Czterdzieści słów rozpaczy

Cykl: John Cardinal (tom 1) | Seria: Srebrna Seria
Wydawnictwo: Amber
Forty words for sorrow
powieść,

Algonquin Bay jest zasypane śniegiem, ciche i przeraźliwie zimne. Kiedy w miasteczku dochodzi do makabrycznej zbrodni, nikt jeszcze nie wie, że to dzieło seryjnego mordercy. Tylko John Cardinal, były detektyw wydziału zabójstw, podejrzewa, że będą kolejne ofiary. Tymczasem czas ucieka dla następnego uprowadzonego dziecka. A Cardinal oprócz nieuchwytnego zabójcy ma jeszcze jednego przeciwnika: swoją przeszłość...

źródło opisu: [Amber, 2005]

Gerreth | 2014-11-21
Przeczytana: 18 listopada 2014

Giles Blunt - Czterdzieści słów rozpaczy

W Algonquin Bay na dalekiej Północy odkryte zostają zatopione w lodzie zwłoki dziewczynki. Po rozmrożeniu bryły lodu udaje się zidentyfikować dziecko. Dziewczynka jakiś czas temu zniknęła, lecz tylko inspektor John Cardinal z uporem prowadził poszukiwania, co w końcu doprowadziło do jego konfliktu z przełożonym. Ponieważ nie było to jedyne zaginione w Algonquin Bay dziecko, Cardinal podejrzewa, że będą kolejne ofiary. Podejrzewa też, że pewne zdarzenia z przeszłości mogą być przedmiotem wewnętrznego dochodzenia.

Pierwsza książka o Johnie Cardinalu może nie rzuciła na kolana i nie urywała różnych części ciała,
ale jest lekturą na całkiem przyzwoitym poziomie. Ładnie skonstruowana fabuła, płynny, zabarwiony humorem język i wyraźnie zarysowani bohaterowie - wszystko to sprawia, że czyta się przyjemnie.
Dla mnie dodatkowym plusem był fakt, że dzieje się to na dalekiej Północy, którą od dawna jestem zafascynowana.
Bardzo interesująco...

Lamika | 2015-01-17
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Inuici mają 40 słów na określenie śniegu, a ilu słów potrzeba, aby wyrazić rozpacz po śmierci dziecka ? - to niedokładny cytat z tej książki.
Początkowo trudno się zorientować o co chodzi, bo toczą się dwa, a nawet trzy śledztwa równocześnie jak się okazuje wszystkie są w pewnym stopniu powiązane. Solidnie napisany thriller.

Marczewek | 2014-01-28
Na półkach: Przeczytane, Porzucone
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Nie lubię skandynawskiego stylu, a ta książka choć Kanadyjczyka, na taką wygląda.
Niewiele się dzieje, a i zakończenie podobno przewidywalne.
Z doświadczenia wiem, że musiał bym ją męczyć jeszcze kilka dobrych dni.
A razczej nie czuję takiej potrzeby.

WirtualnaKsiążka | 2013-12-10
Przeczytana: 2012 rok

Zbrodnia i kolejna zagadka. To przecież typowe dla tego typu książek.
Szukając w bibliotece odpowiedniej publikacji dla siebie, w pewnym momencie ta książka niespodziewanie wpadła mi do ręki.
Po samym opisie publikacji nie wiedziałam co mam o niej myśleć. Moją uwagę zwróciło słowo: "Psychologiczny". Zaczęłam się zastanawiać, co tego typu literatura ma wspólnego z psychologią.
Wolałam nie spekulować i po prostu znaleźć odpowiedź w trakcie czytania.
Faktycznie jest to nietypowa książka. Grasowanie seryjnego mordercy i jednocześnie przeszłość detektywa łączą się. Mimo wielu kłopotów, które John Cardinal napotka na swojej drodze, trzeba będzie ująć winnego. Nie będzie to lada wyzwanie. Ale przecież jest to do rozwiązania, prawda? Z tego co się orientuję, jest jakaś seria książek o John'ie Cardinal'u, jednak mi ta niewiedza w niczym nie przeszkadzała. Minusem tej publikacji jest przewidywalność. Jeśli chodzi o zakończenie, można się go bardzo szybko domyślić.
Mimo wszystko owa...

Marta | 2011-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2011

Jest to czwarta książka Gilesa Blunta, którą przeczytałam. Nie przepadam za książkami Blunta, a jednak czytam je, mało, że czytam - ja je kupuję. I pomimo mojej krytycznej opinii chcę napisać, że "Czterdzieści słów rozpaczy" to bardzo fajny kryminał, który z czystym sumienie wszystkim polecam. Mimo, że jest to któraś część serii o Johnie Cardinalu (na pewno nie ostatnia), to książkę można, moim zdaniem, czytać jako samodzielną powieść.

Radek | 2011-03-06

Posiada wszystko co dobre-jest klimat, jest zagadka, jest morderstwo ale mam jedno zastrzeżenie, nie wiem jak dla innych którzy to czytali ale dla mnie troche za bardzo przewidywalna, tzn. daleko przed końcem można się spodziewać jaki będzie finał.
Ogólnie jednak na duży plus.

Pustynka | 2016-07-02
ewqa | 2016-05-26