Dwa widma

Wydawnictwo: Wolne Lektury
literatura piękna
olaf2009

Dwa duchy o skrajnie odmiennych osobowościach spotykają się żeby rozmawiać o nędzy ludzkiego losu. Wyraźne inspiracje romantyczne w formie, ale jakże odmienna diagnoza problemów epoki. Choć Świętochowski zaliczany jest zazwyczaj w szeregi pisarzy pozytywistycznych, to wydany w roku 1897 zbiór "Bajki" estetycznie należy już do epoki Młodej Polski. Autor daleko odchodzi od społecznych kontekstów...

Choć Świętochowski zaliczany jest zazwyczaj w szeregi pisarzy pozytywistycznych, to wydany w roku 1897 zbiór "Bajki" estetycznie należy już do epoki Młodej Polski. Autor daleko odchodzi od społecznych kontekstów czasów teraźniejszych i ostrej krytyki politycznej która cechowała go wcześniej. Zwraca się ku antykowi, filozoficznym wywodom i ponadczasowym tropom literackim. Złośliwi mogliby powiedzieć, że jest to już typowo młodopolska grafomania. Miłośnicy - że to rzadka okazja do podglądania estetycznej wrażliwości fin de siecle'u.

źródło opisu: http://wolnelektury.pl/media/book/xml/dwa-widma.xml

źródło okładki: wolnelektury.pl

Wojciech Gołębiewski | 2018-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Aby poprawić samopoczucie po "Dwugłosie miłości" biorę się za "Dwa widma", liczące na e-booku stron 20, dostępne na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dwa-widma.html
W pierwszym wydaniu utwór ten wchodził w skład "Bajek" (1897)

Mimo upłynięcia 11 lat od "Dwugłosu..", autor trzyma się tej samej konwencji tj wymiany myśli dwóch postaci. Ponura egzystencjalna dysputa zakończona wnioskiem:

"...— Do każdej młodej i bohaterskiej idei przyczepia się stara i wygłodniała niecnota jako jej siostra, która zamierza z nią świat okraść, kiedy tamta pragnie go zbawić."

Po jednej pozycji byłem łagodny w ocenie dając 7 gwiazdek, pomimo pesymistycznego prawienia truizmów, lecz po drugiej - nie mogę już udawać, że cokolwiek mnie się podoba w tym wyszukanym, górnolotnym ględzeniu i nie bacząc na spodziewane gromy stawiam pałę, bo stary jestem i nie muszę udawać, że to bardzo mądre i ...

Nieoczytany128 | 2017-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2017

Ma tyle wspólnego z bajką co menel z górnolotną rozmową.

olaf2009 | 2015-12-18
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Niesamowita, szokująca, zmusza do refleksji