmowy, a jednak chwyta za serce.

olaf2009 | 2016-09-08
Przeczytana: 06 września 2016

Bardziej to przewodnik botaniczny i zoologiczny, niż fabuła z treścią, trochę baśni, trochę alegorii, trochę snu...