Czarny mercedes

Cykl: Nadkomisarz Rafał Król (tom 1)
Wydawnictwo: Marginesy
literatura polska
Ag2S

Początek roku 2016 należy do Janusza Majewskiego – ukazuje się jego nowa powieść, a do kin wchodzi nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni obraz Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy, ekranizacja powieści Włodzimierza Kowalewskiego. Janusz Majewski – mistrz stylu – w prawdziwie akuninowskiej opowieści o nadkomisarzu Rafale Królu, który ma rozwikłać tajemnicę śmierci...

Janusz Majewski – mistrz stylu – w prawdziwie akuninowskiej opowieści o nadkomisarzu Rafale Królu, który ma rozwikłać tajemnicę śmierci pięknej młodej kobiety w okupowanej Warszawie. Nie jest ona Krystyną Holzer, jak świadczyć by mogła jej kenkarta, lecz Żydówką ukrywaną przez Polaka – spolonizowanego Saksończyka – mecenasa Karola Holzera. Przed wybuchem wojny dziewczyna była jego studentką, a zarazem obiektem niespełnionej miłości.

W sprawę zostaje zaangażowany nadkomisarz Rafał Król, funkcjonariusz Policji tzw. Granatowej, współpracującej z Niemcami, ale także zaprzysiężony żołnierz polskiego podziemia, wykonujący jego rozkazy. „Jak cała policja wziął czynny udział w obronie Warszawy w 1939 roku, a po kapitulacji miasta najpierw ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem, a po zawiązaniu się pierwszych struktur podziemnego państwa, na rozkaz konspiracyjnych władz, ujawnił się i zgłosił się na apel okupanta, aby powrócić do służby w ramach tzw. granatowej policji, formalnie pełniąc te same obowiązki co przed wojną, a faktycznie (…) będąc jedną z polskich «wtyczek» w niemiecki aparat bezpieczeństwa”.

Zbrodnie, namiętność, tłumione instynkty, zakazane związki. Nielegalny handel nieruchomościami na rzecz głodującego getta, rozgrywki w niemieckich służbach, polskie podziemie. Tajemnica goni tajemnicę, w tle Warszawa i Lwów – i ich zaskakujące wojenne oblicza. Getto z drogą restauracją, markowym szampanem i śpiewającą Wierą Gran… „Te dzieci umierające na chodnikach, ci starcy o twarzach proroków, konający po bramach, a tu szampan i kawior, luksusy!” – tak komentuje sytuację jeden z bohaterów.

Tą historią autor wraca do ukochanego Lwowa z czasów dzieciństwa. W jednym z wywiadów (dla PAP) opowiadał: „W mojej pamięci wciąż żywe są obrazy właśnie z lat najmłodszych. To za tamtym Lwowem tęsknię. Kiedy tu jestem, wspomnienia jeszcze żywiej powracają”. Zestawia to miasto z Warszawą czasów wojennych: „W Warszawie wyczuwało się opór, bunt, krnąbrność wobec represji okupanta, demonstrowanie na każdym kroku wrogości wobec Niemców, chodzenie z podniesioną głową; Lwów jakby lekceważył najeźdźcę, jakby go ignorował i traktował jak powietrze, jakby wzruszał ramionami i mówił: nie takie rzeczy tu widzieliśmy i trzeba było przetrwać, nie takie języki tu słyszeliśmy i mówiliśmy nimi: polskim, ruskim, żydowskim, węgierskim, ormiańskim, rumuńskim i chociażby waszym, niemieckim”.

Janusz Majewski pracuje już nad kontynuacją opowieści o nadkomisarzu Rafale Królu, który powróci w kolejnych tomach serii. Planuje także przeniesienie powieści na duży ekran.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

allison | 2016-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2016

"Czarny mercedes" Janusza Majewskiego to świetny kryminał retro, którego akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej. Realistycznie i ujmująco pokazany jest obraz Warszawy, ale autor, który w swojej twórczości często odwołuje się do zapamiętanych z dzieciństwa Kresów, przeniósł część wydarzeń do Lwowa.
Ubarwia to fabułę i podnosi napięcie, gdyż kresowe miasto odgrywa dużą rolę w prowadzonym śledztwie i w życiu osobistym nadkomisarza Rafała Króla. Postać ta nawiązuje swoim rodowodem do detektywa z przedwojennych powieści Antoniego Marczyńskiego. I na pewno budzi zainteresowanie oraz sympatię czytelnika.

Ciekawi i barwni są właściwie wszyscy bohaterowie, nawet ci drugoplanowi i poboczni. Ich kreacje to jeden z największych atutów fabuły (niezapomniany jest np. hrabia-erotoman). Być może reżyserskie doświadczenie autora przyczyniło się do stworzenia tak wyrazistych i zapadających w pamięć wizerunków.

Majewski radzi sobie świetnie nie tylko z portretami bohaterów, ale i z...

jatymyoni | 2018-09-15
Przeczytana: wrzesień 2018

Dziękuję @Renax za rekomendację, bardzo dobry kryminał retro. Miejscem akcji jest Warszawa i Lwów w środku II wojny światowej. Autor przedstawia plastyczny i barwny opis tych miast i jego mieszkańców. Bohaterami powieści są ciekawi, pełne skrywanych namiętności i tajemnic postacie. Zostaje zamordowana żona mecenasa Karola Holcera. Wygląda to na zbrodnię z namiętności. Czy zamordowana jest na pewno żoną mecenasa, Krystyną Holcer? W tym samym czasie znika ich służąca. Zainteresowany wyjaśnieniem zbrodni jest ruch oporu, z którym mecenas współpracuje, Prowadzi ją nadkomisarz Rafał Król, też członek ruchu oporu, pracujący w Granatowej Policji. W sprawę zamieszany jest oficer SS Max, który w dziwnych okolicznościach zaprzyjaźnia się z Karolem i Krystyną i często ich odwiedza. Przez zbiegi okoliczności i rozgrywki między służbami niemieckimi angażuje się też Kripo, policja niemiecka,
Kto i dlaczego zabił Krystynę Holcer? Czy ta śmierć nie pociągnie za sobą inne? Czy zbrodnia zostanie...

| 2016-07-22

Milusi kryminałek pisany na chybcika i z kulejącym pomysłem na budowanie nastroju wokół zbrodni i prowadzonego śledztwa. Wątek kryminalny ma równie ciekawe założenie, co dość pobieżne i naiwne wykonanie. Zaserwowano ubogi koloryt warszawskiej ulicy czy dość skromny, choć miał piękne zadatki, obraz Lwowa. W dodatku obydwa miasta, jak na okres okupacji, wypadają sielankowo, a wszystko jest takie wygładzone i nie ma co liczyć na atmosferę strachu przed panoszącą się dookoła śmiercią. Nawet kilka sytuacji i ciekawostek, które mogłyby świadczyć o okrucieństwie tych lat, nie wpływają znacząco na zmianę nastroju, gdyż cały ciężar fabuły skupił się na dupie Maryny, z naciskiem na pierwsze, bo drugie zastąp sobie czytelniku dowolnie: żoną, służącą, pannicą, sąsiadką albo przyjacielem. Z tej obsesji wynika, że okupacja to inny stan perwersji, gdzie każdy z każdym myśli wyłącznie o jednym, a na koniec można mieć poważne wątpliwości, czy "Czarny mercedes" to retro kryminał, czy...

Nina | 2016-04-28
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Bardzo dobry kryminał retro. Niespieszna akcja, bardzo wyraziści bohaterowie, czyta się lekko, łatwo i przyjemnie. Rzecz dzieje się w czasie II wojny światowej, zamordowana zostaje młoda kobieta, która nie jest tą, za którą była uważana. Zaraz potem giną osoby z nią powiązane. Komisarz Król prowadzi śledztwo, a mnie pozostaje nadzieja, że będę miała okazję spotkać się z nim ponownie w kolejnych częściach cyklu.

Renax | 2016-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2016

RECENZJA PREMIEROWA

Najnowsza powieść Janusza Majewskiego, znanego, cenionego, wybitnego reżysera i pisarza ukazała się 13 stycznia 2016 roku w wydawnictwie Marginesy. Ale zainteresowałam się nią nie dla nazwiska, ale dla tematyki: bo opowiada o zbrodni, zabójstwie w okupowanej Warszawie.

I nie zawiodłam się!

Książka aż kipi barwnymi postaciami, o których nie można przykleić jednoznacznej łatki: czarno-lub-białej. Są wielkie namiętności, miłość, przywiązanie, zdrada, miłość pierwsza, ta czysta, i miłość po przejściach, miłość homoseksualna i miłość zbrodnicza. Świetny, barwny, soczysty język. Po reżyserze spodziewalibyśmy się raczej czegoś w rodzaju scenariusza filmowego, a nie tak wspaniale napisanej powieści. Tak, język jest wielkim plusem tej znakomitej książki.Jest on zróżnicowany: bo mamy język arystokracji, język inteligenta, język przekupki, język kieszonkowca-warszawiaka, język hrabiego erotomana, ale i gwary! Lwowską i góralską. Szczególnie ta lwowska urzeka.......

Meggie | 2016-02-21

Nadkomisarz Rafał Król trafia na sprawę, która zaczyna go coraz mocniej intrygować, a rozwiązanie tajemnicy staje się jego nadrzędnym celem. Chodzi o śmierć młodej, pięknej kobiety. W tej sprawie jest zdecydowanie za wiele nieścisłości. Staje się jeszcze bardziej zawiła, gdy okazuje się, że imię i nazwisko na kenkarcie kobiety nie zgadzają się z jej prawdziwą tożsamością. W rzeczywistości była ukrywaną przez mecenasa Karola Holzera Żydówką. To dopiero początek piramidy wydarzeń, które doprowadziły do jej śmierci. Rozpoczyna się więc podążanie po śladach, często prowadzących do ślepych uliczek, ale też obfitujących w zaskakujące elementy. Jak zakończy się ta historia? Czy nadkomisarz odkryje prawdę i uwolni duchy przeszłości?

Janusz Majewski – lwowiak, wybitny reżyser oraz pisarz, spod pióra którego wyszły między innymi takie tytuły jak: „Siedlisko”, czy „Ekshibicjonista”. Zarówno jego filmy jak i książki zyskują uznanie i trafiają do serca odbiorców. Jakie emocje wyzwoli podróż, w...

ZaaQazany | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Kryminał retro, osadzony czasowo w okresie II wojny światowej. Głównie fabuła dzieje się w mieście Warszawie. Zauważalny jest jednak sentyment Autora do miasta, zwanego Lwów. "A panny to ma słodziutkie ten gród, jak sok, czekolada i miód" (z piosenki).
Fabuła, ciekawie rozpoczynająca się, w końcówce dobiegła byle jak. Oczekiwałem na mocne zakończenie, a otrzymałem zaplatający się krok wykończonego trasą biegacza. Jeśli już o sporcie mowa, to posłużę się odniesieniem do szachów. Jak to się mówi, uczyć się trzeba końcówek partii, bo debiut zawsze rozegrasz. A tu - ładny debiut i nijaka końcówka.
Ponadto, o ile jest to pierwszy tom serii poświęconej Królowi, to samego Króla było tu stosunkowo mało, a większość wydarzeń zadziała się bez jego udziału. Dowiedziałem się o wszystkim w toku zwykłej opowieści, a nie działań śledczych nadkomisarza.
Przeciętna. Można czytać, ale przymusu nie ma.

cymelium | 2016-06-18
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Zgadzam się ze wszystkimi pochlebnymi opiniami dotyczącymi tej książki. Bardzo dobrze się ją czyta. Trzyma w napięciu. Nie można się od niej uwolnić.
Rzeczywiście. Rafał Król skradł mi serce. Trzymam kciuki za jego podróż do Lwowa. Mam nadzieję, że wszystko potoczy się po mojej myśli, dlatego z na pewno sięgnę po kolejny tom.
Mnie osobiście lekko rozczarowało zakończenie. Czekałam na totalne zaskoczenie. Ale być może jestem skażona kryminałami pana Krajewskiego, gdzie zakończenia zawsze mnie porażały.
mimo wszystko całość jest bardzo dobrze napisana i dlatego polecam.

Monika | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Pan Janusz Majewski reżyser za Zaklęte rewiry i serial Królowa Bona ma już szczególne miejsce w moim sercu. Ale Pan Janusz Majewski pisarz też sprawił mi ogromną przyjemność. A jego Czarny mercedes zasługuje na liczne na pochwały. Mamy wartką akcję, ciekawy wątek kryminalny i, co dla mnie najważniejsze, barwnie odmalowaną okupowaną Warszawę. Czego chcieć więcej, aby uprzyjemnić sobie zimowe dni (książka dobra na wszystkie pory roku, tylko mnie tak akurat wypadła lektura;)? Ja już czekam na następny tom śledztwa nadkomisarza Rafała Króla, a Państwo?

wiesia | 2016-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 marca 2016

Świetny kryminał retro, bardzo lubię ten gatunek. Pomysł, by akcję osadzić w okupowanej Warszawie, znakomity, no i jeszcze ta wycieczka nadinspektora Króla do Lwowa. Wiadomo, sentyment pana Majewskiego, czytałam wcześniej jego "Małą maturę".
Okazuje się, że w czasie wojny trwało normalne życie, mogła zdarzyć się i zbrodnia, należało znaleźć sprawcę.

"Czarny mercedes" ma to wszystko, czego oczekuję od dobrego kryminału, wartka, dynamiczna akcja, ciekawi bohaterowie, zaskakujące zakończenie. Dobrze też, by ofiar było więcej niż jedna, i tak też jest.

Czekam na kolejną zagadkę kryminalną z udziałem Rafała Króla.