Popol Vuh. Księga Majów o początkach życia oraz chwale bogów i władców

Tłumaczenie: Izabela Szybilska
Wydawnictwo: Helion
Popol Vuh: The Definitive Edition Of The Mayan Book
83-246-0764-1
Majowie, mitologia
mantra

Bogowie ograniczyli nasze widzenie do tego, co oczywiste i nieodległe. Jednak w swej wielkoduszności pozostawili Księgę -- zbiór pism o tym, co wydarzyło się przed pierwszym brzaskiem Słońca, kiedy cały świat składał się z pustego nieba i spokojnego morza. Dzięki Księdze ludzie stali się mądrzy i stworzyli cywilizację Majów. Rozwijali ją, pamiętając o drugiej stronie życia: o Krwawym Księżycu i podziemnej krainie zwanej Miejscem Strachu. Składali swoim bogom straszliwe ofiary. Z pokolenia na pokolenia przekazywali legendy o dawnych czasach. Żyli w kręgu religii i fantazji. Byli wspaniałymi budowniczymi i matematykami. Wszystko za sprawą Księgi -- Biblii Majów.

Europejscy odkrywcy uznali Majów za dzikich. Zamiast uczyć się od nich, zrównali ich osady z ziemią i wymordowali niemal do nogi. Teraz, dzięki współczesnym odkryciom archeologicznym, możemy przynajmniej w części naprawić ten barbarzyński błąd i bliżej poznać cywilizację Majów -- ich wierzenia, historię, mity i legendy.

"Tę książkę powinien przeczytać każdy, kto szczerze interesuje się rdzenną literaturą amerykańską lub historią kultury mezoamerykańskiej. Ta publikacja to wielkie wydarzenie"
Los Angeles Times

misia | 2014-04-01

Yo it's 3030

Balboa | 2016-06-12

Dokładny opis mitologii starożytnych Majów.

Ylienna | 2016-10-28
Przeczytana: 2016 rok