Dzieci Rifa'y. Muzułmanie i nowoczesność

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka

Czy istnieje nowoczesny, otwarty na kontakt z innymi kulturami islama Guy Sorman idzie pod prąd utartych opinii, a odpowiedzi na swoje pytanie szuka u źródła a u samych muzułmanów. Media najchętniej przekazują jedną wizję islamu, budzącą lęk i przez to działające na wyobraźnię: islamizm, czyli islam zmanipulowany politycznie. Sorman pokazuje także drugie, mniej znane jego oblicze: islam liberalny,

Monika | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Ważne, żeby książka była intrygująca, ciekawa, napisana pięknym językiem. Ważne jest również to, w jakim momencie życia daną książkę czytamy.
"Dzieci Rifa'y" to naprawdę wartościowa pozycja, tylko zaczęłam ją czytać w nieodpowiednim momencie.
Myślę, że jeszcze kiedyś do niej wrócę.

Feanor | 2011-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2011

Bardzo ciekawa panorama współczesnego islamu. Choć można się z niektórymi tezami nie zgodzić, to autor przybliża muzułmanów i wskazuje, że islam nie jest jednorodnym tworem, jak wielu go postrzega. Ponadto wskazuje zachodnei błędy w polityce wobec krajów muzułmańskich, zarówno te wynikające ze strachu przed integryzmem i wahabizmem, jak i z wizji świata zwanej orientalizmem.

Sorman przedstawia różne oblicza religii, od liberałów po wojujących imamów i terrorystów. Sądzę, że wielu może ta książka rozjaśnić zawiły obraz współczesnego swiata, a może i pozwolić zrozumieć "o co chodzi z tym islamem".

ziombel | 2015-12-09
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Jest to relacja pobytu autora z wielu różnych krajów muzułmańskich. Autor opiera się zarówno na tekstach innych osób oraz na wywiadach z mieszkańcami. Autor prowadzi wywiady zarówno z tak zwanymi "liberalnymi" muzułmanami, jak i "radykalistami". Wcześniej czytałem Koran oraz kilka innych książek o islamie i muszę sprostować parę rzeczy. Wynika to chyba z tego, że autor tak właściwie nie zna koranu tylko opiera się na wypowiedziach liberalnych muzułmanów:

Na stronie 22 autor pisze, że Rifa twierdzi powołując się na Koran, że zmiana żony jest zła. Rifa cytuje werset 21 z sury An-Nisa:

21 Jakże moglibyście jej to zabrać, skoro byliście niegdyś związani, a one otrzymały od was uroczyste przyrzeczenie?

Rifa na podstawie tego wersetu sugeruje, że zmiana żony jest zła. Jednak warto zacytować werset 20 tej samej sury:

20 A jeśli chcecie zamienić żonę na drugą, a jednej z nich daliście kintar, to nie odbierajcie z tego nic! Czyż moglibyście cokolwiek zabrać, zniesławiając się i...

Ereses Liszt | 2012-09-03

Jak zwykle Sorman - rzetelnie i wnikliwie.

kasiuka83 | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

Bardzo dobra pozycja. Warto przeczytać i dowiedzieć się, jak i w jakim kraju wpływa na zachowanie ludzkie islam, a co wywodzi się jednak z ludowych obyczajów, a niestety jest przypisywane wierze. Autor ujawnia, że zdemonizowany obecnie islam, wcale nie jest taki straszny jak go media malują. To spojrzenie warte jest przemyślenia, bo niestety zdarza się, że przez niewiedzę Europejczycy wydają krzywdzące opinie na temat osób, które z dyktaturą i terroryzmem nie mają nic wspólnego. W książce ukazana jest wyraźnie różnica pomiędzy niebezpieczną tyranią mającą miejsce w wielu krajach arabskich a zwykłym wierzącym muzułmaninem.

Yael | 2016-07-17
Przeczytana: 28 sierpnia 2011