Popol Vuh. Księga Majów o początkach życia oraz chwale bogów i władców

Okładka książki Popol Vuh. Księga Majów o początkach życia oraz chwale bogów i władców Dennis Tedlock
Dennis Tedlock Wydawnictwo: Helion religia
religia
Popol Vuh: The Definitive Edition Of The Mayan Book
Helion
2007-01-01
2007-01-01
Izabela Szybilska-Fiedorowicz
Majowie mitologia mity Mezoameryka bogowie powstanie świata religia rody Indianie legendy

Odpowiednik Biblii u Majów, napisany prostym i zrozumiałym językiem. Pierwsze części to opis stworzenia świata, następnie są różne mity, w tym o bohaterach. Historie są dość psychodeliczne i brutalne, jak na kulturę Indian Mezoameryki przystało. Uciążliwa jest końcówka książki, gdzie opisano wszystkie wielkie rody. 1/3 książki zajmują dodatki i objaśnienia, jak gramatyka, poezja, kalendarz, interpretacje cytatów, także notatki o ludziach, istotach i bóstwach.

Ciężko mi ocenić Popol Vuh w kategoriach zwykłej książki, ponieważ jest to taka "Biblia Majów". Właściwie nie wiem, czy wręcz powinnam ją oceniać.. Jeżeli chodzi o wiedzę na temat Majów, dowiedziałam się bardzo mało. Książka jest owiana niesamowitą tajemnicą i bardzo ciężko ją zrozumieć. Do tego bardzo specyficzny język; gdyby nie wprowadzenie autora, ciężko byłoby mi zrozumieć nawet to, co wiem. Popol vuh, jest to zapewne zaledwie garstka tego, co było. Tego, co tak na prawdę moglibyśmy się dowiedzieć. Na końcu znajdują się krótkie notki, na temat kalendarza Majów, czy pisowni. Mimo, że są to podstawowe informacje, mając pierwszy raz styczność z tego typu książką i tak bardzo prawdopodobne, że nic z nich nie zrozumiemy:) Nie potrafię powiedzieć nic więcej, ponieważ dopiero zaczynam moją podróż z Majami:) Cieszę się jednak, że pierwszą lekturą, po którą sięgnęłam na temat Cywilizacji Majów, była właśnie ta. Ciekawa pozycja dla osób, które poszukują prawdy.

Dokładny opis mitologii starożytnych Majów.

Dokładny opis mitologii starożytnych Majów.

Yo it's 3030

Yo it's 3030

• Mitologia
  • Dzieła literatury światowej (wg PWN)
  • Mitologie
  • Ameryka Łacińska