Tego drzewa nie zetniesz

Wydawnictwo: Bernardinum
Tanzania, Kenia, Zambia, Nigeria, Uganda, Afryka
Revenga

Kilkanaście opowieści o zwykłych miejscach i niezwykłych ludziach Ciarki przechodzą. Śmierć jak splunięcie, kanibalizm i wojna religii, Jezus o kulach i kapitalni faceci zwani misjonarzami, terroryści i seks, politycy, zbrodniarze i polscy Sybiracy. Tygiel, który wrze i wybucha. Kto nie zaplanował bezsennej nocy nie powinien otwierać tej książki. Tadeusz Biedzki, Sen pod baobabem,...

Kilkanaście opowieści o zwykłych miejscach i niezwykłych ludziach

Tadeusz Biedzki, Sen pod baobabem, Dziesięć bram świata

Krzysiek pokazuje nam Afrykę jak dzikie zwierzę, które pokochane da się oswoić. Jest przybyszem z wielkich przestrzeni. Wie, jak sprawić, byśmy podeszli do Afryki jak najbliżej i chłonęli ją wszystkimi zmysłami.

Barbara Gruszka-Zych, Gość Niedzielny

Teraz i my możemy znaleźć się pod świętym drzewem Kikujów; bać się panicznie dżu dżu, odwiedzić społeczność Wazanaki i poczuć zapach gotowanych bananów matoke. Pasja Krzysztofa w docieraniu do miejsc leżących daleko od utartych szlaków sprawia, że podążając tropem jego opowieści o Afryce poznajemy jej bardzo osobiste: raz piękne, a raz przygnębiające oblicze.

Beata Tomanek, Radio Katowice

Kris z pasją dotyka historii naszego kraju. Thank you Kris for your good and inspiring work.

Virginia Wangui Kabugu, Catholic Mirror Kenya

Polak w Afryce, krainie odległej i obcej, ma dwa wyjścia: może wracać do domu lub przyjrzeć się, wsłuchać i spróbować zrozumieć. Krzysiek wybrał to drugie rozwiązanie. Gorąco polecam!

Łukasz Wierzbcki, Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd

Błażyca przemierza kraje strefy równikowej „po coś”, wnika w problemy polityczne i społeczne, stara się dociec sytuacji swoich rozmówców. Nade wszystko jednak pragnie pomagać. Oto powód jego obecności w krajobrazie.

Marek Rapnicki, Almanach Prowincjonalny

Amos zdaje relacje o wyganianiu demonów w Bukalango, o ludziach wymiotujących gwoździami i tych, co syczą jak węże wijąc się po ziemi. Wspomina też o drzewie, które, jak kobieta, przechodzi swe okresy, a na jego gałęziach czarownicy zawiązują kolorowe szmaty.

Rebelia rozpoczęła się wśród Kikujów. Liderem był Wayiaki. Przysiędze lojalności towarzyszyło picie krwi i spożywanie wnętrzności kozła. Zjadano też ziemię, mówiąc „to jest moja ziemia której będę bronić”.

Jeremiah Kinuthia Mahugu, były bojownik mau-mau

Dziewczynka mówiła, że to babcia przychodzi w nocy i zabiera ją, by kopać grób. Zgodziłem się spędzić noc w ich domu. Wyczuwałem lęk. Nagle, w czasie snu, ciało dziewczynki całkowicie zesztywniało.

Bernhard Udelhofen, misjonarz z Lusaki

Żeby przeżyć, uprawiałam seks za pieniądze. Kiedyś sprzedałam się za karton mleka.

Judy, dziewczyna z ulicy

źródło opisu: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Tego-drzewa-nie-zetniesz/847

źródło okładki: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Tego-drzewa-nie-zetniesz/847

qqrczak | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

Autor podróżuje po kilku państwach Afryki, od misji katolickiej do misji katolickiej. Zatem widzimy Afrykę z perspektywy pracy jaką wykonują misjonarze. Widać w nich pasję i chęć niesienia pomocy innym. Należy im się duży szacunek za to co robią w odległych krajach, wielokrotnie nastawionych nieprzychylnie do białych. Natomiast z tej pozycji tak naprawdę nic nowego o samym kontynencie się nie dowiadujemy. Właściwie kolejna pozycja, która potwierdza że dla Afryki niestety ale nie widać obecnie światełka w tunelu i jeśli sami sobie nie będą chcieli pomóc to i zwiększenie x-krotnie pomocy humanitarnej nic nie da. Duży plus to wspomnienia o Sybirakach, których kilkanaście tysięcy znalazło się w Afryce a część z nich tam została na zawsze. Szczerze to nie posiadałem wiedzy o takim fakcie historycznym a obecnie mam chęć zwiększyć wiedzę w tym zakresie. Kolejnym plusem jest duża ilość zdjęć. Reasumując książka nic nowego nie wnosi ale czyta się ją łatwo i przyjemnie. Generalnie polecam.

byrcyn11 | 2016-03-12
Przeczytana: 12 marca 2016

Zamówiłem tę książkę prawie w ciemno (oficjalna recenzja) mając nadzieję, że będzie to taka podróż przez Afrykę okiem turysty, a to był rajd pana Krzyska przez misje i kościoły katolickie założone przeważnie przez polaków w różnym okresie XX wieku. Rozumiem, że taniej tak podróżować, a i będzie o czym pisać później w "Gościu Niedzielnym". Było też sporo przypomnień historycznych i o obyczajach panujących w danym regionie, plemieniu, szczepie. Jak to w przeludnionej już dzisiaj Afryce dużo: o nędzy, o bezrobociu, o sprzedaży własnych dzieci bez świadomości, lub z pełną świadomością ich dalszego okrutnego losu. Dalej nie mogę tego pojąć jak można "klepać" następne dzieci, gdy już te, które mamy nie jesteśmy w stanie utrzymać ! Ale tam "luzik" inna mentalność i niewiele trzeba by się uśmiechać i znowu bawić, - może to takie odreagowanie. Przyroda, zwierzęta, krajobrazy - tego akurat z tej książki niewiele się dowiemy, ale ogólny poziom wiedzy o Afryce na pewno nam...

werka777 | 2016-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2016

„Afryka. Słowo przetarte, wieloznaczne i chytrze eksploatowane, jak i sam kontynent. Egzotyczny kąsek z komercyjnymi dodatkami, i suma ludzkich lęków przed kolejną rebelią, epidemią, głodem.
[…] Kopalnia zysków i wyzysków.”

Dziewiczo piękna, tonąca w śmieciach, bogata w surowce, uboga w wodę, biedna, ale i naiwna – Afryka. Kontynent pełen kontrastów, dziwactw, paradoksów i mrocznych odsłon. To właśnie tutaj trafia Krzysztof Błażyca, dziennikarz na co dzień zasilający szeregi redakcji „Gościa niedzielnego”. Odwiedzając nie jedno państwo, a pięć – dotyka kultury o wielu podłożach i obliczach, kolekcjonując wspomnienia tak różniące się od tych, które wiążą się z pobytem w Polsce czy innych krajach Europy. Jeżeli macie ochotę na poznanie Afryki od tej nieco bardziej przerażającej strony i jeżeli ciekawią Was historie z czarami w tle – poznajcie „Tego drzewa nie zetniesz”, czyli książkę Krzysztofa Błażyca, która zrodziła się z niezapomnianych wrażeń dostarczonych przez Czarny...