Nieznajomy

Tłumaczenie: Robert Waliś
Wydawnictwo: Albatros
The Stranger
giovanna

Podczas spotkania rodziców dzieci grających w lidze lacrosse, ojciec dwóch nastoletnich synów, prawnik Adam Price,zostaje zaczepiony przez nieznajomego mężczyznę. Twierdzi on, że przed laty żona Adama, chcąc powstrzymać rozwój jego romansu, oszukała go udając, że jest w ciąży. Nieznajomy przekazuje Adamowi dowody świadczące o prawdziwości swoich słów. Kiedy zaszokowany Adam doprowadza do konfrontacji z żoną, ta początkowo obiecuje mu wyjaśnienia, lecz wkrótce znika bez śladu. Kontaktuje się z nim jedynie za pomocą SMS-a prosząc, aby mąż jej nie szukał. Adam oraz jego synowie są zdruzgotani niespodziewaną ucieczką Corinne.

Tymczasem nieznajomy wyjawia wstydliwe tajemnice kolejnych osób. Wkrótce Heidi Dunn, jedna z kobiet, którą tajemniczy człowiek powiadamia o podwójnym życiu córki, zostaje zamordowana. Po upływie zaledwie doby w innym mieście ginie kolejna ofiara. Przyjaciółka Heidi, policjantka Johanna Griffin, rozpoczyna samotne śledztwo i natrafia na trop grupy, na której czele stoi nieznajomy. Podążając ich śladem, dociera do Adama Price’a. Prawnik i policjantka jednoczą siły, tropiąc ludzi, którzy mogą znać miejsce pobytu zaginionej żony Adama.

Mężczyzna odkrywa coraz więcej nieznanych mu faktów z życia żony i uświadamia sobie, że niemal wszyscy wokół niego ukrywają jakieś tajemnice, zaś jedynym sposobem na poznanie prawdy jest odnalezienie nieznajomego mężczyzny, nawet gdyby miało to doprowadzić do zburzenia pozornie uporządkowanego świata, w jakim od lat żyje Adam.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

gwiazdka | 2016-04-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

„Nieznajomy” to lekka lektura, którą szybko się pochłania, bo nie wymaga wielkiego wysiłku umysłowego, ale tym samym szybko wylatuje z pamięci. Postaci papierowe, historia mnie nie do końca przekonała, odniosłam wrażenie, że napisana na kolanie, jeszcze surowa i niedopracowana. Na pewno nie jest to najlepsza powieść Cohena.

Modliszeg | 2018-07-31
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 31 lipca 2018

"Chris wierzył, że sekrety są jak rak. Ropieją niczym rana. Pożerają wnętrzności, zmieniając człowieka w kruchą skorupę. Widział z bliska, jak sekrety niszczą ludzi."

Nieznajomy pojawia się znikąd. Jego pobudki są niejasne. Ale wiadomości, z którymi przychodzi, zmieniają wszystko.
Adam Price żyje jak w amerykańskim śnie. Może wiele stracić. Spotkanie z Nieznajomym odmieni jego rzeczywistość nie do poznania.

Od pierwszej strony poznajemy wymarzoną codzienność Adama Price, która zostaje skalana wiadomością od Nieznajomego. Bohater docenia wspaniałą rodzinę, dobrą pracę, wygodny dom i pozornie idealne życie. Odkrywając wstrząsający sekret dotyczący jego żony Corinne, bohatera nachodzą wątpliwości i poczucie krzywdy. Historia wzbudza ciekawość. Osobne wątki, różnorodne sekrety, prowadzą do jednego punktu - osób zdradzających tajemnice. Autor zadbał o atmosferę tajemniczości i napięcia. Treść książki zachęca do refleksji o ulotności szczęścia i wszechobecnych problemach. Jak często...

veinylover | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

Doprawdy, nie wiedziałem i nadal nie wiem, ile gwiazdek dać za tę powieść. Wstawiłem w końcu 6 [dobra].
Odniosłem wrażenie, że cała opowieść do momentu — żeby nie zdradzać fabuły — „upolowania bandziorka numer 1” wydawała się przyzwoicie skonstruowana, jednak od tego momentu do samego końca z puentą włącznie jawi mi się jako naciągana, nierealistyczna, niewiarygodna, a do tego przygnębiająca. A przecież tego typu książka w moim rozumieniu ma być w miarę przyjemnym czytadełkiem, po którym efekt smutno-kaca nie jest zjawiskiem pożądanym. No i powinien być w tym zakończeniu jakiś błysk, a nie siermięga.
Zwykle wpisuję pod swoimi recenzjami luźne refleksje powiązane z historiami opowiadanymi w książce. Tym razem chyba niewiele tego będzie. Oczami Cobena widzę świat amerykańskiego miasteczka, w którym królują wartości pozorne, bo niby liczy się rodzina (wartości rodzinne), a w rzeczywistości chodzi o prestiż, snobizm i kasę tudzież dobrobyt za wszelką cenę. Można kraść i zabijać w...

Marzena | 2016-03-11
Przeczytana: 10 marca 2016

Gdyby podszedł do mnie nieznajomy i powiedział: "To będzie Coben jakiego jeszcze nie znasz. Zapomnij o strachu, dreszczyku i przygotuj się na powieść obyczajową."
Nie uwierzyłabym.
A nawet byłabym zatroskana o stan zdrowia nieznajomego.
Co on mi tu za banialuki opowiada?
Głowa go nie boli?
Toż to miał być ponoć, nie dość, że thriller to jeszcze najlepszy od czasu "Nie mów nikomu".
Ale obcy człowiek miałby rację.
Powieść oczywiście do się przeczytać. Porusza problemy dzisiejszego internetowego świata. Bywa dowcipnie, a głównym bohaterem równie dobrze mógłby być mój/Twój sąsiad. Normalny człowiek z na pozór normalną rodziną. Amerykański sen, jak każdy okazuje się ulotny...
Mam wrażenie połączone mocnym nierozerwalnym węzłem z nadzieją, że Coben pisanie "Nieznajomego" traktuje jako rozgrzewkę, że szykuje dla nas coś potężnego, wstrząsającego, że "Nieznajomy" to takie 1-2-3-próba mikrofonu przed koncertem...

Beata | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Niezły thiller. Zapowiadał się rewelacyjnie, ale końcówka mnie rozczarowała. W dorobku Cobena są lepsze thillery. Czyta się lekko i szybko, ale momentami nie do końca przekonujący.

kryminalnakuchnia | 2016-09-07

Harlan Coben, cóż, o autorze można śmiało mówić w kategorii marki, bo co jak co, ale ma swój niepowtarzalny styl pisania.

Jego książki można kupować praktycznie bez czytania opisów i recenzji, bo kto jak kto, ale on doskonale wie jak kupić swoimi opowieściami czytelników.

Jak dla mnie "Nieznajomy" to raczej przeciętny thriller o ile w ogóle można tę powieść nazwać thrillerem.

Książka zaczęła się naprawdę ciekawie, nieznajomy, tajemnica skrywana latami, niezaprzeczalne i niepodważalne dowody.

Niemniej miałam wrażenie, że autor tym razem mnie lekko rozczarował, bo były momenty gdzie powiewało nudą.

itysiek_reads | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Mocne. Wpływające na emocje. Rozdzierające. Niesprawiedliwe. Smutne...
Świetna książka... Opowiadająca o tym, jak ktoś bawiący się w Boga, może wpłynąć na życie obcych zupełnie ludzi. Jak w jednej chwili może je zniszczyć, wywrócić do góry nogami. Ale jest to książka także o Rodzinie. O tym, że aby ją chronić, jesteśmy zdolni nawet zabić. Nie myślimy o tym, że ranimy przy tym innych, inną rodzinę, dzieci, żony czy mężów. Nasza jest najważniejsza. Książka o sekretach, skrywanych tajemnicach, które zbyt długo spychane na tyły naszej świadomości mimo wszystko rosną w siłę i "ropieją niczym niezagojona rana". Zakończenie przygnębiające, ale po każdej burzy w końcu pojawia się słońce... Polecam!!

Strega | 2016-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Nazwisko autora jest mi znane, ale jego książki - nie i tak już chyba zostanie, bo nie planuję przeczytania innych. "Nieznajomy" niestety nie budzi mojego zachwytu. Zarzutów mam kilka, np. brak mi było w książce tego dreszczyku emocji, którego można by się spodziewać po thrillerze. Miałam wrażenie, że postacie są płytkie i nijakie a akcji po prostu brak. Dużo tu przynudzania. Trudno mi było zresztą uwierzyć, że jedna wiadomość od nieznajomego- i to taka- będzie miała aż takie konsekwencje. Nie przekonał mnie Coben do tego pomysłu.

Ewelina229 | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

Książka napisana jak zawsze bardzo dobrze. Świetna historia, dobrze skonstruowana intryga i tradycyjnie pełno tajemnic. Ale przyznaję z wielkim żalem, że pierwszy raz jakoś mnie Coben nie kupił. Biorę jego książki w ciemno, bo wiem z czym się zmierzę, ale tym razem to nie by,ło to, co lubię.
Mimo wszystko polecam, jedna wpadka nie przekreśla mojej sympatii do tego autora.

basik | 2016-06-05

Długo czekałam na nowa powieść Cobena "Nieznajomy". Niepotrzebnie.
Jak głupia dałam się zwieść reklamie, że to najlepsza powieść od czasu "Nie mów nikomu". Nieprawda. Dla mnie najsłabsza.
To nie ten Coben, którego znam i lubię.Którego książki czytałam z wypiekami na twarzy. Którego ceniłam za świetną intrygę,stopniowanie napięcia,fałszywe tropy, które prowadzą donikąd i zaskakujące zakończenie które trudno odgadnąć.
Tu tego nie ma . Jest raczej nudno. Brak dreszczyka emocji, brak akcji.
Bohaterowie tacy bezbarwni, nijacy, bez wyrazu, bardzo naciągana fabuła, mało zaskakujące zakończenie.
Początek był bardzo dobry.I mogło być ciekawie.A potem przez prawie 100 stron autor opowiada o kolejnym amerykańskim sporcie, którego nie znam i który nie ma żadnego znaczenia dla dalszej akcji.Takie niepotrzebne przynudzanie.
Zresztą większa część książki, to życie prywatne bohatera, jego praca
i mozolne zdobywanie informacji.
Dla mnie ta powieść, to wielki rozczarowanie, ale traktuję ją jako...